Šodien Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un viņas kolēģi no četrām Mercosur valstīm (Brazīlijas prezidents Lula, Argentīnas prezidents Milei, Paragvajas prezidents Peña un Urugvajas prezidents Lacalle Pou) pabeidza sarunas par kardināli jaunu ES un Mercosur partnerības nolīgumu.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja: “Šis ir abpusēji izdevīgs nolīgums, kas sniegs ievērojamus ieguvumus patērētājiem un uzņēmumiem abās pusēs. Mēs koncentrējāmies uz taisnīgumu un abpusēju izdevīgumu. Mēs uzklausījām mūsu lauksaimnieku bažas un attiecīgi rīkojāmies. Šis nolīgums ietver stingrus aizsardzības pasākumus, lai aizsargātu jūsu iztikas līdzekļus. ES un Mercosur nolīgums ir līdz šim apjomīgākā vienošanās par ES pārtikas produktu un dzērienu aizsardzību. Tagad ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādi tiek aizsargāti vairāk nekā 350 ES produkti. Turklāt joprojām paliek nemainīgi mūsu Eiropas veselības un pārtikas standarti. Mercosur eksportētājiem būs stingri jāievēro šie standarti, lai piekļūtu ES tirgum. Tāds ir šis nolīgums, kas ļaus ES uzņēmumiem ik gadu ietaupīt 4 miljardus eiro izvedmuitas nodokļos.”
Nolīgums tiek panākts abām pusēm kritiskā laikā, ar sadarbības stiprināšanu ģeopolitiskajā, ekonomiskajā, ilgtspējas un drošības jomā nodrošinot būtisku savstarpēju ieguvumu iespējas.
- Tas veicinās stratēģisko tirdzniecību un politiskās saites starp līdzīgi domājošiem un uzticamiem partneriem.
- Tas atbalstīs ekonomikas izaugsmi, palielinās konkurētspēju un stiprinās noturību abās pusēs, paverot tirdzniecības un ieguldījumu iespējas un nodrošinot ilgtspējīgu piekļuvi izejvielām un to pārstrādi.
- Tas ir nozīmīgs pavērsiens cīņā pret klimata pārmaiņām ar stingrām, konkrētām un izmērāmām saistībām apturēt atmežošanu.
- Tajā ir ņemtas vērā visu eiropiešu intereses, tostarp būtiski svarīgās ES lauksaimniecības nozares intereses. Tas palīdzēs palielināt ES lauksaimniecības pārtikas eksportu, vienlaikus aizsargājot jutīgās nozares.
- Tas nodrošina, ka tiek ievēroti ES standarti dzīvnieku veselības un pārtikas nekaitīguma jomā, novēršot nedrošu produktu nonākšanu mūsu tirgū.
ES un Mercosur konkurētspējas un ekonomiskās drošības veicināšana
Šī ārkārtīgi nozīmīgā vienošanās nodrošinās turpmāko.
- Mūsu piegādes ķēžu drošība un dažādošana
- Tiks radītas jaunas iespējas visu veidu uzņēmumiem, ES eksportam uz Mercosur atceļot tarifus, kuri bieži vien padara šo eksportu neiespējamu.
- ES uzņēmumiem ikgadējs ietaupījums maksājumos 4 miljardu eiro apmērā
- Tiks nodrošinātas tirdzniecības preferences tādās stratēģiskās neto nulles emisiju rūpniecības nozarēs kā atjaunīgās enerģijas tehnoloģijas un mazoglekļa degvielas.
- Tiks veicināts mazo un vidējo uzņēmumu eksports, samazinot birokrātiju.
- Tiks nodrošināta efektīva, uzticama un ilgtspējīga tādu izejvielu plūsma, kuras ir kritiski svarīgas globālajai pārejai uz zaļo ekonomiku.
Pastiprināta apņemšanās attiecībā uz ilgtspēju
Šī vienošanās paceļ ES un Mercosur ilgtspējas saistības nākamajā līmenī:
- padarot Parīzes nolīgumu par būtisku ES un Mercosur attiecību elementu;
- ieviešot konkrētas saistības apturēt atmežošanu;
- nosakot skaidras un izpildāmas saistības ilgtspējīgas attīstības jomā, tostarp attiecībā uz darba tiesībām un mežu ilgtspējīgu apsaimniekošanu un saglabāšanu;
- paredzot aktīvu lomu pilsoniskās sabiedrības organizācijām, tām pārraugot nolīguma īstenošanu, tostarp cilvēktiesību un vides jautājumos.
Turklāt ES atbalsts 1,8 miljardu eiro apmērā veicinās taisnīgu zaļo un digitālo pārkārtošanos Mercosur valstīs Global Gateway ietvaros.
Turpmākie pasākumi
Ierosināto ES un Mercosur nolīgumu veido politikas un sadarbības pīlārs un tirdzniecības pīlārs. Sarunu pabeigšana ir pirmais solis ceļā uz nolīguma noslēgšanu. Oficiālie dokumenti tiks publicēti tiešsaistē nākamo dienu laikā.
Pēc tam, kad abas puses būs veikušas teksta galīgo juridisko noslīpēšanu, tas tiks tulkots visās ES oficiālajās valodās un pēc tam iesniegts Padomei un Parlamentam.
Papildu informācija
Faktu lapa – svarīgākie fakti par nolīgumu
Faktu lapa par lauksaimniecību
Faktu lapa par pārtikas nekaitīgumu
Faktu lapa par ilgtspējīgu attīstību
Faktu lapa par kritiski svarīgām izejvielām
Tīmekļa vietne par šo jautājumu
Plašāka informācija par Mercosur
Quote(s)
Šis ir abpusēji izdevīgs nolīgums, kas sniegs ievērojamus ieguvumus patērētājiem un uzņēmumiem abās pusēs. Mēs koncentrējamies uz taisnīgumu un abpusēju izdevīgumu. Mēs uzklausījām mūsu lauksaimnieku bažas un attiecīgi rīkojāmies. Šis nolīgums ietver stingrus aizsardzības pasākumus, lai aizsargātu jūsu iztikas līdzekļus. ES un Mercosur nolīgums ir līdz šim apjomīgākā vienošanās par ES pārtikas produktu un dzērienu aizsardzību. Tagad vairāk nekā 350 ES produktu tiek aizsargāti ar ģeogrāfiskās izcelsmes norādi. Turklāt joprojām paliek nemainīgi mūsu Eiropas veselības un pārtikas standarti. Mercosur eksportētājiem būs stingri jāievēro šie standarti, lai piekļūtu ES tirgum. Tāds ir šis nolīgums, kas ļaus ES uzņēmumiem ik gadu ietaupīt 4 miljardus eiro izvedmuitas nodokļos.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena
Šodien mēs esam panākuši vēsturisku vienošanos, ar ko izveido pasaulē lielāko brīvās tirdzniecības zonu. Laikā, kad mums ir vajadzīgas pozitīvas ziņas, tas ir liels notikums attiecībās starp seniem partneriem. Eiropiešiem tas paver plašu reģionu brīvai tirdzniecībai un piekļuvei kritiski svarīgām izejvielām, un novērš iespēju, ka tad, ja mūsu tur nebūtu, to varētu iegūt mūsu konkurenti. Vienošanās rada tirgu vairāk nekā 700 miljoniem cilvēku un ik gadu Eiropas uzņēmumiem ietaupa miljardus eiro muitas nodokļos. Abām pusēm tas radīs daudz vairāk darbvietu un iespēju. Šis ir labas ārpolitikas rezultāts, un šī ir laba diena ES un mūsu partneriem Latīņamerikā.
Kaja Kallasa, Savienības Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos un Komisijas priekšsēdētājas vietniece
Šis ļoti nozīmīgais nolīgums paver ceļu jaunām eksporta iespējām ES uzņēmumiem, tostarp mūsu MVU un lauksaimniecības pārtikas eksportētājiem, vienlaikus ik gadu ietaupot viņiem muitas nodokļus vairāk nekā 4 miljardu eiro apmērā. Tas var arī palielināt mūsu ekonomisko drošību, sevišķi attīstot noturīgas vērtības ķēdes stratēģiskās nozarēs, piemēram, izejvielu nozarē, un veicināt mūsu kopīgo vērienīgo ilgtspējas saistību izpildi. Kopumā uz noteikumiem balstītas partnerības ar līdzīgi domājošām valstīm ir gan ģeopolitiska, gan ekonomiska nepieciešamība, tāpēc esmu lepns, ka ES tirdzniecības politika turpina veiksmīgi darboties.
Marošs Šefčovičs, tirdzniecības un ekonomiskās drošības, iestāžu attiecību un pārredzamības komisārs
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 6. decembris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā