Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 2. augustsPārstāvniecība Latvijā

Veselības savienība: Komisija paraksta Covid-19 vakcīnu kopīgā iepirkuma līgumu ar HIPRA

Vakcīnas pret Covid-19

Eiropas Komisijas Veselības ārkārtas situāciju gatavības un reaģēšanas iestāde HERA ar uzņēmumu HIPRA HUMAN HEALTH parakstījusi kopīgā iepirkuma pamatlīgumu par uzņēmuma proteīnbāzētās Covid-19 vakcīnas piegādi. Šajā kopīgajā iepirkumā piedalās 14 dalībvalstis un valstis, kas iepirkumā varēs iegādāties līdz 250 miljoniem devu. Tā kā Eiropā atkal pieaug saslimšanas gadījumu skaits, šis līgums darīs HIPRA vakcīnu drīz pieejamu līdzdalīgajām valstīm, tiklīdz šī vakcīna būs saņēmusi pozitīvu Eiropas Zāļu aģentūras novērtējumu.

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu

Tā kā Covid-19 gadījumu skaits Eiropā pieaug, mums ir jāpanāk maksimāla gatavība rudens un ziemas mēnešiem. HIPRA vakcīna vēl papildina plašo vakcīnu klāstu, kas pieejams mūsu dalībvalstīm un iedzīvotājiem. Ir svarīgi nākamajos mēnešos kāpināt gan pamatvakcināciju, gan balstvakcināciju. Mēs nenogurstoši strādājam, lai panāktu, ka vakcīnas ir pieejamas itin visiem. Tā darbojas mūsu Eiropas veselības savienība — mēs laikus veicam vajadzīgos priekšdarbus un esam gatavi rīkoties.

Ar HIPRA noslēgtais kopīgā iepirkuma līgums papildina jau tā plašo vakcīnu klāstu, ko nodrošina ES Vakcīnu stratēģija, arī līgumi, kas jau parakstīti ar AstraZenecaSanofi–GSKJanssen Pharmaceutica NVBioNtech–PfizerModernaNovavax un Valneva. ES Vakcīnu stratēģijas satvarā ir nodrošināti jau aptuveni 4,2 miljardi devu. Šis dažādotais vakcīnu portfelis gādās par to, lai Eiropa arī turpmāk būtu labi sagatavota vakcinācijai pret Covid-19 ar vakcīnām, kas ir pierādīti drošas un iedarbīgas.  Līdzdalīgās valstis var nolemt arī vakcīnas ziedot valstīm ar zemākiem vai vidējiem ienākumiem vai tās novirzīt citām Eiropas valstīm.

HIPRA bivalentā rekombinantā proteīnbāzētā vakcīna, ko pašlaik slīdošās izskatīšanas kārtībā pārbauda Eiropas Zāļu aģentūra, tiek izstrādāta kā balstvakcīna iepriekš imunizētām personām, kam ir vismaz 16 gadi. HIPRA vakcīna it glabājama atdzesēta temperatūrā no 2 līdz 8 °C, kas atvieglo glabāšanu un izplatīšanu Eiropā un visā pasaulē.

Nākamie soļi

Eiropas Zāļu aģentūra (EMAHIPRA Covid-19 vakcīnu pašlaik pārbauda slīdošās izskatīšanas kārtībā. Ja vakcīna saņems tirdzniecības atļauju, līdzdalīgās valstis varēs vakcīnu iegādāties saskaņā ar noslēgto pamatlīgumu.

Konteksts

HERA ir svarīgs Eiropas veselības savienības pīlārs un svarīgs instruments, kas ES palīdz labāk sagatavoties ārkārtas situācijām veselības jomā un reaģēt uz tām. HERA tika izveidota 2021. gada septembrī nolūkā ad hoc risinājumus pandēmijas pārvaldībai un reaģēšanai uz to aizstāt ar pastāvīgu struktūru, kura ar piemērotiem rīkiem un resursiem varētu plānot ES rīcību ārkārtas situācijās veselības jomā.

ES kopīgā iepirkuma līgums 36 līdzdalīgajām valstīm piedāvā kopīgi iepirkt medicīniskos pretlīdzekļus alternatīvi vai papildus iepirkumam valsts līmenī. Pamatlīgumi par Covid-19 terapijas līdzekļiem iepriekš noslēgti ar Hoffmann-La Roche un GlaxoSmithKline Ltd par monoklonālo antivielu iegādi, kā arī ar Gilead par pretvīrusa zāļu iegādi. HERA joprojām cieši sadarbojas ar līdzdalīgajām valstīm kopīgā iepirkuma prioritāšu apzināšanā un realizēšanā.

Papildu informācija

Eiropas Komisijas darbības, kuru mērķis ir nodrošināt pietiekamu medicīnisko pretlīdzekļu piegādi reaģēšanai uz Covid-19

Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem

HERA vietne

HIPRA Human Health

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 2. augusts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā