Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2024. gada 1. augusts
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 6 min

Komisija vēlas saņemt atsauksmes par pretmonopola pamatnostādņu projektu par dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi

Atbalsts uzņēmējdarbībai

Eiropas Komisija šodien sāka sabiedrisko apspriešanu, aicinot visas ieinteresētās personas izteikt piezīmes par pamatnostādņu projektu par dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi.

Līguma par Eiropas Savienības darbību (“LESD”) 102. pants aizliedz dominējošiem uzņēmumiem iesaistīties ļaunprātīgā rīcībā, tostarp tādā rīcībā, kas izslēdz konkurentus no tirgus. Šādas dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas piemēri ietver plēsonīgu cenu noteikšanu, cenu starpības samazināšanu, ekskluzīvu tirdzniecību un piegādes atteikumu.

102. panta piemērošana ir būtiska, lai nodrošinātu to, ka konkurence darbojas efektīvi, ka visiem uzņēmumiem ir vienlīdzīgas iespējas konkurēt savā starpā un ka patērētāji var izmantot konkurējošu tirgu sniegtās priekšrocības. Komisija ir guvusi plašu pieredzi LESD 102. panta izpildes panākšanā, jo īpaši attiecībā uz dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi. Tajā pašā laikā LESD 102. pants ir vienīgā Eiropas konkurences tiesību joma, kurā pašlaik nav pamatnostādņu, kas precizētu tā piemērošanu.

Šodien publicētā pamatnostādņu projekta mērķis ir atspoguļot Komisijas interpretāciju par ES tiesu judikatūru par dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi un Komisijas praksi. Tas palīdzēs palielināt juridisko noteiktību par labu patērētājiem un uzņēmumiem, kā arī valstu konkurences iestādēm un tiesām.

Konkrētāk, pamatnostādņu projektā ir sniegti norādījumi par dažādiem galvenajiem jautājumiem, kas saistīti ar dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi, tostarp šādi elementi:

  • konkurences tiesību aktu izpildes panākšanas mērķis un patērētāju labklājības jēdziens saskaņā ar ES tiesību aktiem, tostarp attiecībā uz izslēgšanas ļaunprātīgu izmantošanu,
  • galvenie principi, kas piemērojami individuāla un kolektīva dominējoša stāvokļa novērtēšanai,
  • vispārējo principu piemērošana, lai noteiktu, vai dominējoša uzņēmuma rīcība var būt ļaunprātīga izmantošana, un jo īpaši jēdzieni “konkurence pēc būtības” un “izslēgšanas sekas”,
  • pierādījumi, kas vajadzīgi, lai pierādītu, ka rīcība var radīt izslēgšanas sekas. Konkrēti, pamatnostādņu projektā ir noteiktas: i) rīcības kategorijas, attiecībā uz kurām ir jāpierāda spēja radīt izslēdzošas sekas; ii) rīcības kategorijas, kurām ir liels potenciāls rada izslēdzošas sekas, un iii) tiešie ierobežojumi, kas pēc savas būtības rada izslēdzošas sekas,
  • materiālais juridiskais kritērijs, lai pierādītu rīcības spēju radīt izslēdzošas sekas,
  • analītiskā sistēma, kas piemērojama dominējošu uzņēmumu konkrētiem rīcības veidiem. Projektā izšķir: i) rīcību, uz kuru attiecas īpaša juridiska pārbaude, kas noteikta ES judikatūrā (t. i., ekskluzīva tirdzniecība, sasaistīšana un koplektēšana, piegādes atteikums, plēsonīgu cenu noteikšana un cenu starpības samazināšana) un ii) rīcību, uz kuru neattiecas īpaša juridiska pārbaude (t. i., nosacījuma atlaides, vairāku produktu atlaides, prioritātes piešķiršanu saviem produktiem un pakalpojumiem un piekļuves ierobežojumus),
  • vispārīgie principi, kas piemērojami, novērtējot objektīvus pamatojumus, uz kuriem var atsaukties dominējošā stāvoklī esošs uzņēmums.

Turpmākie pasākumi

Visas ieinteresētās personas savas piezīmes par pamatnostādņu projektu var iesniegt līdz 2024. gada 31. oktobrim. Plašāka informācija, tai skaitā par piezīmju iesniegšanu, ir pieejama šeit.

Pamatojoties uz šajā sabiedriskajā apspriešanā saņemtajām piezīmēm 2025. gadā, Komisija pašlaik plāno pabeigt pamatnostādņu par dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi projektu.

Konteksts

LESD 102. pantā, ko var piemērot arī valstu konkurences iestādes un tiesas, ir aizliegta dominējoša stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, kura var ietekmēt tirdzniecību Eiropas Savienībā un novērst vai ierobežot konkurenci. Šā noteikuma īstenošana ir definēta Regulā Nr. 1/2003.

Komisija savos 2008. gada norādījumos par Komisijas izpildes prioritātēm noteica savas izpildes prioritātes attiecībā uz dominējošā stāvoklī esošu uzņēmumu īstenotu ļaunprātīgas izslēgšanas praksi. 2008. gada norādījumi palīdzēja veicināt pieeju, kas vērsta uz prezumētās ļaunprātīgās rīcības iespējamo ietekmi, izmantojot tirgus dinamikas analīzi (tā sauktā “uz ietekmi balstītā pieeja”). Kopš 2008. gada norādījumu pieņemšanas Eiropas Savienības Tiesa ir pasludinājusi 34 spriedumus par ļaunprātīgas izslēgšanas praksi. Šī bagātīgā judikatūra ļāva apstiprināt Komisijas uz ietekmi balstīto pieeju attiecībā uz LESD 102. pantu un būtiski precizēt noteikumu darbības jomu.

Komisija 2023. gada martā izsludināja aicinājumu sniegt atsauksmes, lai saņemtu informāciju attiecībā uz pamatnostādņu par izslēdzošu dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu pieņemšanu. Ieinteresētās personas kopumā atzinīgi novērtēja iniciatīvu un aicināja nodrošināt skaidrību un juridisko noteiktību attiecībā uz LESD 102. panta piemērošanu izslēdzošai rīcībai.

Vienlaikus ar aicinājumu sniegt atsauksmes Komisija publicēja paziņojumu (un pielikumu), ar ko groza 2008. gada norādījumus par izpildes prioritātēm attiecībā uz ļaunprātīgas izslēgšanas praksi.  Pēc pamatnostādņu pieņemšanas Komisija atcels 2008. gada norādījumus par izpildes prioritātēm, kuri grozīti saskaņā ar 2023. gada marta paziņojumu.

Konkurences ģenerāldirektorāts 2023. gada martā publicēja arī politikas pārskatu “Dinamiska un praktiski realizējama uz ietekmi balstīta pieeja attiecībā uz LESD 102. pantu”, kurā ir sīkāk izskaidrota pamatinformācija par pamatnostādņu iniciatīvas uzsākšanu, kā arī paziņojumā ieviestās izmaiņas 2008. gada norādījumos par izpildes prioritātēm.

Plašāka informācija par šo iniciatīvu ir pieejama Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē, kurā ir saite uz pamatnostādņu projektu, kā arī norādījumi par to, kā iesniegt apsvērumus.

 

Citāti

 

Ļaunprātīgas izslēgšanas prakse kaitē gan uzņēmumiem, gan patērētājiem. Šādas prakses rezultātā pieaug cenas, samazinās inovācija un pasliktinās preču un pakalpojumu kvalitāte. Tādēļ spēles noteikumiem ir jābūt skaidriem, lai mūsu iejaukšanās pret šādu ļaunprātīgu rīcību būtu efektīva. Mūsu pamatnostādņu projekta mērķis ir sniegt prognozējamu, saskaņotu un praktiski izmantojamu satvaru ļaunprātīgas rīcības novērtēšanai. Minētās pamatnostādnes atspoguļo mūsu interpretāciju par ES judikatūru un vērtīgo pieredzi, kas gūta, īstenojot noteikumus par ļaunprātīgu izmantošanu. Aicinām visas ieinteresētās personas paust savu viedokli!

Par konkurences politiku atbildīgā priekšsēdētājas izpildvietniece Margrēte Vestagere

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 1. augusts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā