Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Raksts par jaunumiem2021. gada 10. jūlijsLasīšanas ilgums: 2 min

Nodokļu politika – panākta vēsturiska pasaules mēroga vienošanās ar mērķi nodrošināt taisnīgāku nodokļu uzlikšanu daudznacionāliem uzņēmumiem

Eiropas Komisija atzinīgi vērtē vēsturisko pasaules mēroga vienošanos, ko šodien apstiprināja G20 valstu finanšu ministri un centrālo banku vadītāji un kas nodrošinās taisnīgumu un stabilitāti starptautiskajā uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmā.

VAT taxation: proposal for a single EU VAT area

Šī nepieredzētā vienprātība veicinās starptautiskās uzņēmumu ienākuma nodokļa sistēmas pilnīgu reformu. Tā ietvers nodokļu uzlikšanas tiesību pārdali, kas nozīmēs, ka pasaules lielākajiem uzņēmumiem būs jāmaksā nodokļi tur, kur tie veic darījumdarbību. Vienlaikus pasaules mērogā ieviesta minimālā faktiskā nodokļu likme vismaz 15 % apmērā palīdzēs ierobežot agresīvo nodokļu plānošanu un apturēt centienus piemērot uzņēmumu ienākuma nodokļa zemākās likmes. 

ES ekonomikas komisārs Paolo Džentiloni, kurš šodien piedalās sarunās Venēcijā, sacīja:

G20 šodien apstiprināja pagājušajā nedēļā panākto pasaules mēroga bezprecedenta vienošanos par uzņēmumu ienākuma nodokļa reformu, ko šobrīd atbalsta 132 jurisdikcijas. Ir sperts drosmīgs solis, ko vēl pirms dažiem mēnešiem tikai daži būtu uzskatījuši par iespējamu. Tā ir nodokļu taisnīguma, sociālā taisnīguma un daudzpusējās sistēmas uzvara. Taču mūsu darbs nav galā. Līdz oktobrim mums ir jāsaskaņo galīgā vienošanās. Esmu optimistiski noskaņots, ka līdz tam laikam par šo svarīgo jautājumu mēs varēsim arī panākt vienprātību starp visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Darbs Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) iekļaujošajā satvarā ir vērsts uz diviem galvenajiem jautājumiem:

  • pielāgot starptautiskos noteikumus par nodokļu uzlikšanu uzņēmumu peļņai, lai atspoguļotu mainīgo darījumdarbības modeļu raksturu, tostarp uzņēmumu spēju nodarboties ar darījumdarbību bez fiziskas klātbūtnes. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem attiecībā uz lielākajiem un pelnošākajiem daudznacionālajiem uzņēmumiem to virspeļņas daļa tiktu pārdalīta tirgus jurisdikcijām, kurās atrodas to patērētāji vai lietotāji;
  • nodrošināt, ka daudznacionāliem uzņēmumiem katru gadu tiek piemērots minimālais efektīvais nodokļu līmenis par visu peļņu. Tas tiks noteikts vismaz 15 % apmērā, un tas attiektos uz visām daudznacionālajām grupām, kuru kopējie finanšu ieņēmumi pārsniedz 750 miljonus eiro.

Vienošanās tehniskās detaļas tiks apspriestas tuvākajos mēnešos, lai oktobrī panāktu galīgo vienošanos ar visām 139 iekļaujošā satvara dalībvalstīm. Tiklīdz būs panākta vienošanās par abiem pīlāriem, Komisija ātri ierosinās pasākumus to īstenošanai ES saskaņā ar ES nodokļu programmu un vienotā tirgus vajadzībām.

Plašāka informācija

Jautājumi un atbildes

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 10. jūlijs