Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 31. augustsLasīšanas ilgums: 4 min

Koronavīruss: 70 % pieaugušo ES iedzīvotāju ir pilnībā vakcinēti

Šodien ES ir sasniegusi izšķirošu starpposma mērķrādītāju – 70 % pieaugušo iedzīvotāju tagad ir pilnībā vakcinēti. 

p047433-263366.jpg
© EU

Kopumā vairāk nekā 256 miljoni pieaugušo ES ir saņēmuši pilnu vakcinācijas kursu. Jau pirms septiņām nedēļām priekšlaikus tika sasniegts Komisijas nospraustais mērķrādītājs: līdz jūlija beigām nodrošināt dalībvalstīm pietiekami daudz vakcīnu devu, lai pilnībā vakcinētu 70 % pieaugušo ES iedzīvotāju.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena:

Pilna vakcinācijas kursa pabeigšana 70 % pieaugušo Eiropas Savienībā jau augustā ir lielisks sasniegums. ES kopīgas virzības stratēģija atmaksājas un izvirza Eiropu globālās cīņas pret Covid-19 priekšgalā. Taču pandēmija nav beigusies. Mums jādara vairāk. Aicinu vakcinēties visus, kuri var tikt vakcinēti. Turklāt mums jāpalīdz arī pārējai pasaulei vakcinēties. Šajos centienos Eiropa turpinās atbalstīt savus partnerus, īpaši valstis ar zemiem un vidējiem ienākumiem.

Par veselību un pārtikas drošumu atbildīgā komisāre Stella Kirjakidu:

Esmu ļoti gandarīta, ka šodien esam sasnieguši mērķi līdz vasaras beigām vakcinēt 70 % ES pieaugušo. Tas ir ES un tās dalībvalstu kopīgs sasniegums, kas parāda, kas ir iespējams, sadarbojoties solidāri un koordinēti. Mūsu centieni vēl vairāk palielināt vakcināciju visā ES turpināsies pilnā sparā. Mēs turpināsim atbalstīt jo īpaši tās dalībvalstis, kuras joprojām saskaras ar problēmām. Mums jāpanāk pūļa imunitāte un jānovērš jaunu variantu ienākšana, un, lai to izdarītu, vakcinācijai jāuzvar sacensībā ar jaunu variantu rašanos.

Globālā sadarbība un solidaritāte

Lai kontrolētu pandēmijas ietekmi, būtiska nozīme ir ātrai un pilnai visu mērķpopulāciju vakcinācijai Eiropā un pasaulē. ES ir uzņēmusies vadošo lomu daudzpusējās rīcības īstenošanā. ES ir eksportējusi aptuveni pusi no Eiropā saražotajām vakcīnām uz citām pasaules valstīm, otru pusi tā ir nodrošinājusi saviem iedzīvotājiem. Eiropas komanda ir ieguldījusi gandrīz 3 miljardus eiro mehānismā COVAX, lai palīdzētu 92 valstīm ar zemiem un vidēji zemiem ienākumiem nodrošināt vismaz 1,8 miljardus devu. Pašlaik COVAX ir piegādājusi 138 valstīm vairāk nekā 200 miljonus devu.

Turklāt Eiropas komandas mērķis ir ES kopīgo centienu ietvaros, jo īpaši ar COVAX palīdzību, līdz 2021. gada beigām valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem izdalīt vēl vismaz 200 miljonus vakcīnu devu, kas nodrošinātas saskaņā ar ES iepriekšējas iegādes nolīgumiem.

Gatavošanās jauniem variantiem

Tā kā pastāv jaunu variantu draudi, ir svarīgi arī turpmākajos gados turpināt nodrošināt pietiekama daudzuma vakcīnu, tostarp pielāgotu vakcīnu, pieejamību. Tāpēc Komisija 20. maijā parakstīja jaunu līgumu ar “BioNTech-Pfizer”, kurā paredzēts no gada beigām līdz 2023. gadam piegādāt 1,8 miljardus vakcīnas devu. Šajā pašā nolūkā Komisija ir izmantojusi arī iespēju saskaņā ar otro “Moderna” līgumu iegādāties 150 miljonus devu. Dalībvalstīm ir iespēja savas devas — arī ar mehānisma COVAX starpniecību — tālāk pārdot vai ziedot valstīm ārpus ES, tādējādi veicinot, ka piekļuve vakcīnām visā pasaulē ir taisnīga. Var tikt noslēgti arī citi līgumi. Šī ir ES kopējā apdrošināšanas polise pret nākotnē iespējamiem Covid-19 viļņiem.

Vispārīga informācija

Droša un iedarbīga vakcīna ir mūsu labākā iespēja sakaut koronavīrusu un atgriezties normālā dzīvē. Eiropas Komisija nenogurstoši strādā pie tā, lai nodrošinātu potenciālo vakcīnu devas, ar ko dalīties ar visiem.

Eiropas Komisija līdz šim ir nodrošinājusi līdz pat 4,6 miljardiem Covid-19 vakcīnu devu, un notiek sarunas par papildu devām. Komisija arī sadarbojas ar nozari, lai palielinātu vakcīnu ražošanas jaudu.

Tajā pašā laikā Komisija ir sākusi strādāt pie jauno variantu apkarošanas ar mērķi plašā mērogā ātri izstrādāt un ražot efektīvas vakcīnas pret šiem variantiem. Uz šiem draudiem palīdz reaģēt HERA inkubators.

Sīkāka informācija

Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

Jautājumi un atbildes par vakcināciju pret Covid-19 ES

Globālā reakcija uz koronavīrusu

ES vakcīnu stratēģija

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 31. augusts