Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 1. jūnijsLasīšanas ilgums: 3 min

Jauns Eiropas Nodokļu novērošanas centrs ar progresīviem pētījumiem palīdzēs apkarot nodokļu ļaunprātīgu izmantošanu

Šodien Eiropas Komisija paziņoja par Eiropas Nodokļu novērošanas centra  atklāšanu: jauna pētniecības laboratorija, kas palīdzēs ES cīņā pret nodokļu ļaunprātīgu izmantošanu. Ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni šodien rīkoja atklāšanas pasākumu kopā ar Eiropas Parlamenta Nodokļu jautājumu apakškomitejas priekšsēdētāju Paulu Tangu un Eiropas Parlamenta deputātu Svenu Gīgoldu. Novērošanas centrs tika izveidots pēc Eiropas Parlamenta iniciatīvas.

Nodokļu novērošanas centrs, ko finansē Eiropas Savienība, atbalstīs ES politikas veidošanu, izmantojot progresīvus pētījumus, analīzi un datu apmaiņu. Novērošanas centrs būs pilnīgi neatkarīgs, veicot pētījumus, objektīvi informējot politikas veidotājus un ierosinot iniciatīvas, kas varētu palīdzēt labāk apkarot izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, nodokļu apiešanu un agresīvu nodokļu plānošanu.

Profesora Gabriela Zukmana vadībā un bāzēts Parīzes Ekonomikas skolā Nodokļu novērošanas centrs būs jaunu ideju avots cīņai pret nodokļu apiešanu un starptautiska atsauce izpētei par nodokļiem globalizētā pasaulē.

Ekonomikas komisārs  Paolo Džentiloni  teica: “Šodien vairāk nekā jebkad mums ir jācīnās pret nodokļu ļaunprātīgu izmantošanu. Ir ļoti svarīgi, lai mēs aizsargātu publiskos ieņēmumus, kas vajadzīgi, lai atbalstītu atveseļošanu un milzīgās investīcijas, kas nepieciešamas pārejai uz zaļo un digitālo ekonomiku. Es paļaujos uz to, ka Eiropas Nodokļu novērošanas centrs veiks visaugstākā līmeņa pētījumus, nāks klajā ar novatoriskām idejām un veicinās iekļaujošas un plurālistiskas debates par nodokļu politiku visā ES.

Eiropas Komisija ir apņēmusies veicināt taisnīgu, efektīvu un ilgtspējīgu nodokļu politiku. 2020. gada jūlijā Komisija pieņēma Nodokļu tiesību aktu kopumu, kas cita starpā pastiprina cīņu pret nodokļu ļaunprātīgu izmantošanu. Nodokļu novērošanas centra atklāšana bija viena no daudzajām darbībām, par kurām paziņots minētajā tiesību aktu kopumā, lai cīnītos pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanu un veicinātu taisnīgāku nodokļu politiku ES un ārpus tās. Nodokļu novērošanas centra veiktie pētījumi papildinās Komisijas pārdomu procesu par nodokļu nākotni ES, kas noslēgsies 2022. gadā nodokļu simpozijā “ES nodokļu struktūra ceļā uz 2050. gadu”.

Konteksts

Eiropas Nodokļu novērošanas centrs ir akadēmisko aprindu konsorcijs, kuram 2020.–2021. gadā ir piešķirts ES dotāciju budžets 1,2 miljonu eiro apmērā, lai padziļinātu pētījumus par nodokļu apiešanu, izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un agresīvu nodokļu plānošanu un attiecīgi konsultētu ES politikas veidotājus.

Gabriels Zukmans ir Francijas ekonomists, kas pazīstams ar saviem pētījumiem par nodokļu oāzēm un uzņēmumu ienākuma nodokļa oāzēm. Viņa pētījumos galvenā uzmanība pievērsta pasaules bagātību uzkrāšanai, sadalei un aplikšanai ar nodokļiem. 2018. gadā Zukmans saņēma Francijā labākā jaunā ekonomista balvu kā atzinību par savu pētījumu par izvairīšanos no nodokļu maksāšanas un nodokļu apiešanu un to ekonomiskajām sekām. Pašlaik viņš ir Kalifornijas universitātes asociētais ekonomikas profesors Bērklijā. Viņš ir arī 2021. gada Endrū Karnegija stipendijas ieguvējs. Viņš ir direktors ES Nodokļu novērošanas centrā, kas izveidots Parīzes Ekonomikas skolā.

Sīkākai informācijai

Eiropas Nodokļu novērošanas centrs

Tiesību aktu kopums taisnīgai un vienkāršai nodokļu politikai

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 1. jūnijs