Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 21. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Ielūgums uz Eiropas Rakstnieku dienas atklāšanu Eiropas Savienības mājā

Eiropas Rakstnieku diena

Eiropas Komisija (EK) 27. martā uzsāk jaunu iniciatīvu - Eiropas Rakstnieku dienu. Aicinām piedalīties Eiropas Rakstnieku dienas atklāšanas pasākumā Eiropas Savienības mājā 27. martā plkst. 9.00.

Eiropas Rakstnieku dienas mērķis ir veicināt interesi par grāmatu lasīšanu, īpaši jauniešu vidū, kā arī atklāt Eiropas valodu un literatūras daudzveidību. Eiropas Rakstnieku diena turpmāk notiks katru gadu - marta pēdējā pirmdienā.  Iniciatīva izveidota, lai atklātu skolēniem, ka literatūra var būt viens no veidiem, lai iepazītu Eiropas kultūras bagātību, kā arī veicinātu personisko izaugsmi un iesaisti sociālajos procesos. Šogad, Eiropas Prasmju gadā, ir īpaši svarīgi šo dienu atzīmēt, jo, kā liecina Eurostat un OECD pētījuma dati, lasītprasme ir viena no pamatprasmēm, kas balsta gan medijpratību, gan informācijas pratību, gan citas mūsdienu pratības, un tā ir būtiski jāpilnveido visās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā.

Eiropas Rakstnieku dienā Latvijas skolās un bibliotēkas tiks spēlēta literatūras spēle "Reiz bija...", organizēti Eiropas autoru darbu lasījumi, kā arī atklātas unikālas izstādes, kurās varēs apskatīt Eiropas Savienības dalībvalstu un citās valodās tulkotu grāmatu kolekcijas – Astrīdas Lindgrēnes “Grāmatu par Pepiju Garzeķi”, Lūisa Kerola “Alises piedzīvojumus Brīnumzemē” un brāļu Grimmu “Sarkangalvīti”. Gan šī, gan citu grāmatu kolekcijas, kuras sagādājuši Eiropas Komisijas Tulkošanas ģenerāldirektorāta pārstāvji, ceļo pa visām Eiropas Savienības valstīm. Iepazīstoties ar grāmatām dažādās valodās, ir iespējams pavisam konkrētā veidā novērtēt Eiropas valodu daudzveidību. Var ieskatīties grāmatās un ieraudzīt, piemēram, kā Pepiju Garzeķi sauc citās valodās vai kā tulkotas vārdu spēles “Alises piedzīvojumos Brīnumzemē”. No 27. marta līdz aprīļa beigām “Alises piedzīvojumi Brīnumzemē” būs aplūkojami Gulbenes bibliotēkā, pēc tam šīs grāmatas ceļos uz Madonu un Alūksni. “Sarkangalvīte” dažādās valodās no 27. marta līdz aprīļa beigām būs skatāma Daugavpilī, bet maijā – Krāslavā.

Eiropas Rakstnieku dienas atklāšanas pasākumā Eiropas Savienības mājā viesi varēs aplūkot izstādi “Ceļo valodu pasaulē ar “Pepiju Garzeķi”!”, satikt Nelsona kungu no Latvijas Leļļu teātra izrādes “Pepija Garzeķe”, kā arī piedalīties literatūras spēlē “Reiz bija...”.

 

Pasākuma programma ES mājā 27. martā

9.00 Eiropas Rakstnieku dienas atklāšana

  • Andris Kužnieks, Eiropas Komisijas pārstāvniecības vadītājas vietnieks un politikas nodaļas vadītājs
  • Osvalds Zebris, rakstnieks, 2017. gada Eiropas Savienības Literatūras balvas ieguvējs
  • Elizabete Pičukāne, Tulkošanas ģenerāldirektorāta pārstāve
  • Ilva Hammarstena (Ylva Hammarsten), Zviedrijas vēstniecības pirmā sekretāre

9.30 Eiropas Savienības mājas literatūras spēle "Reiz bija...", piedalās pasākuma viesi un skolēni.

 

Saziņai: Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā preses nodaļa, Kristīne Liepiņa, kristine [dot] liepinaatec [dot] europa [dot] eu (kristine[dot]liepina[at]ec[dot]europa[dot]eu), tālrunis: +371 29287684

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 21. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā