Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 28. februārisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 4 min

Komisija 7,5 miljonu eiro apmērā izsludina uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus, kas atbalstītu Ukrainas MVU integrāciju vienotajā tirgū

ES - Ukraina

Šodien Komisija ar kopīgu virsrakstu “ReadyForEU” izsludina divus uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus, kuru kopbudžets ir 7,5 miljoni eiro. Abu uzaicinājumu mērķis ir palīdzēt Ukrainas uzņēmējiem un uzņēmumiem izmantot vienotā tirgus priekšrocības. Uzaicinājumus finansē Vienotā tirgus programma, un tie nāk pēc tās nesenās vienošanās par Ukrainas pievienošanos šai programmai, kuru 2023. gada 2. februārī parakstīja priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un Ukrainas premjerministrs Deniss Šmihaļs.

Pirmais uzaicinājums Uzņēmējdarbības tilts”, kura budžets ir 4,5 miljoni EUR, kara skartos Ukrainas mazos un vidējos uzņēmumus (MVU) finansiāli atbalstīs ar kuponiem, kas paver piekļuvi pakalpojumiem un dalību tirdzniecības izstādēs Eiropas Savienībā. Projektu pārvaldīs tādas uzņēmējdarbības atbalsta organizācijas kā Eiropas Biznesa atbalsta tīkls (EEN), Eiropas kopu tīkls un citas.

Uzaicinājuma mērķis ir izveidot uzņēmējdarbības organizāciju konsorciju, kas izraudzīsies līdz 1500 uz izaugsmi un ilgtspēju orientētus Ukrainas MVU, kuri saņems tiešu atbalstu līdz pat 2500 EUR apmērā. Šis tiešais atbalsts Ukrainas mazajiem un vidējiem uzņēmumiem segs izmaksas par tādiem uzņēmējdarbības atbalsta pakalpojumiem kā: tirgus izpēte Eiropas partneru apzināšanai; juridiskas, organizatoriskas vai finansiālas konsultācijas jauna uzņēmuma izveidei vai esoša uzņēmuma pielāgošanai; palīdzība piedalīties tirdzniecības izstādēs Eiropas Savienībā vai ceļot uz tām; un juridiskas konsultācijas par intelektuālā īpašuma tiesībām.

Galu galā “Uzņēmējdarbības tiltu” varēs izmantot ne vien attiecīgie uzņēmumi: tas spēj pavērt alternatīvus tirgus ES uzņēmumiem, ko skārusi Krievijas un Baltkrievijas tirgu zaudēšana, un palīdzēt atjaunot Ukrainu.

Otrais uzaicinājums Erasmus jaunajiem uzņēmējiem — Ukraina”, kura budžets ir 3 miljoni eiro, jaunajiem Ukrainas uzņēmējiem pavērs iespēju gūt uzņēmējdarbības pieredzi citās Eiropas valstīs. Šis projekts noritēs jau iedibinātajā programmā “Erasmus jaunajiem uzņēmējiem”, kas vairāk nekā 22000 uzņēmēju no visas Eiropas ir piedāvājusi iespēju dalīties ar savu uzņēmējdarbības zinātību. Izveidotajā programmā EYE 2022. gadā bija vislielākais to Ukrainas uzņēmēju skaits, kuri programmā pieteicās (154) un piedalījās (79).

Uzaicinājumā tiks atlasītas tādas organizācijas Ukrainā un ES, kas uzņems līdz pat 430 jaunu Ukrainas uzņēmēju un piemeklēs tiem attiecīgus uzņemošos uzņēmējus Eiropas Savienībā. Pēc tam programma uzņēmējus atbalstīs finansiāli un segs viņu uzturēšanās un ceļa izdevumus.

Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons:

Eiropa ir apņēmusies atbalstīt Ukrainas sekmīgu integrāciju vienotajā tirgū. Ar šodienas uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus mēs piedāvājam jūtamu finansiālu atbalstu Ukrainas mazajiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, lai tie spētu veidot jaunas partnerības ar citiem Eiropas uzņēmumiem un paplašināt darbību Eiropas Savienībā.

Nākamie pasākumi

Uzaicinājumi ir izsludināti no 2023. gada 28. februāra, un Ukrainas uzņēmumi un uzņēmēji varēs pieteikties šā gada pēdējā ceturksnī.

Konteksts

Vienotā tirgus programma ir moderna, vienkārša un elastīga programma, kas plašu, agrāk atsevišķi finansētu, darbību klāstu apvieno vienā saskaņotā programmā. Tās nolūks ir palīdzēt vienotajam tirgum pilnīgi izmantot savu potenciālu un Eiropai nodrošināt atgūšanos pēc Covid-19 pandēmijas. Ar 4,2 miljardiem eiro, kas paredzēti 2021.–2027. gadam, tā nodrošina integrētu vienotā tirgus pārvaldības atbalsta un stiprināšanas paketi. Turklāt programma atbalstīs Savienības tiesību aktu labāku izpildi un veicinās MVU konkurētspēju, arī ar Eiropas Biznesa atbalsta tīklakopu un Erasmus jaunajiem uzņēmējiem starpniecību.

Kopš darbības sākuma 2009. gadā programmā “Erasmus jaunajiem uzņēmējiem” (EYE) ir piedalījušies vairāk nekā 22000 uzņēmēju. Ukraina nu jau vairākus gadus ir bijusi līdzdalīga valsts, un shēma varēja turpināties par spīti karam.

Sīkāka informācija

Vienotā tirgus programma

EEN

Kopas

Partneru piemeklēšanas platformas atbalsta uzņēmumu sadarbību starp ES un Ukrainu:

Erasmus jaunajiem uzņēmējiem

Finansējuma un iepirkumu portāls

Abonējiet Eiropas Komisijas bezmaksas e-pasta biļetenu par iekšējo tirgu, rūpniecību, uzņēmējdarbību un MVU.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 28. februāris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā