Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2022. gada 1. aprīlisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Ukraina: dalībvalstis tagad varēs vieglāk un ātrāk izmantot kohēzijas finansējumu, lai nodrošinātu bēgļu tūlītējās vajadzības

Ukraina

Lai turpinātu atbalstīt dalībvalstis, kas uzņem Ukrainas bēgļus, Komisija ir ierosinājusi vienkāršotu finansēšanas procedūru 2014.–2020. gada kohēzijas politikas ietvaros. Šī procedūra palīdzēs risināt papildu izmaksu jautājumu. Priekšlikums paredz jaunu vienkāršotu izmaksu iespēju, lai apmaksātu bēgļu tūlītējās vajadzības, piemēram, pārtiku, pamata materiālo palīdzību, kā arī izmitināšanas un transporta izmaksas. Tas ir papildinājums noteikumam par papildu elastību, kas jau ieviests ar priekšlikumu par kohēzijas rīcību bēgļu atbalstam Eiropā, un priekšfinansējuma palielinājumam par 3,4 miljardiem eiro saskaņā ar REACT-EU. Tā ir atbilde uz Eiropadomes un Eiropas Parlamenta aicinājumu strādāt pie papildu priekšlikumiem par spēcīgāku ES atbalstu, lai varētu ātri nodrošināt ES finansējumu bēgļiem un tiem, kas viņus uzņem.

Kohēzijas un reformu komisāre Elīza Ferreira sacīja:

Dalībvalstis, reģioni, pašvaldības un NVO pēdējo nedēļu laikā ir paveikušas ļoti daudz, sniedzot palīdzību cilvēkiem, kuri bēg no Ukrainas. ES meklē visdažādākās iespējas, lai palīdzētu dalībvalstīm sniegt šo humāno atbalstu pēc iespējas ātrāk un efektīvāk. Ar šo priekšlikumu mēs vienkāršojam kohēzijas fondu izmantošanu, samazinām administratīvo slogu un atvieglojam bēgļu pamatvajadzību finansēšanu.

Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits piebilda:

Cilvēkiem, kas bēg no Krievijas iebrukuma Ukrainā, ir vajadzīgs mūsu atbalsts tagad, un ES ir gatava palīdzēt dalībvalstīm. Eiropas Sociālajam fondam ir liela nozīme bēgļu atbalstīšanā. Ar šo priekšlikumu Eiropas finansējums var sasniegt dalībvalstis ātrāk un ar minimālu administratīvo slogu.

Dalībvalstis varēs saņemt iepriekš noteiktu summu nedēļā par visiem tiem, kuriem ir piešķirta pagaidu aizsardzība saskaņā ar Pagaidu aizsardzības direktīvu un kuri atrodas attiecīgajā dalībvalstī. Šo iespēju var izmantot ne ilgāk kā 13 nedēļas no katras personas ierašanās brīža Eiropas Savienībā. Vienkāršotu izmaksu iespējas izmantošana arī nozīmē, ka dalībvalstis cilvēkresursus un administratīvo darbu var novirzīt tam, lai ātrāk sniegtu atbalstu cilvēkiem, kuriem tas nepieciešams.

Šis jaunais priekšlikums ir papildu grozījums Kopīgo noteikumu regulā, un tam ir vajadzīgs Eiropas Savienības Padomes un Eiropas Parlamenta apstiprinājums. Pēc priekšlikuma pieņemšanas dalībvalstis var nekavējoties izmantot šo jauno iespēju.

Sīkāka informācija par ES atbalstu Ukrainai ir pieejama šeit.

Vairāk informācijas: Stefan De Keersmaecker — tālr.: + 32 229 84680; Veronika Favalli — tālr.: + 32 229 87269; Veerle Nuyts — tālr.: + 32 229 96302; Flora Matthaes — tālr.: + 32 229 83951

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 1. aprīlis
Autors
Pārstāvniecība Latvijā