Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 4. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Komisija aptur sadarbību ar Krieviju pētniecībā un inovācijā

The Berlaymont Building and European Flags

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā Komisija, solidarizējoties ar Ukrainas tautu, ir nolēmusi apturēt sadarbību ar Krievijas struktūrām pētniecībā, zinātnē un inovācijā. Komisija neslēgs jaunus līgumus un vienošanās ar Krievijas organizācijām programmā “Apvārsnis Eiropa”. Bez tam Komisija aptur maksājumus Krievijas struktūrām pēc spēkā esošajiem līgumiem. Tiek pārskatīti visi projekti, kuros patlaban piedalās Krievijas pētniecības organizācijas: gan iepriekšējā ES pētniecības un inovācijas programmā “Apvārsnis 2020”, gan “Apvārsnī Eiropā”.

Komisijas priekšsēdētājas izpildvietniece digitālajam laikmetam gatavas Eiropas jautājumos Margrēte Vestagere:

ES sadarbība pētniecībā balstās uz izcilības un inovācijas pamatā esošo brīvību un tiesību ievērošanu. Krievijas šausmīgā militārā agresija pret Ukrainu ir uzbrukums šīm vērtībām. Tāpēc ir laiks izbeigt mūsu sadarbību ar Krieviju pētniecībā.

Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatnes lietām atbildīgā Komisijas locekle Marija Gabriela

Krievijas militārā agresija pret Ukrainu ir uzbrukums brīvībai, demokrātijai un pašnoteikšanās tiesībai, kas ir pamatā kultūras izpausmei, akadēmiskajai un zinātniskajai brīvībai un zinātnieku sadarbībai. Rezultātā esam nolēmuši neiesaistīties ar Krievijas struktūrām turpmākos pētniecības un inovācijas sadarbības projektos. Taču esam cieši apņēmušies nodrošināt Ukrainas turpmāku sekmīgu dalību “Apvārsnī Eiropā” un “Euratom” pētniecības un mācību programmās. Ukrainas zinātnieki un pētnieki 20 gadus ir bijuši galvenie dalībnieki mūsu ES pētniecības un inovācijas pamatprogrammās un ir apliecinājuši izcilību un līderību inovācijā. Esam noteikuši administratīvus pasākumus, lai nodrošinātu, ka sekmīgie atbalsta izmantotāji Ukrainā var saņemt finansējumu no ES pētniecības un inovācijas programmām.

Pilns Marijas Gabrielas paziņojums pieejams te.

Pašlaik tiek vērtēts stāvoklis Baltkrievijā.

Konteksts

“Apvārsnis Eiropa” ir galvenā ES pētniecības un inovācijas finansēšanas programma, un tās budžets ir 95,5 miljardi eiro. “Apvārsnī Eiropā” patlaban nav projektu ar Krievijas struktūru dalību. Ir veikti priekšdarbi dotācijas līgumam par četriem projektiem, kas iesaistītu četras Krievijas pētnieciskās organizācijas, bet tos Komisija nolēmusi apturēt. Tas nozīmē, ka līdz turpmākam paziņojumam būs apturēta jaunu līgumu parakstīšana.

Turpinās vairāki projekti “Apvārsnī 2020”, kas ar turpat 80 miljardu eiro budžetu bija ES pētniecības un inovācijas finansēšanas programma 2014.–2020. gadā. Komisija aptur visus maksājumus Krievijas struktūrām pēc spēkā esošajiem līgumiem. Pašlaik “Apvārsnī 2020” ir 86 aktīvi projekti, kuros iesaistītas 78 dažādas Krievijas organizācijas. No tām 29 Krievijas organizācijas, kas iesaistītas 19 projektos, ES iemaksās ir saņēmušas 12,6 miljonus eiro.

Plašākai uzziņai

Komisijas locekles Marijas Gabrielas paziņojums

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 4. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā