Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2024. gada 25. jūlijs
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 6 min

Komisijas īstenota ES tiesību aktu izpildes nodrošināšana 2023. gadā sniedz labumu cilvēkiem un uzņēmumiem

Tiesiskums

Šodien Eiropas Komisija pieņēma ikgadējo ziņojumu par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību. Tajā aprakstītas izpildes nodrošināšanas darbības, ko 2023. gadā veica Komisija, lai garantētu cilvēku un uzņēmumu tiesību un brīvību aizsardzību visā ES. Tajā arī uzsvērtas jomas, kurās dalībvalstīm izdevies sekmīgi panākt atbilstību ES tiesību aktiem, un ir apzinātas jomas, kurās vēl jāstrādā.

Komisija arī pieņēma kārtējo paketi ar lēmumiem par pārkāpuma procedūru.

Atbilstības ES tiesību aktiem nodrošināšana 2023. gadā

Ziņojums liecina, ka 2023. gadā Komisija izlēmīgi rīkojās, lai nodrošinātu ES noteikumu pareizu piemērošanu visās politikas jomās visā ES, tādējādi sekmējot iedzīvotāju un uzņēmumu uzticēšanos un veicinot vienotas, taisnīgas un efektīvas Savienības izaugsmi.

Pēdējā gada laikā Komisija ir sākusi 529 jaunas pārkāpuma procedūras un vairāk nekā 1000 lietas slēgusi, jo dalībvalstis ir panākušas atbilstību ES tiesību aktiem. 95 % slēgto lietu tika atrisinātas pārkāpuma procedūras sākumposmā. Izvairoties no ilgstošas tiesvedības, iedzīvotāji un uzņēmumi var sākt ātrāk izmantot ES tiesību aktu sniegtās priekšrocības.

Tomēr, kā liecina ziņojums, vajadzības gadījumā Komisija nevilcinās vērsties pret dalībvalstīm Eiropas Savienības Tiesā. 2023. gadā Komisija nolēma nodot Tiesai 82 pārkāpumu lietas un 45 no šīm 82 lietām lūdza Tiesu piemērot finansiālas sankcijas pret vairākām dalībvalstīm. Pēdējo desmit gadu laikā tas ir vēl nebijis rādītājs, kas apliecina Komisijas apņemšanos panākt ES tiesību aktu izpildi.

Atbalsts dalībvalstīm laicīgai ES tiesību aktu izpildei

ES noteikumu savlaicīga īstenošana dalībvalstīs ir svarīga, lai nodrošinātu iedzīvotāju un uzņēmumu tiesības visā ES un saglabātu ES efektivitāti un uzticamību. Ļoti svarīgs ir Komisijas laikus sniegts atbalsts, kas ļauj dalībvalstīm pareizi īstenot un piemērot ES noteikumus.

2023. gadā Komisija sniedza dalībvalstīm, uzņēmumiem, ieinteresētajām personām un sabiedrībai praktiskus norādījumus par to, kā jāizprot un jāpiemēro konkrēti ES tiesību aktu aspekti. Komisija organizēja simtiem transponēšanas darbsemināru, kā arī ekspertu grupu un komiteju sanāksmju ar dalībvalstīm, tādējādi veicinot atbilstību ES tiesību aktiem. Pēc 2023. gadā veiktā izvērtējuma Komisija kopā ar dalībvalstīm apzināja veidus, kā uzlabot direktīvu transponēšanu. Komisija ar tehniskā atbalsta instrumenta palīdzību veicināja administratīvo spēju veidošanu dalībvalstīs, tādējādi sekmējot ES tiesību aktu un politikas pareizu īstenošanu.

Ilgtspējīgas un konkurētspējīgas ekonomikas stiprināšana

2023. gadā Komisija turpināja stingri sargāt vienotā tirgus integritāti, piemēram, nodrošinot lauksaimniecības un būvniecības preču brīvu apriti. Tā veica arī vērienīgas izpildes nodrošināšanas darbības, kas vienotajā tirgū ļauj novērst šķēršļus, ar kuriem saskaras pakalpojumu sniedzēji, ņemot vērā to, ka to ieguldījums veido aptuveni 70 % no ES IKP un līdzvērtīgu daļu nodarbinātības jomā. Komisijas īstenotie izpildes nodrošināšanas pasākumi palīdzēja uzlabot profesionālo kvalifikāciju atzīšanu visā ES un risināja jautājumu par novēlotiem maksājumiem par iepirktajām precēm un pakalpojumiem.

Kā liecina šis ziņojums, lai sasniegtu klimata mērķus un veicinātu ekonomikas attīstību, Komisija apņēmās nodrošināt tīru, cenas ziņā pieejamu un drošu enerģiju. 2023. gadā Komisijas īstenotie izpildes nodrošināšanas pasākumi veicināja tīru gaisu, ūdeni un transportu, kā arī aprites ekonomiku. Ar kopējās lauksaimniecības politikas palīdzību Komisija atbalstīja dalībvalstis un lauksaimniekus. Tā panāca progresu attiecībā uz ES enerģētikas savienību un turpināja darbu, lai kodolenerģija arī turpmāk būtu droša. Komisija arī izmantoja pārkāpuma procedūras, lai veicinātu EU gāzes piegādes drošību.

Lai pilnībā izmantotu vienotā tirgus sniegtās iespējas, ir svarīgi informēt cilvēkus un uzņēmumus un palīdzēt tiem. 2023. gadā SOLVIT centri palīdzēja vairāk nekā 2200 cilvēku un uzņēmumu risināt problēmas, un vairāk nekā 88 % no uzsāktajām lietām tika slēgtas. Tīmekļvietne “Tavs Eiropas padomdevējs”, kas informē iedzīvotājus un uzņēmumus par viņu tiesībām vienotajā tirgū, tika skatīta vairāk nekā 26 000 reižu. Un populārākā Komisijas tīmekļvietne ar 32 miljoniem skatījumu viena gada laikā bija “Tava Eiropa”.

ES kopīgo vērtību, pamattiesību un tiesiskuma saglabāšana

Komisija izlēmīgi rīkojās, lai saglabātu tiesiskumu, aizstāvētu demokrātiskās vērtības un īstenotu diskriminācijas novēršanas tiesību aktus visā ES. Tā veica pasākumus, kas ļauj garantēt, ka dalībvalstis pilnībā īsteno ES noteikumus bērnu aizsardzības, patērētāju tiesību, pacientu pārrobežu aizsardzības un drošāka transporta jomā.

Komisija stiprināja Eiropas drošības savienības politikas īstenošanu un uzsāka vai turpināja pārkāpuma lietas, lai panāktu, ka dalībvalstis labāk ievēro ES migrācijas un patvēruma noteikumus.

Komisijas īstenotās izpildes nodrošināšanas darbības 2023. gadā deva konkrētus uzlabojumus cilvēktiesību jomā. Dalībvalstis pastiprināja patērētāju aizsardzību, garantēja trauksmes cēlēju tiesības un veicināja kriminālatbildības noteikšanu par naida runu. ES noteikumu izpildes nodrošināšana ļāva uzlabot darba ņēmēju tiesību aizsardzību un panākt taisnīgākus darba apstākļus.

Konteksts

Kopš 1984. gada Komisija pēc Eiropas Parlamenta pieprasījuma sniedz ikgadējo ziņojumu par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību iepriekšējā gadā. Pēc tam rezolūciju par šo Komisijas ziņojumu pieņem Eiropas Parlaments.

Pienākumu sadalījumā starp Eiropas iestādēm vispārīgs pienākums sākt likumdošanas procesu ir uzticēts Komisijai.

Lēmumus par Komisijas priekšlikumiem pieņem Eiropas Parlaments un Padome. Dalībvalstis atbild par to, lai ES tiesību akti tiktu laikus un pareizi piemēroti un īstenoti to tiesību sistēmā.

Šo ciklu noslēdz Komisija. Tiklīdz priekšlikumi ir pieņemti un kļūst par ES tiesību aktiem, Komisija uzrauga, vai dalībvalstis tos pareizi piemēro, un nepareizas piemērošanas gadījumā Komisija rīkojas.

Sīkāka informācija

Ikgadējais ziņojums par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību

Tīmekļvietne ar ikgadējo ziņojumu par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību

Ikgadējais ziņojums par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību - faktu lapa

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 25. jūlijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā