Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 4. oktobrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 6 min

No šodienas jaunieši, kas dzimuši 2005. gadā, var pieteikties uz 36 000 bezmaksas ceļošanas kartēm, ko nodrošina “DiscoverEU”

Discover EU

Šodien Komisija izsludina iniciatīvas “DiscoverEU” rudens pieteikšanās kārtu, kas dos iespēju 36 000 jauniešu saņemt bezmaksas ceļošanas karti, lai iepazītu Eiropu.

Šajā kārtā pieteikties var no šodienas plkst. 12.00 līdz trešdienai, 18. oktobrim plkst. 12.00. Lai iegūtu ceļošanas karti, jaunieši tiek aicināti pieteikties Eiropas Jaunatnes portālā, atbildēt uz pieciem viktorīnas jautājumiem un vienu papildjautājumu. Atlasi izturējušajiem kandidātiem, kas dzimuši laikā no 2005. gada 1. janvāra līdz 31. decembrim, laikposmā no 2024. gada 1. marta līdz 2025. gada 31. maijam būs iespēja līdz pat 30 dienām ceļot pa Eiropu. Pieteikumus var iesniegt jaunieši no Eiropas Savienības valstīm un programmas “Erasmus+” asociētajām trešām valstīm, proti, Islandes, Lihtenšteinas, Ziemeļmaķedonijas, Norvēģijas, Serbijas un Turcijas.

Dalībnieki varēs iepazīt 2023. gada janvārī izveidoto Jaunā Eiropas “Bauhaus” maršrutu. Tā mērķis ir iedvesmot jauniešus viņu galamērķe izvēlē un vairot izpratni par to, cik svarīgi Eiropas Savienības veidošanā ir principi “pievilcība, ilgtspēja, kopība”. Turklāt dalībnieki joprojām varēs gūt labumu, piemēram, no tādām 2022. gadā – Eiropas Jaunatnes gadā – sāktām iniciatīvām kā “Jaunieši ar “DiscoverEU” atbalstu iepazīst kultūru 2022. gadā” un ““DiscoverEU” kultūras ceļi”. Kultūras ceļu iniciatīva apvieno dažādus galamērķus un kultūras nozares, to vidū arhitektūru, mūziku, mākslu, teātri, modi, dizainu u. c. “DiscoverEU” ceļotāji var apmeklēt Eiropas kultūras galvaspilsētas, galamērķus, kas iekļauti prestižajā UNESCO pasaules mantojuma sarakstā, vai vietas, kas saņēmušas Eiropas mantojuma zīmi. Turklāt viņi var piestāt pilsētās, kam piešķirta Pilsētas pieejamības balva. Tās ir pilsētas, kas rīkojušās plašāk un darījušas vairāk, lai taptu piekļūstamākas ikvienam neatkarīgi no vecuma, mobilitātes vai spējām. Turklāt šīs kārtas dalībnieki saņems atlaižu karti, kas tiem vairāk nekā 40 000 vietās dos iespējas saņemt atlaides sabiedriskā transporta izmantošanai, kultūras pasākumu apmeklēšanai, naktsmītnes un pārtikas izdevumu segšanai, dalībai sporta pasākumos, kā arī citu pakalpojumu saņemšanai visās atbalsttiesīgajās valstīs.  

“Erasmus+” valstu aģentūras rīko informatīvās sanāksmes, tādējādi atbalstot jauniešus pirms došanās ceļā un palīdzot viņiem sagatavoties ceļojumam. Valstu aģentūras nereti organizē “DiscoverEU” tikšanās. Tā ir aizraujoša vienu līdz trīs dienas ilga kultūras programma, kas tiek īstenota visās programmas “Erasmus+” valstīs. Līdz šim notikušas vairāk nekā 100 šādas tikšanās, un šīs iniciatīvas pasākumi turpināsies arī turpmākajos gados.

Tā kā viena no programmas “Erasmus+” galvenajām prioritātēm ir sociālā iekļaušana, arī turpmāk atbalstu ceļojot saņems dalībnieki ar invaliditāti vai veselības problēmām. Turklāt 2022. gada oktobrī “Erasmus+” valstu aģentūras sāka īstenot “DiscoverEU” iekļaušanas darbību, kuras ietvaros dotācijām var pieteikties organizācijas, kas strādā ar ierobežotām iespējām pakļautiem jauniešiem, un neformālas jauniešu grupas. “DiscoverEU” iekļaušanas darbības dalībnieki saņems papildu atbalstu, piemēram, iespēju ceļot kopā ar pavadošajām personām. 2023. gadā tiek rīkoti divi iekļaušanas darbības uzaicinājumi. Pirmajā uzaicinājumā, kas tika izsludināts 2022. gada oktobrī, “Erasmus+” valstu aģentūras apstiprināja 108 projektus, un pirmie ceļotāji ar šīs konkrētās darbības atbalstu devās ceļā 2023. gada martā. 

Komisija aicina ceļot ilgtspējīgi, proti, ar vilcienu. Tomēr jauniešiem no tālākajiem reģioniem, aizjūras zemēm un teritorijām, kā arī attāliem apgabaliem un salām ir paredzēti īpaši noteikumi.

Konteksts

Komisija iniciatīvu “DiscoverEU” sāka 2018. gada jūnijā pēc tam, kad Eiropas Parlaments bija pabeidzis sagatavošanās darbību. Tagad šī iniciatīva ir iekļauta programmā “Erasmus+” 2021.–2027. gadam.

Kopš 2018. gada vairāk nekā 1 miljons jauniešu ir izmantojuši iespēju pieteikties 248 000 ceļošanas karšu saņemšanai. Pēdējā aptaujā par savu ceļošanas pieredzi 72 % aptaujāto apgalvoja, ka tas bijis viņu pirmais ceļojums ar vilcienu ārpus dzīvesvietas valsts. Daudziem tā bijusi pirmā reize, kad viņi ceļo bez vecākiem vai citiem pavadošiem pieaugušajiem, un lielākā daļa no viņiem norādīja, ka viņi kļuvuši patstāvīgāki.

Aptaujā atklājās, ka “DiscoverEU” ietvaros gūtā pieredze viņiem sniegusi plašāku izpratni par citām kultūrām un Eiropas vēsturi. Uzlabojušās arī viņu svešvalodu prasmes. Vairāk nekā divas trešdaļas dalībnieku atzina, ka bez “DiscoverEU” atbalsta viņi nebūtu varējuši atļauties samaksāt par ceļošanas karti. Dalībnieki tiek aicināti kļūt par “DiscoverEU” vēstniekiem šīs iniciatīvas popularizēšanai. Turklāt viņi tiek mudināti sazināties ar citiem ceļotājiem oficiālajā ##“DiscoverEU” grupā tiešsaistē, lai dalītos ar pieredzi un padomiem, jo īpaši par kultūru vai to, kā ceļot digitālā un ilgtspējīgā veidā.

Lai pieteiktos šai iniciatīvai, atbilstīgajiem kandidātiem ir jāatbild uz vispārīgiem jautājumiem ar atbilžu variantiem par Eiropas Savienību un par citām uz jauniešiem orientētām ES iniciatīvām, kā arī uz vienu papildjautājumu. Jo minējums būs tuvāks pareizajai atbildei, jo vairāk punktu kandidāts saņems. Tas ļaus Komisijai sarindot kandidātus noteiktā secībā. Visas pieejamās ceļošanas kartes Komisija kandidātiem piedāvās atkarībā no vietas šajā sarakstā.

Sīkākai uzziņai

DiscoverEU

Eiropas Jaunatnes portāls

Citāti

Ar kopš 2018. gada izsniegtām 248 000 ceļošanas kartēm “DiscoverEU” ir viena no pievilcīgākajām ES programmām jauniešiem. Dalībnieki no visas Eiropas arvien biežāk izvēlas ceļot ar vilcienu, tādējādi izmantojot iespēju izzināt savu eiropeisko identitāti, iegūt jaunus draugus un apgūt prasmes, kas noderēs turpmākajā dzīvē. Tagad vēl 36 000 jauniešu ir iespēja pieteikties “DiscoverEU” kartes saņemšanai un ļauties šim brīnišķīgajam piedzīvojumam!

Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Iliana Ivanova - 04/10/2023

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 4. oktobris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā