Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 6. aprīlisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 4 min

“DiscoverEU”: jauns aicinājums, kas ļaus vēl lielākam skaitam jauniešu ceļot

Discover EU

Tiek izsludināta pirmā pieteikumu iesniegšanas kārta 2022. gadā Komisijas darbībai “DiscoverEU”, kas ļauj 18 gadus veciem jauniešiem, galvenokārt pārvietojoties ar vilcienu, iepazīt Eiropu. Jaunieši, kas dzīvo programmas “Erasmus+” valstīs, no rītdienas, 7. aprīļa plkst. 12.00, līdz 21. aprīlim plkst. 12.00 varēs pieteikties uz vienu no 35 000 bezmaksas ceļošanas kartēm.

No šā gada “DiscoverEU” ir daļa no programmas “Erasmus+”. Līdz ar šīm izmaiņām un pateicoties ārkārtas finansējumam 2022. gadam – Eiropas Jaunatnes gadam, 2022. gadā būs pieejami 70 000 ceļošanas karšu: 35 000 karšu – šodien izsludinātajā pieteikumu iesniegšanas kārtā un vēl 35 000 karšu – oktobrī plānotajā pieteikumu iesniegšanas kārtā. Līdz ar “DiscoverEU” iekļaušanu programmā “Erasmus+” pieteikumus pirmo reizi varēs iesniegt arī jaunieši no Islandes, Lihtenšteinas, Ziemeļmaķedonijas, Norvēģijas, Serbijas un Turcijas.

Komisijas priekšsēdētājas vietnieks jautājumos par mūsu eiropisko dzīvesziņu Margaritis Shins: 'DiscoverEU sniedz jauniešiem vēl vairāk iespēju ceļot nekā jebkad agrāk. Eiropas Jaunatnes gads ir veltīts jauniešiem. To esam parādā veselai paaudzei, kurai pēdējos divus gadus bija liegta iespēja ceļot. Lai veicas visiem!

Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela:

Šodien mēs piedāvājam ceļošanas iespējas visā Eiropā 35 000 jauniešu, kuri ir 18 gadus veci, līdztekus tiem 130 000 jauniešu, kuri šādas kartes saņēmuši kopš 2018. gada. Mūsu mērķis ir pēc iespējas lielākam skaitam jauniešu sniegt iespējas ceļot, iepazīt jaunas vietas un dibināt kontaktus, kas saglabāsies uz mūžu. Visiem dalībniekiem vēlu veiksmi!

Kandidāti, kas dzimuši laikā no 2003. gada 1. jūlija līdz 2004. gada 30. jūnijam un būs sekmīgi aizpildījuši atlases anketu, laikposmā no 2022. gada 1. jūlija līdz 2023. gada 30. jūnijam varēs līdz pat 30 dienām ceļot pa Eiropu. Jaunieši, kuri savu 18. dzimšanas dienu svinēs gada otrajā pusē, varēs pieteikties atlases kārtā, kas tiks organizēta oktobrī.

Turklāt dalībnieki līdz ar ceļošanas karti tagad saņems “DiscoverEU” atlaižu karti, kas vairāk nekā 40 000 vietās dos iespējas saņemt atlaides sabiedriskajā transportā, kā arī attiecībā uz kultūru, izmitināšanu, ēdināšanu, sportu un citiem pakalpojumiem, kas pieejami visās programmas valstīs.

Lai palielinātu mācīšanās dimensiju, ko sniedz pieredze “DiscoverEU”, “Erasmus+” valstu aģentūras rīkos informatīvās sanāksmes un tikšanās, lai jaunos ceļotājus sagatavotu ceļojumam un rosinātu mācīšanās pieredzi no līdzbiedriem. Ar šo sanāksmju starpniecību “DiscoverEU” mērķis ir veicināt diskusijas par ilgtspēju, kultūru un Eiropas identitāti. Īpaša uzmanība tiek veltīta iekļaušanai. Dalībniekiem ar invaliditāti vai veselības problēmām ceļojumos līdzi var doties kāda pavadošā persona. Šādiem dalībniekiem tiek segti ne vien ceļa izdevumi, bet arī papildu individuālā palīdzība.

Komisija aicina ceļot ilgtspējīgi, proti, ar vilcienu. Izņēmumi pieļaujami tikai tiem jauniešiem, kuri citādi nevar nokļūt kontinentālajā Eiropā, lai sāktu ceļojumu ar vilcienu. Tāpēc jauniešiem no tālākajiem reģioniem, aizjūras zemēm un teritorijām, kā arī attāliem apgabaliem un salām ir pieejami īpaši noteikumi.

Konteksts

Komisija pēc Eiropas Parlamenta priekšlikuma 2018. gada jūnijā sāka darbību “DiscoverEU”, kas tagad ir pilnībā iekļauta jaunajā programmā “Erasmus+” 2021.–2027. gadam.

Kopš 2018. gada uz 130 000 pieejamajām ceļošanas kartēm bijuši pieteikušies vairāk nekā 860 000 kandidātu: saskaņā ar līdzšinējo aptauju 66 % no tiem pirmo reizi ceļoja ar vilcienu ārpus savas dzīvesvietas valsts. Turklāt daudziem tā bija pirmā reize, kad viņi ceļoja bez vecākiem vai citiem pieaugušajiem, un lielākā daļa norādīja, ka tas viņiem ļāvis kļūt patstāvīgākiem.

“DiscoverEU” pieredze dalībniekiem sniegusi plašāku izpratni par citām kultūrām un Eiropas vēsturi. Uzlabojušās arī viņu svešvalodu prasmes. Divas trešdaļas atzinuši, ka bez “DiscoverEU” atbalsta paši nevarētu atļauties samaksāt par ceļojuma biļetēm. Lai veicinātu šo iniciatīvu, dalībnieki tiek aicināti kļūt par “DiscoverEU” vēstniekiem. Turklāt viņi tiek mudināti sazināties ar citiem ceļotājiem oficiālajā “DiscoverEU” grupā tiessaistē, lai dalītos ar pieredzi un padomiem, jo īpaši par kultūru vai to, kā ceļot digitāli un ilgtspējīgi.

Lai pieteiktos uz ceļošanas karti, atbilstīgajiem kandidātiem ir jāatbild uz vispārīgiem jautājumiem ar atbilžu variantiem par Eiropas Savienību un citām ES iniciatīvām, kuru mērķauditorija ir jaunieši. Papildu jautājumā kandidāti tiek aicināti mēģināt uzminēt, cik jauniešu, kuri būs pieteikušies šajā kārtā, ir dzimuši otrdienā. Jo minējums tuvāks pareizajai atbildei, jo vairāk punktu saņems pieteikuma iesniedzējs. Tas ļaus Komisijai sakārtot kandidātus noteiktā secībā. Komisija ceļošanas kartes pieteikuma iesniedzējiem piedāvās atkarībā no vietas šajā sarakstā tik ilgi, kamēr šādas kartes būs pieejamas.

Sīkāka informācija

Iniciatīva “DiscoverEU”

Eiropas Jaunatnes portāls

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 6. aprīlis
Autors
Pārstāvniecība Latvijā