Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 28. jūlijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 5 min

EIB Direktoru padome ar ES Komisijas atbalstu apstiprina ES finansiālo palīdzību Ukrainai 1,59 miljardu EUR apmērā

European and Ukrainian flags on the Berlaymont building in support of Ukraine
  • Eiropas Savienības banka EIB ar garantiju atbalstu no ES budžeta piešķir 1,59 miljardus EUR, lai palīdzētu Ukrainai atjaunot sagrauto būtiskāko infrastruktūru un atsākt izšķiroši svarīgus projektus, kas risina Ukrainas iedzīvotāju steidzamās vajadzības.
  • Šī ir otrā atbalsta pakete Ukrainai kā daļa no EIB steidzamās rīcības solidaritātei ar Ukrainu, kas izstrādāta ciešā sadarbībā ar Eiropas Komisiju. Tā ir turpinājums ārkārtas atbalsta paketei 668 miljonu EUR vērtībā, kas tika pilnībā izmaksāta mēneša laikā pēc kara sākuma. Šis jaunais finansējums tāpat kā pirmais tiek piedāvāts ar labvēlīgiem nosacījumiem, tostarp ilgiem atmaksas termiņiem.

Krievijas karš Ukrainā ir graujoši ietekmējis šīs valsts iedzīvotājus, infrastruktūru un ekonomiku. Ņemot vērā ārkārtīgi sarežģīto situāciju Ukrainā, Eiropas Investīciju bankas (EIB) Direktoru padome šodien apstiprināja papildu finansiālo atbalstu 1,59 miljardu EUR vērtībā, lai novērstu valsts infrastruktūras finansējuma trūkumu un risinātu steidzamas vajadzības. 1,05 miljardi EUR būs pieejami nekavējoties.

Šī atbalsta pakete, kas sagatavota sadarbībā ar Eiropas Komisiju, ir daļa no EIB rīcības solidaritātei ar Ukrainu. Tās vajadzībām ir izmantota ES garantija atbilstoši ārējo aizdevumu pilnvarām, un tā papildina tūlītējo finansiālo atbalstu Ukrainai 668 miljonu EUR vērtībā, ko EIB piešķīra 2022. gada marta sākumā.

Otrā atbalsta pakete kā daļa no EIB rīcības solidaritātei ar Ukrainu palīdzēs atsākt būtisku pakalpojumu sniegšanu un atjaunot svarīgāko infrastruktūru un tās darbību, stiprināt valsts noturību un saglabāt ekonomisko stabilitāti. Tā sastāv no diviem intervences blokiem.

  • Tūlītēja finansiālā palīdzība par kopējo summu 1,05 miljardi EUR Šī palīdzība sastāv no tūlītējiem izmaksājumiem saskaņā ar astoņiem spēkā esošiem finansējuma līgumiem. Tā palīdzēs Ukrainas valdībai risināt prioritārās īstermiņa finansējuma vajadzības, atbalstīs stratēģiskus valstij piederošus uzņēmumus, nodrošinās sagrautās infrastruktūras ātru atjaunošanu un pārtraukto komunālo pakalpojumu sniegšanu, kā arī atbalstīs steidzamus enerģētikas un energoefektivitātes pasākumus, gatavojoties aukstajai sezonai.
  • EIB finansēto projektu īstenošanas atsākšana Ukrainā par kopējo summu 540 miljoni EUR, ja iespējams, izslēdzot zonas, kurās notiek aktīva karadarbība, un teritorijas, ko nekontrolē Ukrainas valdība. Atlasītie projekti aptvers tādas jomas kā enerģētika, energoefektivitāte, autoceļi, transports, izglītība un infrastruktūra, kā arī atjaunošanas un atveseļošanas programmas. Precīzs šo izmaksājumu termiņš būs atkarīgs no pamatā esošo projektu virzības.

Pakete nodrošinās Ukrainas ekonomikai tik ļoti vajadzīgo tūlītējo atbalstu.

EIB priekšsēdētājs Verners Hoijers (Werner Hoyer) norādīja:

Šodien ar Eiropas Komisijas būtisko atbalstu mēs apstiprinājām vēl vienu atbalsta paketi 1,59 miljardu EUR vērtībā kā daļu no ES rīcības solidaritātei ar Ukrainu, lai apmierinātu Ukrainas steidzamākās finansējuma vajadzības un nodrošinātu, ka šī valsts var turpināt veikt savas svarīgākās funkcijas, ieskaitot sociālās infrastruktūras objektu ātru atjaunošanu. Ar šo ārkārtas paketi mēs kā daļa no Eiropas komandas sniedzam spēcīgu vēstījumu, proti, ka Eiropas Savienība un tās banka turpina būt nesatricināmas mūsu solidaritātē ar Ukrainu un tās tautu laikā, kad tai ir vajadzīga palīdzība, ilgtermiņā atbalstot šīs valsts atjaunošanu.

EIB priekšsēdētāja vietniece Terēza Červinska (Teresa Czerwińska), kura atbild par darbībām Ukrainā:

Tā sniegs nepieciešamos līdzekļus steidzamu vajadzību risināšanai un nodrošinās kritiskās infrastruktūras darbību. Mēs turpinām regulāri sazināties ar Ukrainas valdību, lai sniegtu elastīgu palīdzību, kad tā ir vajadzīga. Tas ir jautājums par ieguldīšanu Ukrainas nākotnē, Eiropas nākotnē un brīvās pasaules nākotnē.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks jautājumos par ekonomiku cilvēku labā  Valdis Dombrovskis sacīja:

Eiropas Savienība turpina solidarizēties ar Ukrainu un tās tautu cīņā pret Krievijas brutālo agresiju. Šis EIB atbalsts ļaus stratēģiskiem publiskā sektora uzņēmumiem palikt finansiāli dzīvotspējīgiem un spēt veikt steidzamus kritiskās infrastruktūras atjaunošanas darbus, atsākt būtisku pakalpojumu sniegšanu un risināt citas tūlītējās vajadzības, kādas ir Ukrainas iedzīvotājiem, tostarp tiem, kuri pārvietoti Krievijas kara dēļ. Eiropas Komisija turpinās sadarboties ar ES dalībvalstīm un mūsu starptautiskajiem partneriem, lai atbalstītu Ukrainu ikvienā līmenī tik ilgi, cik vien nepieciešams.

Ukrainas finanšu ministrs Sergijs Marčenko (Sergii Marchenko) norādīja:

Lai atjaunotu Ukrainu, mums ir vajadzīgs spēcīgs globāls atbalsts un augoša finansiālā palīdzība. Esmu pateicīgs EIB un Eiropas Savienībai par ilgstošo sadarbību un finansiālo atbalstu un par solidarizēšanos ar Ukrainu, cik vien ilgi tas būs nepieciešams. Šie 1,59 miljardi EUR ir vēl viens nozīmīgs ieguldījums, lai apmierinātu valsts tūlītējās finansējuma vajadzības, kuras Krievijas iebrukuma dēļ ir pakļautas vēl nebijušam spiedienam. Izmantojot šo finansiālo atbalstu, mēs turpināsim strādāt, lai atjaunotu sagrauto infrastruktūru, atsāktu komunālo pakalpojumu sniegšanu, ieskaitot transporta pakalpojumus, un sagatavotos gaidāmajai apkures sezonai.

Kopš neprovocētā un nepamatotā Krievijas kara sākuma ES, dalībvalstis un Eiropas finanšu iestādes ir bijušas vienotas savā nelokāmajā atbalstā Ukrainai atbilstīgi Eiropas komandas pieejai. Vairāk par līdz šim sniegto palīdzību var uzzināt Komisijas tīmekļa lapā un EIB tīmekļa lapā.

 

Preses kontaktpersonas

Olga Sushytska, o [dot] sushytskaateib [dot] org (o[dot]sushytska[at]eib[dot]org), tālr.: +352 691 289108

Tīmekļa vietne: www.eib.org/presspressateib [dot] org (press[at]eib[dot]org)

 

Veerle Nuyts, veerle [dot] nuytsatec [dot] europa [dot] eu (veerle[dot]nuyts[at]ec[dot]europa[dot]eu), tālr.: +32 229 96302

Tīmekļa vietne: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/home/lv

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 28. jūlijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā