2023. gadā ES tirdzniecības aizsardzības pasākumi nodrošināja pusmiljona ES darbvietu aizsardzību - Eiropas Komisija Pāriet uz galveno saturu
Oficiāla Eiropas Savienības tīmekļa vietneOficiāla ES tīmekļa vietne
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2024. gada 24. septembris
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 4 min

2023. gadā ES tirdzniecības aizsardzības pasākumi nodrošināja pusmiljona ES darbvietu aizsardzību

Entrance to the Berlaymont building

Saskaņā ar šodien pieņemto 2023. gada ziņojumu par ES tirdzniecības aizsardzības darbībām tirdzniecības aizsardzības rīkiem ir būtiska nozīme ES darbvietu aizsardzībā, veicinot taisnīgumu un vienlīdzīgus konkurences apstākļus.

2023. gada beigās ES bija ieviesti pavisam 182 tirdzniecības aizsardzības pasākumi, tostarp 156 antidempinga pasākumi, 25 antisubsidēšanas pasākumi un viens aizsardzības pasākums. Tas ir gandrīz par 40 % vairāk nekā 2018. gadā, kad bija spēkā 133 pasākumi. Salīdzinājumā ar 2022. gadu 2023. gadā tika sākts divreiz vairāk jaunu izmeklēšanu. Šis ievērojamais aktivitātes pieaugums liecina par Komisijas apņēmību stingri vērsties pret arvien pieaugošo negodīgas tirdzniecības gadījumu skaitu.

Tāpat ar šiem pasākumiem aizsargāto ES darbvietu skaits ievērojami palielinājās — no 365 000 tiešajām darbvietām 2018. gadā līdz gandrīz 500 000 tiešajām darbvietām 2023. gada beigās. Ar spēkā esošajiem pasākumiem aizsargātās rūpniecības nozares ietver stratēģiskas nozares, piemēram, vēja enerģijas, solāro stiklu un optiskās šķiedras nozares; tās ir būtiskas ES zaļās un digitālās pārkārtošanās īstenošanai. Aptvertas ir arī daudzas nozares, kurās darbojas ievērojams daudzums mazo un vidējo uzņēmumu (MVU), piemēram, keramikas nozare, un kuras ir īpaši neaizsargātas pret negodīgu tirdzniecības praksi.

Turklāt ziņojumā ir uzsvērta nepieciešamība rīkoties, piemēram, sākt antisubsidēšanas izmeklēšanu par baterijas elektrotransportlīdzekļiem no Ķīnas, lai aizsargātu zaļo tehnoloģiju nozares pret negodīgu tirdzniecību.

Visbeidzot, ziņojums liecina, ka Komisija turpināja stingri aizsargāt ES rūpniecību pret trešo valstu uzsāktām netaisnīgām aizsardzības darbībām, tādējādi palīdzot nodrošināt nepārtrauktu piekļuvi trešo valstu tirgiem.

Palīdzība MVU cīņā pret negodīgu tirdzniecību

MVU ir neaizsargātāki pret negodīgu konkurenci. 2023. gadā Komisija par prioritāti noteica un pastiprināja rīcību, lai palīdzētu MVU cīnīties pret negodīgu konkurenci, ko rada imports par dempinga cenām un subsidēts imports. Tas ietver palīdzības dienestu, īpašu tīmekļa vietni, praktisku palīdzību izmeklēšanā, sīki izstrādātus norādījumus, kā arī vairākas informācijas un apmācības programmas.

Ziņojumā arī uzsvērtas tās ES ražošanas nozares, kurās ir liels MVU īpatsvars, kas sekmīgi izmanto ES tirdzniecības aizsardzības pasākumus un gūst no tiem labumu, tostarp keramikas, velosipēdu un foreļu audzēšanas nozare.

Pienācīga izpilde ir būtiska ES pasākumu efektivitātei

Tirdzniecības aizsardzības pasākumu efektivitātes nodrošināšana Komisijai joprojām ir būtiska, jo tādējādi tiek pastiprināta cīņa pret arvien sarežģītāko apiešanas praksi.

Tas ietver ieviesto tirdzniecības aizsardzības pasākumu labāku uzraudzību, kā arī efektīvu rīcību pret pastāvīgi mainīgo apiešanas praksi, ko īsteno trešās valstis. Līdz ar to vairāk nekā piektā daļa no pašlaik spēkā esošajiem tirdzniecības pasākumiem ir īpaši vērsta pret ekonomikas dalībnieku izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.

Tikai 2023. gadā vien četras no divpadsmit jaunām izmeklēšanām tika veiktas saistībā ar aizdomām par apiešanu, kā rezultātā pasākumi tika attiecināti arī uz citām trešām valstīm. Turklāt divi spēkā esoši pasākumi tika attiecināti arī uz citām valstīm, lai novērstu pārsūtīšanas praksi. Tika veikta arī antiabsorbcijas izmeklēšana, kas attiecās uz tiem ražotājiem, kuri pazemina savas cenas, lai “absorbētu” tiem noteiktos maksājumus, kā rezultātā ievērojami palielinājās Eiropas Savienības noteiktie sākotnējie maksājumi.

Sīkāka informācija

42. ikgadējais tirdzniecības aizsardzības ziņojums

Dienestu darba dokuments

Infografika par stāvokli 2023. gadā

Citāti

 

Izšķiroša nozīme ES konkurētspējas uzturēšanā ir ES rūpniecības aizsardzībai pret negodīgu tirdzniecības praksi un vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšanai. Neraugoties uz ģeopolitisko spriedzi un plašākām problēmām, ES joprojām ir viens no pasaules atvērtākajiem tirgiem. Tomēr šī atvērtība nav uzskatāma par pašsaprotamu. Ja tiek apdraudēta uz noteikumiem balstīta tirdzniecība, mēs nevilcināsimies rīkoties. Par to liecina mūsu tirdzniecības aizsardzības darbību ievērojamais pieaugums šā pilnvaru termiņa laikā.

Par tirdzniecību atbildīgais priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 24. septembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā