ES nepagarinās Covid-19 vakcīnu eksporta pārredzamības un eksporta atļauju mehānismu, kura darbības termiņš beigsies 2021. gada 31. decembrī. Tas nozīmē, ka no 2022. gada 1. janvāra vakcīnu ražotājiem vairs nebūs jāpieprasa atļauja, lai eksportētu vakcīnas ārpus Eiropas Savienības. Eksporta pārredzamība turpmāk tiks nodrošināta, izmantojot jaunu uzraudzības mehānismu, ar kura palīdzību Eiropas Komisijai laikus tiks sniegti dati par konkrētu uzņēmumu vakcīnu eksportu. Komisija turpinās uzraudzīt konkrēto epidemioloģisko situāciju, lai vajadzības gadījumā veiktu attiecīgus pasākumus.
Šis lēmums pieņemts saistībā ar Eiropas Savienības lielāka mēroga centieniem veicināt pasaulē tik neatliekami vajadzīgo Covid-19 vakcīnu pēc iespējas plašāku un ātrāku ražošanu un taisnīgu sadali:
- ES ir lielākā Covid-19 vakcīnu piegādātāja pasaulē, un līdz šim ir eksportējusi vairāk nekā 1,3 miljardus devu, t. i., vairāk nekā pusi no tajā saražotajām vakcīnu devām;
- nākamajos mēnešos Eiropas Savienība arī ziedos vismaz 500 miljonus vakcīnu devu visneaizsargātākajām valstīm;
- ES ir apņēmusies piešķirt 1 miljardu eiro, lai kopā ar Āfrikas partneriem un rūpnieciskajiem partneriem dažādos Āfrikas reģionos izveidotu ražošanas centrus. Mērķis ir palielināt vakcīnu pastāvīgo ražošanas jaudu un to veiksmīgāk sadalīt visā pasaulē;
- ES ir aktīvi iesaistījusies centienos panākt vienošanos Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO) par holistisku reakciju uz Covid-19 pandēmiju, lai veicinātu vakcīnu un citu pirmās nepieciešamības zāļu ražošanu un eksportu.
Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis teica:
ES bijusi priekšpulkā centienos nodrošināt globālu vakcināciju. Esam eksportējuši vairāk nekā pusi no mūsu saražotajām vakcīnām un atbalstījuši un finansējuši tādas iniciatīvas kā “COVAX”, kas palīdz nodrošināt vakcīnu pieejamību tajās pasaules daļās, kur tās visvairāk vajadzīgas. Apzinoties mūsu globālos pienākumus, esmu gandarīts, ka tagad aizstāsim mūsu pašreizējo atļauju sistēmu ar jaunu uzraudzības mehānismu precīzu datu iegūšanai par mūsu eksportu. Pasaulē joprojām ir daudz jāizdara, lai panāktu vakcinēšanos, tādēļ gaidāmajā PTO ministru sanāksmē mēs vēl vairāk palielināsim centienus visās frontēs nodrošināt holistisku reakciju uz pandēmiju.
Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu piebilda:
Lai pārvarētu Covid-19 pandēmiju, ir jāpanāk vakcinēšanās visā pasaulē. Mēs nevienu brīdi nenostādījām ES pirmajā vietā, jau no paša sākuma mums bija raksturīga solidaritāte vakcīnu jautājumā. ES pat visgrūtākajos laikos ir izrādījusi solidaritāti un eksportējusi vairāk nekā pusi no mūsu saražotajām vakcīnu devām uz citām pasaules valstīm. Mēs turpināsim to darīt, vienlaikus saglabājot pārredzamību un informācijas apmaiņu par mūsu eksportu un vadot globālos centienus glābt cilvēkus no nāves un izbeigt šo globālo veselības krīzi.
Jaunais uzraudzības mehānisms nodrošinās nepārtrauktu un savlaicīgu eksporta datu vākšanu par Covid-19 vakcīnu devām un aktīvajām vielām šādu vakcīnu ražošanai uzņēmumu līmenī. ES dalībvalstu muitas dienesti apkopos šos datus. Komisija šos datus publiskos agregētā līmenī.
Vakcīnu eksporta pārredzamības un atļauju mehānisma mērķis bija nodrošināt vakcīnu piegādi eiropiešiem saskaņā ar uzņēmumu līgumsaistībām. Šī sistēma ir ievērojami uzlabojusi pārredzamību attiecībā uz vakcīnu ražošanu, sagādi un piegādes ķēdēm. Tā ir arī parādījusi, ka ES ir pasaules līdere vakcīnu eksporta ziņā. Covid-19 vakcīnu devu piegāde Eiropas Savienībā turpinās arvien straujāk, tādēļ ir panākts neapšaubāms vakcinācijas kampaņas progress Savienībā. Tomēr vakcinācijas kampaņa pie mums joprojām turpinās, un skaidrības arvien vēl nav. Ņemot vērā to, ka Eiropas Savienībā ir jauni vīrusa uzliesmojumi un jaunu Covid-19 vīrusa variantu risks, joprojām ir vajadzīga pārredzamība attiecībā uz vakcīnu eksportu, un ES to turpinās nodrošināt ar jaunā uzraudzības mehānisma palīdzību.
Plašāka informācija
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2021. gada 26. novembris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā