Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 24. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 3 min

Eiropas Rakstnieku diena: Komisija jauniešiem popularizē Eiropas rakstniekus

Eiropas Rakstnieku diena

2023. gada 27. martā Komisija atklāj pirmo Eiropas Rakstnieku dienu – jaunu iniciatīvu, ko vada inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela.

Šī diena būs izdevība jaunās paaudzes atkal pievērst grāmatu lasīšanai un parādīt, ka literatūra var būt individuālās attīstības instruments. Lasīšana var dot iespēju, jo sevišķi vidusskolēniem, pievērsties aktuāliem sociāliem un personiskiem jautājumiem. Šo jauno ikgadējo svētku uzdevums ir arī popularizēt Eiropas literatūras bagātību un daudzveidību, un tā ir iespēja izcelt, cik svarīgas ir visas lasīšanu veicinošās programmas un iniciatīvas, kuras tiek īstenotas katrā Eiropas valstī atsevišķi.

Eiropas vidusskolas tika mudinātas rīkot lasīšanu skaļi vai nu ar kādu autoru, populāru personību, vai grāmatniecības pārstāvi, lai skolēniem pastāstītu par dažādajām grāmatas tapšanā iesaistītajām profesijām – no autora līdz ilustratoram, tulkotājam, redaktoram u. tml. 2023. gada ES Rakstnieku dienā vairāk nekā 1000 skolu visā Eiropā rīko lasīšanu skaļi.

Šogad 100 Eiropas rakstnieki dosies uz skolām palasīt priekšā kādu savu darbu un mudināt skolēnus iepazīt Eiropas rakstniekus. Šo Eiropas rakstnieku turneju Komisija rīko sadarbībā ar Eiropas Rakstnieku padomi un Eiropas Savienības Literatūras balvas konsorciju.

Turklāt 27. martā Sofijā (Bulgārija) notiek vienas dienas konference par lasīšanas veicināšanu – Eiropas Rakstnieku konferences diena. Konferencē piedalīsies ES valstu pārstāvji no kultūras un izglītības ministrijām, valsts iestādēm un valstu NVO, kas darbojas šajā jomā, kā arī no organizācijām, kas izdevējnozari pārstāv Eiropas līmenī. Tā ir iespēja dalīties ar piemēriem un praksi par to, kā izglītības sistēma un izdevējnozare sadarbojas, lai vietējā, valsts un Eiropas līmenī skolās veicinātu lasīšanu. Konferencei var sekot tiešsaistē.

Eiropas Rakstnieku dienā ikviens tiek aicināts sociālajos medijos ar tēmturi #ReadWithEurope kopīgot sava mīļākā Eiropas autora grāmatas attēlu.

Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatnes lietām atbildīgā komisāre Marija Gabriela:

Eiropas Rakstnieku dienā jaunieši, tieši komunicējot ar autoriem skaļās lasīšanas laikā, no jauna atklās lasīšanu, grāmatu burvību un bezgalīgās literārās izdomas pasauli. Esam aizkustināti, ka mūsu iniciatīvā ir iesaistījušās gandrīz 1000 skolu visā Eiropā, un jau tagad ar nepacietību gaidām, kā šī jaukā iniciatīva attīstīsies turpmākajos gados.

Konteksts

Jaunās Eiropas Rakstnieku dienas mērķis ir celt gaismā visu, ko Eiropas literatūra var piedāvāt jauniešiem, un interesanti un iekļaujoši rosināt jauniešu interesi par lasīšanu. Tās mērķis ir arī pastiprināt literāro darbu apriti Eiropā un izdevējnozares konkurētspēju.

Eiropas Rakstnieku diena, kas šogad tiek atzīmēta pirmo reizi, ir Eiropas Savienības programmas “Radošā Eiropa” kultūras daļas iniciatīva, kas atbalsta literatūru un izdevējdarbību. Programmas “Radošā Eiropa” kultūras daļa jau atbild par Eiropas Savienības Literatūras balvas piešķiršanu, līdzfinansē tulkošanas darbu, lai Eiropas literatūru darītu pieejamāku, un piesaista auditoriju Eiropas literatūrai. Šādus mērķus ir vēlme atbalstīt arī ar Eiropas Rakstnieku dienu.

Sīkākai uzziņai

Eiropas Rakstnieku diena | Kultūra un radošums (europa.eu)

Eiropas Savienības Literatūras balva | Kultūra un radošums (europa.eu)

Eiropas literāro darbu un literatūras tulkojumu aprite | Kultūra un radošums (europa.eu)

Facebook“Radošā Eiropa”

Twittter“Radošā Eiropa”

InstagramRadošā ES

Tēmturi: #ReadWithEurope #CreativeEurope

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 24. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā