Šodien Komisija sāk pirmo šāda veida procesu, kas Eiropas uzņēmumiem, izmantojot mehānismu AggregateEU, ļaus reģistrēt savas gāzes iegādes vajadzības, lai sagatavotos kopīgam gāzes iepirkumam ES līmenī. Tas ir svarīgs pagrieziena punkts, kas ļaus ES sagatavoties nākamajai ziemai, koordinēti un savlaicīgi uzpildot gāzes krātuves un izmantojot savu kolektīvo ietekmi tirgū, lai ar starptautiskajiem piegādātājiem vienotos par labākām cenām.
Reģistrētajiem uzņēmumiem vienas nedēļas laikā, proti, līdz 2. maijam, būs jāatbild uz šo pirmo pieprasījuma agregēšanas uzaicinājumu. Kad uzņēmumi būs iesnieguši savas individuālās prasības, vajadzīgos apjomus apkopos un izsludinās konkursu pasaules tirgū. Tiklīdz ar mehānisma AggregateEU palīdzību būs atrasti kolektīvajam Eiropas pieprasījumam atbilstīgi starptautisko gāzes piegādātāju piedāvājumi, iesaistītie uzņēmumi sāks sarunas ar piegādātājiem par gāzes iepirkuma un piegādes līgumu noteikumiem. Komisijai sarunās neiesaistīsies. Paredzams, ka pirmie iepirkuma līgumi tiks noslēgti pirms vasaras sākuma.
Nākamo 12 mēnešu laikā regulāri ik pēc diviem mēnešiem tiks rīkoti turpmāki konkursi. Uzņēmumiem joprojām ir iespēja reģistrēties dalībai mehānismā AgregateEU. Līdz šim ir reģistrējušies 76 uzņēmumi, bet citi vēl īsteno reģistrēšanās procesu. Turklāt 11 uzņēmumi ir gatavi sniegt pakalpojumus kā galvenais pircējs vai pārstāvis (sk. jautājumus un atbildes).
Dalībvalstis ir apņēmušās piedalīties pieprasījuma agregēšanā vismaz 15 % apmērā no saviem gāzes uzglabāšanas mērķrādītājiem, proti, tie ir aptuveni 13,5 miljardi kubikmetru gāzes gadā. Vienošanās par gāzes uzglabāšanas un kopīga gāzes iepirkuma mērķrādītājiem tika panākta 2022. gadā, un tā ir ārkārtas pasākums nolūkā reaģēt uz to, ka Krievija energoapgādi izmanto par ieroci, un uz nepieredzētajām enerģijas cenām kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. Šīs vienošanās mērķis ir samazināt cenu svārstīgumu, nodrošināt drošu un paredzamu energoapgādi un izmantot Eiropas kolektīvo ietekmi tirgū. Lai īstenotu plānu REPowerEU un dažādotu ES energoapgādi, Krievijas gāze ir izslēgta no kopīga iepirkuma.
Priekšsēdētājas vietnieks jautājumos par iestāžu attiecībām un nākotnes plānošanu Marošs Šefčovičs:
Šodien ir sperts nozīmīgs solis ceļā uz to, lai gāzes kopīgu iepirkumu ES līmenī padarītu par realitāti. Enerģētikas krīze mums ir iemācījusi, ka ES darbojas labāk, ja tā rīkojas vienotībā un solidaritātē. Ļaujot ES uzņēmumiem apkopot gāzes pieprasījumu, AggregateEU izmantos Savienības ekonomisko ietekmi un palīdzēs nodrošināt pietiekamu gāzes daudzumu mūsu krātuvēs, lai varētu droši pārlaist nākamo ziemu. Vienlīdz svarīgi ir palīdzēt pilnībā atjaunot ES energoietilpīgo nozaru ražošanas jaudu, risinot augsto enerģijas cenu problēmu, kas tik ļoti ietekmē mūsu vispārējo konkurētspēju.
Konteksts
AggregateEU ir ES mehānisms, kas ļauj apkopot gāzes pieprasījumu un veikt kopīgu iepirkumu. Tas izveidots kā ES Enerģijas platformas centrālais komponents, lai atbalstītu ES centienus atteikties no Krievijas gāzes, aizstājot to ar uzticamākām alternatīvām. Tā mērķis ir nodrošināt pietiekamu gāzes piegādi, vienlaikus samazinot risku, ka uzņēmumi centīsies pārsolīt cits citu pasaules tirgū. Komisija ir noslēgusi līgumu ar pakalpojumu sniedzēju Prisma European Capacity Platform GmbH par pieprasījuma agregēšanas un kopīga iepirkuma mehānisma izveidi drošā tiešsaistes platformā. Platforma ir pieejama uzņēmumiem no ES valstīm un Enerģētikas kopienas līgumslēdzējām pusēm. Ukraina, Moldova un Serbija jau ir paudušas interesi piedalīties mehānismā.
ES Enerģijas platforma tika izveidota 2022. gada aprīlī, pildot Eiropadomes pilnvarojumu un reaģējot uz nepieciešamību dažādot piegādi, atsakoties no Krievijas gāzes. Eiropadome 2022. gada oktobrī apstiprināja kopīgu gāzes iepirkumu, lai atvieglotu sarunas ar uzticamiem partneriem un meklētu savstarpēji izdevīgas partnerības, izmantojot Savienības kolektīvo politisko un tirgus ietekmi.
Plašāka informācija
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2023. gada 25. aprīlis
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā