Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 4. augustsLasīšanas ilgums: 3 min

Koronavīruss: Komisija apstiprina jaunu līgumu ar “Novavax” par potenciālo vakcīnu pret Covid-19

Šodien Eiropas Komisija apstiprināja septīto pirkuma priekšlīgumu ar farmācijas uzņēmumu, lai 2021. gada 4. ceturksnī un 2022. gadā nodrošinātu piekļuvi potenciālai vakcīnai pret Covid-19.

p047433-263366.jpg
© EU

Saskaņā ar šo līgumu dalībvalstis 2021., 2022. un 2023. gadā varēs iegādāties līdz 100 miljoniem “Novavax” vakcīnas devu, ar iespēju saņemt vēl 100 miljonus papildu devu, tiklīdz Eiropas Zāļu aģentūra tās būs pārskatījusi un apstiprinājusi par drošām un iedarbīgām. Dalībvalstis vakcīnas varēs ziedot arī valstīm ar zemiem un vidējiem ienākumiem vai novirzīt tās citām Eiropas valstīm.

Šodien noslēgtais līgums papildina jau krietni plašo portfeli ar vakcīnām, kuras tiks ražotas Eiropā saskaņā ar līgumiem ar uzņēmumiem “AstraZeneca”“Sanofi”/“GSK”“Janssen Pharmaceutica NV”“BioNTech”/“Pfizer”“CureVac”“Moderna” un sekmīgi pabeigtajām izpētes sarunām ar “Valneva”. Tas ir vēl viens svarīgs solis ceļā uz to, lai Eiropa būtu labi sagatavojusies Covid-19 pandēmijas pārvarēšanai.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena: “Tā kā Eiropā un visā pasaulē turpina izplatīties jauni koronavīrusa varianti, šis jaunais līgums ar uzņēmumu, kurš jau sekmīgi izmēģina vakcīnu pret jaunajiem variantiem, ir papildu garantija mūsu iedzīvotāju aizsardzībai. Tas vēl vairāk stiprina mūsu plašo vakcīnu portfeli, un ieguvēji no tā ir eiropieši un mūsu partneri visā pasaulē.”

Par veselību un pārtikas drošumu atbildīgā komisāre Stella Kirjakidu“Vakcinācija ES virzās uz priekšu, un mēs tuvojamies mērķim panākt, ka līdz vasaras beigām pilnībā vakcinēti būs 70 % iedzīvotāju. Jaunais nolīgums ar “Novavax” mūsu vakcīnu portfeli papildina ar vēl vienu vakcīnu, kuras pamatā ir olbaltumvielas – tas klīniskajos pētījumos izrādījies ļoti daudzsološs risinājums. Mēs turpināsim nenogurstoši strādāt, lai nodrošinātu, ka mūsu vakcīnas arī turpmāk ir pieejamas iedzīvotājiem Eiropā un visā pasaulē, ar mērķi pēc iespējas ātrāk izbeigt pandēmiju.”

“Novavax” ir biotehnoloģiju uzņēmums, kas izstrādā nākamās paaudzes vakcīnas pret smagām infekcijas slimībām. Eiropas Zāļu aģentūra šā uzņēmuma izstrādāto Covid-19 vakcīnu patlaban pārskata nolūkā piešķirt tirdzniecības atļauju.

Lēmumu atbalstīt šo vakcīnu Komisija pieņēmusi, balstoties uz pārdomātu zinātnisko novērtējumu, izmantoto tehnoloģiju, uzņēmuma pieredzi vakcīnu izstrādē un tā ražošanas jaudu, kas ir pietiekama, lai apgādātu visu ES.

Konteksts

17. jūnijā Eiropas Komisija nāca klajā ar Eiropas stratēģiju, kā paātrināt iedarbīgu un drošu Covid-19 vakcīnu izstrādi, ražošanu un ieviešanu. Apmaiņā pret tiesībām noteiktā laikposmā iegādāties noteiktu skaitu vakcīnas devu Komisija ar pirkuma priekšlīgumu palīdzību finansē daļu no sākotnējām izmaksām, kas rodas vakcīnu ražotājiem.

Ņemot vērā pašreizējos un jaunos SARS-CoV-2 variantus, Komisija un dalībvalstis ar uzņēmumiem, kuru vakcīnas jau veido ES portfeli, risina sarunas par jauniem līgumiem, kas dotu iespēju pietiekamā daudzumā iegādāties ātri pielāgotas vakcīnas, kas stiprinātu un pagarinātu imunitāti.

Jauno vakcīnu iegādei dalībvalstis drīkst izmantot programmas REACT-EU paketi; tā ir viena no lielākajām programmām jaunajā instrumentā Next Generation EU, kurš turpina un paplašina krīzes reaģēšanas un krīzes seku novēršanas pasākumus.

Sīkāka informācija

ES Vakcīnu stratēģija

Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

ES rīcība koronavīrusa apkarošanā

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 4. augusts