Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 24. maijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Valsts atbalsts: Komisija apstiprina Latvijas pasākumu 33,4 miljonu eiro apmērā, lai rekapitalizētu uzņēmumu airBaltic koronavīrusa pandēmijas kontekstā

Eiropas Savienība

Eiropas Komisija ir apstiprinājusi 33,4 miljonu eiro vērtu pasākumu airBaltic rekapitalizācijai koronavīrusa pandēmijas kontekstā. Pasākums tika apstiprināts saskaņā ar valsts atbalsta pagaidu regulējumu. airBaltic, kura galvenā bāze atrodas lidostā “Rīga”, ir lielākā aviosabiedrība Latvijā, un tai ir nozīmīga loma Latvijas ekonomikā – īpaši tāpēc, ka tā nodrošina būtiskus savienojamības pakalpojumus Latvijā, no Latvijas uz citiem Eiropas un starptautiskiem galamērķiem, kā arī no šiem galamērķiem uz Latviju. Koronavīrusa pandēmijas un ceļošanas ierobežojumu dēļ, kuri Latvijai un citām valstīm bija jāievieš, lai ierobežotu vīrusa izplatīšanos, airBaltic cieta ievērojamus saimnieciskās darbības zaudējumus un piedzīvoja krasu satiksmes un pelnītspējas kritumu. Pašlaik aviosabiedrībai ir nopietns saistību neizpildes un maksātnespējas risks. Uzņēmuma galvenais akcionārs ir Latvijas valsts, kuras līdzdalība tajā pēc 2020. gada 3. jūlijā apstiprinātās rekapitalizācijas (SA. 56943) pašlaik ir aptuveni 97 % apmērā. Pašreizējā 33,4 miljonu eiro rekapitalizācija, kas tiks veikta līdz 2022. gada jūnija beigām, nodrošinās valsts līdzdalību gandrīz 98 % apmērā.

Komisija konstatēja, ka Latvijas pasākums atbilst ES pagaidu regulējuma nosacījumiem. Konkrēti, pirmkārt, kapitāla iepludināšana nepārsniegs minimumu, kas nepieciešams, lai nodrošinātu airBaltic dzīvotspēju, un kapitāla pozīcija tiks atjaunota, nepārsniedzot to, kāda tā bija situācijā pirms koronavīrusa pandēmijas. Otrkārt, līdzekļi tiks piešķirti ne vēlāk kā 2022. gada 30. jūnijā. Komisija secināja, ka rekapitalizācijas pasākums ir samērīgs, piemērots un vajadzīgs, lai novērstu nopietnus traucējumus dalībvalsts ekonomikā atbilstoši Līguma par Eiropas Savienības darbību 107. panta 3. punkta b) apakšpunktam un ES pagaidu regulējuma nosacījumiem. Pamatojoties uz to, Komisija secināja, ka Latvijas pasākums atbilst ES noteikumiem par valsts atbalstu.

Plašāka informācija par pasākumiem, ko Komisija veikusi, lai novērstu koronavīrusa pandēmijas ekonomisko ietekmi, ir pieejama šeit. Lēmuma nekonfidenciālā versija būs pieejama ar lietas numuru SA.63604 Komisijas Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnes Valsts atbalsta reģistrā, tiklīdz būs atrisināti ar konfidencialitāti saistītie jautājumi. (Vairāk informācijas: Arianna Podesta — tālr.: +32 229 87024; Nina Ferreira — tālr.: +32 229 98163; Maria Tsoni — tālr.: +32 229 90526)

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 24. maijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā