
Šodien augsta līmeņa juridiskie eksperti no Eiropas Komisijas, Eiropas Ārējās darbības dienesta, Eiropas Padomes, Ukrainas un 37 citām valstīm ir ielikuši juridiskos pamatus īpaša pret Ukrainu vērstā agresijas nozieguma tribunāla izveidošanai. Dalībnieki ir arī vienojušies par galvenajiem elementiem ‘'Šūmana statūtu projektā'' – tiesību pamattekstā, kurš reglamentēs īpašā tribunāla darbību.
Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena: “Kad Krievijas tanki šķērsoja Ukrainas robežas, pārkāpjot ANO Statūtus, Krievija izdarīja vienu no smagākajiem pārkāpumiem: agresijas noziegumu. Tagad jāpanāk tiesiskums. Tiesiskums Ukrainai. Mēs esam ielikuši juridiskos pamatus īpašam tribunālam. Turklāt tiesiskums nevar būt bez kompensācijas. Par Krievijas īstenoto agresiju tā ir jāsauc pie atbildības un – jāliek tai maksāt. Mēs esam spēruši pirmo soli ceļā uz prasījumu komisiju, kurā piedalās ES. Šī jaunā struktūra lems par prasījumiem, kas reģistrēti Zaudējumu reģistrā.”
Pēc darbības sākšanas tribunālam būs pilnvaras saukt pie atbildības Krievijas politiskos un militāros līderus, kuri ir visvairāk atbildīgi par agresijas noziegumu. Šodienas sanāksme ir būtisks sasniegums nepārtrauktajā procesā ar mērķi saukt pie atbildības par agresijas noziegumu pret Ukrainu, kā arī atbalstīt starptautiskās kriminālās tiesvedības sistēmu.
Šodien Eiropas Komisija arī pieņēma ieteikumu Padomei piedalīties formālajās sarunās par Ukrainas Starptautiskās prasījumu komisijas izveidi. Prasījumu komisija būs struktūra, kas būs atbildīga par Zaudējumu reģistrā dokumentēto atbilstīgo prasījumu izskatīšanu un novērtēšanu, un lēmumu pieņemšanu par tiem, kā arī par katrā atsevišķā gadījumā maksājamās kompensācijas summas noteikšanu. Prasījumu komisijas izveide būs būtisks solis ceļā uz kompensāciju karā cietušajiem.
Prasījumu komisija balstīsies uz darbu, ko dara Zaudējumu reģistrs, kurā tiek dokumentēti bojājumi, zaudējumi vai kaitējums, ko izraisījusi Krievijas Federācijas agresija pret Ukrainu.
Nākamie soļi
Īpašo tribunālu izveidos uz Ukrainas valdības un Eiropas Padomes vienošanās pamata. Tribunāls būs Ukrainas jurisdikcijā. Eiropas Padome būs atbildīga par to juridisko instrumentu projektu pieņemšanas procedūru, kas vajadzīgi īpašā tribunāla izveidei un pēc tam sekojošai parakstīšanai.
Attiecībā uz prasījumu komisiju pirmā sarunu kārta par starptautisko instrumentu sāksies 2025. gada marta beigās.
Papildu informācija
Kad pret Ukrainu vērstā agresijas nozieguma tribunāls būs izveidots, Ukrainas valsts iestādes varēs nodot saistībā ar agresijas noziegumu notiekošās iekšzemes izmeklēšanas un kriminālvajāšanas īpašā tribunāla prokuroram, kā arī nosūtīt attiecīgo informāciju un pierādījumus, kas savākti saistībā ar darbu, ko veic Starptautiskais centrs saukšanai pie atbildības par agresijas noziegumu (ICPA).
Tribunāla izveide Eiropas Padomes institucionālajā sistēmā, kā arī starptautisko tiesnešu klātbūtne un attiecīgās piemērojamās starptautiskās tiesības nodrošinās, ka kriminālprocess tiek vadīts, ievērojot visaugstākās procesuālās garantijas un piemērojamās starptautiskās cilvēktiesības.
Laika grafiks
- Krievija 2022. gada 24. februārī sāka neprovocētu un nelikumīgu pilna mēroga agresijas karu pret Ukrainu, pārkāpjot starptautisko noteikumos balstīto kārtību, kopīgos principus un noteikumus, un ANO Statūtus.
- 2022. gada martā ar Eurojust atbalstu tika izveidota ES kopējās izmeklēšanas grupa (KIG) par galvenajiem starptautiskajiem noziegumiem, kas pastrādāti Ukrainā. Pēc tam, kad Bučā un citās atbrīvotajās Ukrainas teritorijās tika atklātas zvērības, Komisija apņēmās atbalstīt Ukrainā pastrādāto kara noziegumu un noziegumu pret cilvēci izmeklēšanu un saukšanu pie atbildības par tiem.
- Likumdevēji 2022. gada maijā apstiprināja Komisijas priekšlikumu pastiprināt Eurojust pilnvaras vākt un saglabāt pierādījumus par kara noziegumiem. Ar Komisijas atbalstu 2023. gada jūnijā Hāgā sāka darbību Starptautiskais centrs saukšanai pie atbildības par agresijas noziegumu pret Ukrainu (ICPA). ICPA ir integrēts kopējā izmeklēšanas grupā, un tas nodrošina koordinācijas struktūru, lai atbalstītu un uzlabotu notiekošās un turpmākās izmeklēšanas par agresijas noziegumu un veicinātu kopš Krievijas agresijas sākuma savākto pierādījumu apmaiņu un analīzi.
- Komisija 2023. gada novembrī iepazīstināja dalībvalstis ar dažādām iespējām, kā nodrošināt pārskatatbildību par agresijas noziegumu pret Ukrainu. 2023. gada janvārī notika pirmā pamatgrupas sanāksme par īpašā tribunāla izveidi ar mērķi noteikt vispiemērotāko tribunāla modeli Krievijas līderu kriminālvajāšanai par agresijas noziegumu.
- 2023. gada maijā Hāgā sāka darbību Zaudējumu reģistrs. Reģistrs ir starptautiska struktūra, kuras atbildībā ir reģistrēt prasījumus kompensēt bojājumus, zaudējumus vai kaitējumu, ko izraisījis agresijas karš pret Ukrainu. 2023. gada jūlijā ES kļuva par Zaudējumu reģistra pilntiesīgu locekli.
- Kopš 2024. gada aprīļa Ukrainas pilsoņi un iedzīvotāji reģistrā var iesniegt prasījumus par mājokļa īpašuma bojāšanu vai iznīcināšanu. Turklāt kopš 2025. gada 16. janvāra reģistrs reģistrē prasījumus attiecībā uz tuva ģimenes locekļa nāvi.
- Ieteikums sākt sarunas, lai izveidotu prasījumu komisiju, ir balstīts uz ANO Ģenerālās asamblejas 2022. gada novembra rezolūciju “Tiesiskās aizsardzības līdzekļu un reparāciju veicināšana saistībā ar agresiju pret Ukrainu”. Šādā rezolūcijā tika atzīta nepieciešamība saukt Krievijas Federāciju pie atbildības par tās agresijas aktiem Ukrainā un nepieciešamība pēc starptautiska kompensācijas mehānisma.
Papildu informācija
Krievijas saukšana pie atbildības – Eiropas Komisija
* Atjaunināts 2025. gada 4. februārī 19:30 pēc Centrāleiropas laika.
Quote(s)
Kad Krievijas tanki šķērsoja Ukrainas robežas, pārkāpjot ANO Statūtus, Krievija izdarīja vienu no smagākajiem pārkāpumiem: agresijas noziegumu. Tagad jāpanāk tiesiskums. Tiesiskums Ukrainai. Mēs esam ielikuši juridiskos pamatus īpašam tribunālam. Turklāt tiesiskums nevar būt bez kompensācijas. Par Krievijas īstenoto agresiju tā ir jāsauc pie atbildības un – jāliek tai maksāt. Mēs esam spēruši pirmo soli ceļā uz prasījumu komisiju, kurā piedalās ES. Šī jaunā struktūra lems par prasījumiem, kas reģistrēti Zaudējumu reģistrā.
Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena
Šodien speram būtisku soli, lai izveidotu īpašu pret Ukrainu vērstā agresijas nozieguma tribunālu. Mums ir plašs starptautisks atbalsts un plaša starptautiska apņemšanās saukt pie atbildības. Ja noziegumi paliek nesodīti, var būt jaunas zvērības. Tas ir signāls pasaulei, ka neviens no Krievijas līderiem nav neaizskarams.
Kaja Kallasa, Savienības Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos un Komisijas priekšsēdētājas vietniece
Pēdējo trīs gadu laikā esam pieredzējuši zvērības, ko Krievija pastrādājusi pret Ukrainas tautu. Gribu dot skaidru vēstījumu, ka par šiem noziegumiem nāksies atbildēt pilnībā. Šodien tiek sperts vēsturisks solis pretī tam, lai panāktu taisnīgumu netaisnīgā karā, un ar to mēs pildām solījumu par nelokāmu atbalstu Ukrainai un tās iedzīvotājiem. Es pateicos visiem pamatgrupas dalībniekiem un ceru, ka šie nozīmīgie mehānismi tiks ātri izveidoti.
Maikls Makgrāts, demokrātijas, tieslietu, tiesiskuma un patērētāju tiesību aizsardzības komisārs
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2025. gada 4. februāris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā