Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 14. decembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 4 min

NextGenerationEU: Eiropas Komisija līdz 2022. gada jūnijam emitēs ilgtermiņa obligācijas 50 miljardu eiro apmērā atveseļošanas finansēšanai

The banner 'NextGenerationEU' on the front of the Berlaymont building

Pēc tam, kad 2021. gada jūnijā tika veiksmīgi sākta aizņemšanās atveseļošanas instrumenta NextGenerationEU finansēšanai, un saskaņā ar tās stratēģiju atvērtai un pārredzamai saziņai ar finanšu tirgiem Eiropas Komisija šodien paziņoja par saviem emisijas plāniem, lai segtu finansējuma vajadzības NextGenerationEU ietvaros 2022. gada pirmajā pusē.

Plānā ir paredzēts laikposmā no 2022. gada janvāra līdz jūnijam emitēt ES ilgtermiņa obligācijas 50 miljardu eiro apmērā, ko papildinās ES īstermiņa parādzīmes. Pamatojoties uz to, Komisija arī turpmāk spēs segt visus maksājumus, kas attiecīgajā laikposmā jāveic saskaņā ar Atveseļošanas un noturības mehānismu un visām citām programmām atveseļošanas instrumenta NextGenerationEU ietvaros.

Pašreizējā finansēšanas plāna pamatā ir jaunākās prognozes par gaidāmajām NextGenerationEU maksājumu vajadzībām. Ņemot vērā to, ka Atveseļošanas un noturības mehānisms, kas veido 90 % no maksājumiem NextGenerationEU ietvaros, ir uz darbības rezultātiem balstīts instruments un ka maksājumi 2022. gadā būs atkarīgi no dalībvalstu atveseļošanas un noturības plānos noteikto starpposma un galīgo mērķrādītāju sasniegšanas, precīzas finansējuma vajadzības un maksājumu termiņi var mainīties. Tirgum tiks laikus un pārredzami paziņots par visām izmaiņām.

Šodien Komisija pieņēma arī ikgadējo aizņemšanās lēmumu 2022. gadam. Šajā lēmumā ir iekļautas maksimālās summas, ko Komisija ir pilnvarota aizņemties līdz gada beigām.

Par budžetu un administrāciju atbildīgais komisārs Johanness Hāns teica: 

2022. gadā Komisija turpinās piesaistīt līdzekļus, lai finansētu atveseļošanu un veidotu labāku un noturīgāku nākotni visiem. Ar 50 miljardiem eiro pirmajā pusgadā mēs ceram saglabāt spēcīgu klātbūtni tirgos, tādējādi palīdzot dalībvalstīm ceļā uz atveseļošanu, kā arī atbalstot kapitāla tirgus integrāciju un eiro starptautisko nozīmi.

Emisijas 2022. gadā balstīsies uz atveseļošanas programmas NextGenerationEU veiksmīgo sākšanu 2021. gadā. Kopš 2021. gada jūnija Komisija, izmantojot ES ilgtermiņa obligācijas, NextGenerationEU ir piesaistījusi 71 miljardu eiro, no kuriem 12 miljardus eiro – ar NextGenerationEU pirmo zaļo obligāciju emisiju. Turklāt Komisijas rīcībā pašlaik ir ES parādzīmes aptuveni 20 miljardu eiro apmērā, kas vēl nav apmaksātas. Pamatojoties uz to, Komisija ir izmaksājusi 54,15 miljardus eiro ES valstīm kā priekšfinansējumu Atveseļošanas un noturības mehānisma ietvaros un vairāk nekā 6 miljardus eiro citām ES programmām, kas arī saņem NextGenerationEU finansējumu. Tas ir ļāvis pilnībā izpildīt visus maksājumu pieprasījumus 2021. gadā.

Komisija 2022. gadā plāno emitēt gan tradicionālās, gan NextGenerationEU zaļās obligācijas, izmantojot gan sindicēšanu, gan izsoles. ES īstermiņa parādzīmes arī turpmāk tiks emitētas, izmantojot tikai izsoles. Pēc veiksmīgas izsoļu programmas ieviešanas septembrī Komisija turpinās pilnveidot izsoļu kā emisijas formāta izmantošanu. Precīza attiecība starp izsolēm un sindicēšanu būs atkarīga no tirgus apstākļiem un Komisijas precīzām finansējuma vajadzībām.

Komisija arī turpmāk darbosies tirgū saistībā ar citām finansēšanas programmām (Eiropas finanšu stabilizācijas mehānismu, SURE un makrofinansiālo palīdzību), kuru aplēstais finansējuma apjoms laikposmā no 2022. gada janvāra līdz jūnijam ir aptuveni 5,5 miljardi eiro.

Komisija savus emisijas plānus otrajam pusgadam paziņos 2022. gada jūnijā.

Konteksts

NextGenerationEU ir pagaidu atveseļošanas instruments aptuveni 800 miljardu eiro apmērā faktiskajās cenās, kura mērķis ir atbalstīt Eiropas atveseļošanu no koronavīrusa pandēmijas un palīdzēt veidot zaļāku, digitālāku un noturīgāku Eiropu.

NextGenerationEU finansēšanai Eiropas Komisija ES vārdā laikposmā līdz 2026. gada beigām kapitāla tirgos piesaistīs līdz pat aptuveni 800 miljardiem eiro.

Lai piesaistītu nepieciešamo finansējumu iespējami labākajos tirgus apstākļos, Komisija ir sākusi īstenot diversificētu finansēšanas stratēģiju.

Šīs stratēģijas pamatā ir ilgtermiņa un īstermiņa emisijas, izmantojot sindicēšanas un izsoles formātus, lai Komisija varētu elastīgi un ar visizdevīgākajiem nosacījumiem piesaistīt līdzekļus dominējošajos tirgus apstākļos.

Sīkāka informācija

Jautājumi un atbildes par diversificēto finansēšanas stratēģiju

ES finansēšanas plāns laikposmā no 2021. gada janvāra līdz jūnijam

Tīmekļa vietne “ES kā aizņēmēja”

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 14. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā