Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Bučas slaktiņš

Bučas slaktiņš: Kremļa apskats par nolieguma gadu

2022. gada aprīļa sākumā parādījās ziņas, ka Krievijas militārie spēki Ukrainas pilsētā Bučā ir nogalinājuši daudzus civiliedzīvotājus. Krievijas propaganda sākās ar meliem par slaktiņu. Laika gaitā mēs esam redzējuši, kā rodas jauna viltus ziņu paaudze.

Pirms gada, 2022. gada marta beigās, Krievijas bruņotie spēki zaudēja cīņu par Kijivu, kas sākās ar gaisa uzbrukumu 24. februāra pirmajās stundās. Drosmīgā ukraiņu pretestība piespieda Krievijas karaspēku atkāpties no Bučas pilsētas plašākas atkāpšanās no galvaspilsētas ietvaros. Nekavējoties parādījās ziņas par mirušajiem, kas atrodas ielās. Daudzi bija Ukrainas civiliedzīvotāji, kas nogalināti nāvessoda izpildē, ar sasietām rokām aiz muguras. Vietējo aculiecinieku liecības pavadīja šausminošas fotogrāfijas. Kopš slaktiņa vairākās izmeklēšanās, tostarp detalizētā ANO ziņojumā, ir konstatēta Krievijas vaina uzbrukumos.

Šeit aplūkojam, kas notika pēc slepkavībām. Kādu taktiku Kremlis izmantoja savā rokasgrāmatā, lai mēģinātu mulsināt pasauli, izvairītos no atbildības un mīkstinātu patiesi šausmīgo noziegumu ietekmi?

 

Iepazīstieties ar Kremļa rokasgrāmatu: sadaļa MH-17

Pārkāpumiem atklājoties, Kremlis rīkojās kā ierasts. Noliedz, noliedz, noliedz. Vaino citus. Palielina likmes ar stāstiem, kas robežojas ar trakām fantāzijām. Nekad neattaisnojas. Nekad neatzīstas. Nekad nenožēlo grēkus. Nekad neuzskata par atbildīgiem atsevišķus virsniekus. Tā vietā izdomā lietas. Laika gaitā prokrieviskie propagandisti izmanto vājus melus, lai izveidotu sarežģītu, caurspīdīgu melu arhitektūru.

Piemērs ir neskaitāmas nepatiesības, kas izplatītas pēc Malaizijas lidmašīnas MH-17 notriekšanas, kuru 2014. gada 17. jūlijā iznīcināja Krievijas spēki, nogalinot visus 298 tajā esošās personas. Tas pats attiecas uz Maskavas mēģinājumiem slēpt patiesību pēc šausminošajiem uzbrukumiem Mariupolei 2022. gada pavasarī. Plašāk var lasīt šeit.

 

Saki jebko un visu skaļi

Sākotnējie Kremļa stāsti par Buču bieži bija pretrunīgi un gandrīz steigā izdomāti. Viņu iespējamais mērķis bija radīt pēc iespējas vairāk trokšņa, lai novērstu uzmanību no jaunās realitātes šausmām pilsētā, kas atrodas tieši uz ziemeļrietumiem no Kijivas centra.

2022. gada aprīlī un maijā prokremliskie mediji apgalvoja, ka slaktiņu noteikti sarīkojusi pati Ukraina. Taču valsts mediju komentētāji arī apgalvoja, ka to iestudēja Vašingtona, Londona un Brisele. Vai arī Ukrainas mūzikas televīzijas kanāla direktors ir vainīgs.

Saskaņā ar Krievijas amatpersonu, valsts mediju un galveno propagandistu teikto (plašāk lasiet šeit), lai arī kurš to būtu izdarījis, slaktiņš bija tikpat viltots kā Rietumu apsūdzības par Sīrijas prezidenta Bašara Asada ķīmisko ieroču uzbrukumiem. Tik pat viltota kā Srebrenicas slaktiņš, inscenēts, bez pierādījumiem, vai vienkārši riebīgi meli. Noliedz, noliedz, noliedz.

Drīz pēc tam plašsaziņas līdzekļi sāka izplatīt MH-17 stāstu pārtaisījumu, sapņojot par dīvainām, it kā “tehniskām detaļām”, lai radītu ilūziju par iekšējām ekspertu zināšanām. Tagad jau apgalvojums bija tāds, ka līķu asiņu trūkums un ķermeņa stīvums liecina, ka slaktiņa upuri tika nogalināti pēc krievu aiziešanas 30. martā. Vēl mežonīgāk: ķermeņi bija dzīvi. Tiek apgalvots, ka līķi bijuši aktieri, kas fotogrāfiem izlikti ielās, jo šķita, ka tie kustās. Vai arī atkal mirušie bija prokrievisko ukraiņu līķi, kurus Ukrainas bruņotie spēki nogalināja, ienākot pilsētā, izpildot nāvessodu vai, iespējams, ar artilērijas uguni.

Taču līķi, iespējams, piederēja arī prokrieviski noskaņotajiem “līdzstrādniekiem”, kurus ukraiņu nacisti kādu laiku iepriekš nogalināja. Varbūt nacisti iznīcināja līķus mežā netālu no Irpinas un pēc tam tos nogādāja Bučā, lai tēlotu Krievijas nogalinātos Ukrainas civiliedzīvotājus.

Apjucis? Nezini, kam uzticēties? Kas zina?

 

Beidz ar trakiem stāstiem, pievienojies sazvērestībai

Dezinformācijas būtība ir tāda, ka vairāki stāsti, pat ja tie ir pretrunīgi, pastiprina apjukumu vai neticību vienam patiesam, labi izpētītam un dokumentētam skaidrojumam. Cilvēka prāts ir ziņkārīgs un ieinteresēts skandālos un baumās, meklē atbildes uz neizskaidrojamo. Tātad prasmīgais manipulators turpina pievienot elementus, kas piesaista uzmanību un novērš uzmanību no patiesības. Stāstu parādīšanās, kas maina uzmanību un konfliktē viens ar otru, nav nejauša, bet gan apzināta.

Bieži vien šādi stāsti iekļaujas sazvērestības teoriju kopumā. Tādējādi tiek atvērti vārti tiem, kuri meklē dziļākus, slēptus problēmu un konfliktu iemeslus. Sazvērestība ir pamatā lielai daļai prokremlisko manipulāciju ar lielāko daļu politisko tēmu. Iepazīstieties ar vairāk nekā 1700 gadījumu piemēriem EUvsDisinfo datubāzē, lai pētītu sazvērestības kopumu.

Tādējādi visu 2022. gada aprīli prokremliskie mediji arī skaidroja, kāpēc Ukraina iestudēja tik šausmīgu viltus izrādi ar aktieru vai līķu piedalīšanos. Varbūt viņi gribēja izjaukt gaidāmo izrāvienu Krievijas un Ukrainas sarunās? Vai arī attaisnot jaunas sankcijas pret Krieviju? Vai vēlējās novērst uzmanību no kadriem, kur ukraiņi ņirgājas par krievu karagūstekņiem? Vai no ASV finansētām militārajām biolaboratorijām Ukrainā? Mēs uzskatām, ka šeit noteikti ir kāds āķis!

 

Meli, nolādētie meli un to mantojums

Krievijas dezinformācijas kanāli 2022. gada aprīlī un maija sākumā izlaida pirmās paaudzes naratīvus un pēc tam pārvērta tos stāstā, apgalvojot, ka Krievija nav spējīga pastrādāt nekādus kara noziegumus. Tāpēc arī pierādījumi par citiem noziegumiem bija viltoti. Ideja par “viltus Buču” kļuva par paraugu, lai diskreditētu visas Krievijas karaspēka pastrādātās zvērības.

Tas var izklausīties perversi, taču tika noteikta prasība, ka Kremlim “pieder patiesais Bučas stāsts”. Tas lika Krievijas vadošajiem propagandistiem, piemēram, Vladimiram Solovjovam un citiem doties ofensīvā un proaktīvi pieminēt Buču. Šajā taktikā kritiķi, kas piemin Buču vai citas zvērības, tiek apzīmēti kā "rusofobi", kas ir vēl viens klasisks triks Kremļa rokasgrāmatā.

Piemēram, ziņots, ka Krievijas raķetes 27. jūnijā trāpīja tirdzniecības centram Ukrainas pilsētā Kremenčukā. Prokremliskie mediji ziņas par uzbrukumu noraidīja kā Ukrainas "Bučai līdzīgu provokāciju". Augustā kāds komentētājs apgalvoja, ka Rietumi cīnās pret Krieviju, izmantojot "psihiskās operācijas", tostarp inscenēto "Bučas slaktiņu".

Septembrī Ukraina sāka pretuzbrukumu no Harkivas, kas ātri atbrīvoja Krievijas okupētās teritorijas. Maskavai bija grūtības izskaidrot, kā un kāpēc, taču drīz parādījās ziņas par masu kapiem, kas atklāti netālu no atbrīvotās Izjumas pilsētas. Dažiem atgūtajiem ķermeņiem bija redzamas spīdzināšanas pazīmes. Tiesa, krievu propagandisti šos ziņojumus nosauca par "Buču 2.0". EUvsDisinfo ir publicējuši šādu apgalvojumu atmaskošanu.

 

Karaspēka izvešana ir labas gribas žests, bet kurš teica "slepkavība"?

2023. gada sākumā debitēja cits naratīvs. Šis naratīvs galvenokārt ir paredzēts spāniski runājošajiem Latīņamerikā un franciski runājošajām auditorijām Āfrikā, un šis stāstījums ir tīrs tā priekšgājēju atkārtojums, taču tajā ir mazāk pretrunu. Tās meli ir arī nežēlīgāki.

Cita starpā šajā stāstā melīgi tiek apgalvots, ka krievu karavīri netika padzīti no Bučas, bet gan pameta pilsētu kā “Maskavas labas gribas žests”. Stāstījums arī apgalvo, ka Ukrainas varas iestādes nav iesniegušas “detalizētus un pārbaudītus” kriminālistikas ziņojumus par civiliedzīvotāju nāves gadījumiem, neskatoties uz daudzajiem ziņojumiem, ko tiesu ekspertu grupas ir uzrakstījušas vai raksta.

 

Nodevīga pagātne rada pamatu jauniem meliem

Prokremliskā dezinformācija jau gadiem, ja ne gadu desmitiem ir sagatavojusi savu ārvalstu un pašmāju auditoriju tam, ka Krievija nekad nav vainīga, bet vienmēr ir mānīgu rusofobu upuris, kas cenšas kaitēt savai tautai, nomelnot tās vēsturi un iznīcināt valsti.

Nākamajā reizē, kad tiks atklāta zvērība, esiet gatavs dezinformācijas vētrai, taču esiet mierīgs un izvairieties no Kremļa ziņām. Atcerieties Buču.