Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 25. maijsLasīšanas ilgums: 4 min

Komisija 12 dalībvalstīm no SURE instrumenta izmaksā kopā 14,1 miljardus eiro

Eiropas Komisija ir izmaksājusi 12 ES dalībvalstīm 14,137 miljardus eiro SURE instrumenta finansiālā atbalsta septītajā maksājumā. Šodien īstenoto darījumu ietvaros Beļģija saņēma 2 miljardus eiro, Bulgārija 511 miljonus eiro, Kipra 124 miljonus eiro, Grieķija 2,54 miljardus eiro, Spānija 3,37 miljardus eiro, Itālija 751 miljonu eiro, Lietuva 355 miljonus eiro, Latvija 113 miljonus eiro, Malta 177 miljonus eiro, Polija 1,56 miljardus eiro, Portugāle 2,41 miljardu eiro un Igaunija 230 miljonus eiro. Bulgārija un Igaunija finansējumu no šī instrumenta saņem pirmo reizi. Pārējās desmit minētās ES valstis jau iepriekš ir saņēmušas SURE instrumenta aizdevumus.

Šie SURE instrumenta aizdevumi palīdzēs dalībvalstīm segt pēkšņi pieaugušos publiskos izdevumus nodarbinātības saglabāšanai pēc koronavīrusa pandēmijas. Konkrētāk, tie palīdzēs dalībvalstīm segt izmaksas, kas ir tieši saistītas ar valstu saīsināta darba laika shēmu finansēšanu un citiem līdzīgiem pasākumiem, kurus tās ir ieviesušas, reaģējot uz koronavīrusa pandēmiju, tostarp attiecībā uz pašnodarbinātām personām. Šodien veiktā izmaksa varēja notikt, pateicoties septītajai sociālās ietekmes obligāciju emisijai Eiropas Savienības SURE instrumenta ietvaros, par kuru investori izrādīja lielu interesi, neraugoties uz to, ka tirgus apstākļi pēdējās dienās bija sarežģīti.

Ieskaitot šo izmaksu no SURE instrumenta, ES ir piešķīrusi gandrīz 90 miljardus eiro kompensējošo aizdevumu veidā. Visas ES dalībvalstis, kas ir lūgušas atbalstu no šīs shēmas, ir saņēmušas daļu pieprasītās summas vai visu summu. Pārskats par līdz šim izmaksātajām summām ir pieejams tiešsaistē, kā arī kopējās summas sadalījumā pa dalībvalstīm. 

Kopumā 19 ES dalībvalstis no SURE instrumenta saņems finansiālu atbalstu kopā 94,3 miljardu eiro apmērā, taču pirms tam Eiropas Savienības Padomei tas ir jāapstiprina, pamatojoties uz Komisijas priekšlikumu. Valstis joprojām var iesniegt pieprasījumus finansiālā atbalsta saņemšanai no SURE instrumenta, kura kopējā aizdevumspēja ir līdz 100 miljardiem eiro un kurš ir pieejams līdz 2022. gada beigām.

Kolēģijas locekļu izteikumi 

Komisijas priekšsēdētāja  Urzula  fon der Leiena teica: Bulgārija un Igaunija šodien saņems pirmo finanšu izmaksu, savukārt desmit citām valstīm tiks sniegts papildu atbalsts. SURE iniciatīva ir Eiropas veiksmes stāsts, kas līdz šim ir sniegusi labumu kopumā 30 miljoniem darba ņēmēju un 2,5 miljoniem uzņēmumu. Tā arī palīdzēs tiem ātrāk atgūties no pandēmijas. SURE programmas ietvaros ES jau ir kopumā nodrošinājusi aptuveni 90 miljardus eiro 19 dalībvalstīm.”

Par budžetu un administrāciju atbildīgais komisārs  Johanness  Hāns sacīja: “Pēc septiņas emisijām SURE instrumenta ietvaros mēs jau esam 19 dalībvalstīm darījuši pieejamus kopā gandrīz 90 miljardus eiro, lai atbalstītu mūsu uzņēmumus un palīdzētu cilvēkiem saglabāt nodarbinātību. Šis veiksmes stāsts paver ceļu NextGenerationEU.”

Ekonomikas komisārs  Paolo  Džentiloni piebilda: “Vienu gadu pēc tam, kad Padome pieņēma SURE instrumentu, mēs jau esam izmaksājuši 90 % pieejamā atbalsta – gandrīz 90 miljardus eiro. SURE ir ne vien palīdzējusi Eiropas darba ņēmējiem un uzņēmumiem pārvarēt šo nepieredzēto krīzi, bet arī ļāvusi dalībvalstīm ietaupīt 5,8 miljardus eiro tirgus finansējuma likmju jomā.”

Konteksts

Eiropas Komisija 2021. gada 18. maijā septīto reizi emitēja sociālās ietekmes obligācijas Eiropas Savienības SURE instrumenta ietvaros.

Tā emitēja sociālās ietekmes obligācijas14,137 miljardu eiro vērtībā divos laidienos ar diviem dažādiem termiņiem, proti, 8,137 miljardi eiro ir jāatmaksā līdz 2029. gada jūlijam, savukārt 6 miljardi eiro – līdz 2047. gada janvārim. Septītajā ES SURE instrumenta obligāciju emisijā pieprasījums vairāk nekā sešas reizes pārsniedza piedāvājumu. Informācija par cenu noteikšanas noteikumiem ir pieejama tiešsaistē šeit. Obligāciju emisija ikreiz ir piesaistījusi daudzu investoru interesi, un tās tirgū ir laistas ar izdevīgiem cenu noteikšanas noteikumiem. Tādējādi tika nodrošināti labi cenu noteikšanas nosacījumi, kurus Komisija tiešā veidā nodod saņēmējām dalībvalstīm.

ES emitētās SURE obligācijas tiek apzīmētas kā sociālās ietekmes obligācijas. Tas investoriem, kas iegādājas šīs obligācijas, dod pārliecību, ka piesaistītie līdzekļi kalpos patiesi sociālam mērķim.

Sīkāka informācija

Tīmekļa vietne “ES kā aizņēmēja”

SURE septītā emisija

SURE regula

Faktu lapa: SURE – atbalsts dalībvalstīm, lai palīdzētu aizsargāt darbvietas un strādājošos

Jautājumi un atbildes – Komisija ierosina SURE

Rīcība koronavīrusa apkarošanā

Sociālās ietekmes obligāciju sistēma

SURE tīmekļa vietne

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 25. maijs