Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

ES Atveseļošanas fonda ieguldījumi SIA Sakret energoefektivitātē – efekts ir jūtams

Kas pamudināja izveidot saules parku?
– Tie bija vairāki apsvērumi. Mēs kļuvām piesardzīgi, kad sākās nekontrolētas enerģijas cenu svārstības. Tas radīja problēmas ar neparedzētām un augošām izmaksām, kā arī lika bažīties par piegāžu pastāvīgumu. Sakret, ražojot būvmateriālus, lielākoties strādā saskaņā ar saules ritmu: visvairāk ražojam vasarā, mazāk – ziemā, dienas laikā strādājam vairāk, vakarā – mazāk. Šim jautājumam pievērsāmies nopietni, katrs solis tika rūpīgi izsvērts un izskaitļots, daudz ar padomu un informatīvu atbalstu palīdzēja arī attīstības finanšu institūcija Altum, ar kuras palīdzību projekts īstenots. Izvērtējot, sapratām: tas ir racionāls solis – izmantot sezonalitāti savā labā un ņemt talkā saules enerģiju.

Projekts jau ir nodots ekspluatācijā. Kādus secinājumus esat izdarījuši? Ar ko lepojaties?
 – Šobrīd diezgan ievērojamu daļu enerģijas, ko izmantojam ražošanā, saražojam ar sauli. Realizētais projekts sniedz ietaupījumu, kas atspoguļojas arī produkcijas cenā – spējam ekonomēt uz saražotās vienības pašizmaksu, un – uzņēmējiem tas ir īpaši būtiski – rezultātu var redzēt uzņēmuma peļņas rādītājos.
Projekts ir sava veida vizuālā reklāma: saules paneļi atrodas Latgales ielas malā, Rumbulā, un katru dienu to redz tūkstošiem cilvēku, kas iebrauc un izbrauc no Rīgas. Tas ir kā apliecinājums mūsu zaļajai domāšanai. Jau kopš uzņēmuma darbības sākuma nopietni domājam par ilgtspēju. Esam izveidojuši ilgtspējas pārskatu, kas ļauj kompleksi izvērtēt mūsu darbu un plānot tālāko attīstību. Pārskatā iekļauti arī energoefektivitātes pasākumi. Izmantojam ilgtspējas pieeju produkcijas ražošanā. Šobrīd nopietni izvērtējam, kā un kuros procesos vēl varam izmantot elektrību. Redzam, ka varētu atteikties no teju 20 % esošā gāzes patēriņa, aizstājot to ar elektrību. Līdztekus apsveram jaunas biznesa nišas, kurās līdz šim neesam strādājuši – būtu iespējams paplašināt savu produktu grozu ar produkciju, kuru mūsdienās ražo, izmantojot ar elektrību darbināmas iekārtas. Esam arī izvērtējuši iespējas izmantot vairāk saules paneļu, apzinām vietas – plaknes, kas ir uz mūsu ražošanas ēkām un noliktavām, kuras arī varētu aprīkot ar saules paneļiem. Domājam līdzīgu projektu ieviest arī mūsu Igaunijas un Lietuvas rūpnīcās. Pateicoties šim projektam, mēs spējam ražot un būt droši par ražošanas procesa nepārtrauktību – tas Sakret ir ļoti svarīgi.

Kādu labumu šādas ES investīcijas sniedz sabiedrībai, mūsu valstij?
 – Šādi projekti, sevišķi, ja tie ir veiksmīgi ieviesti un vizuāli pamanāmi, rāda labu piemēru citiem ražotājiem, citiem patērētājiem. Sabiedrība saprot, ka saules paneļus ir izdevīgi ieviest un izmantot, ka tie mazina atkarību no energoresursiem, kurus iepērkam, palielina enerģijas avotu neatkarību, pasargā arī no cenu svārstībām, un daudzi izvēlas mums sekot. Jādomā, kādā veidā mēs Latvijā varam būt pašpietiekami, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas. Latvijā ir labas iespējas: zeme, jūra, saule un vējš mums ļauj ar energoefektivitātes projektiem ieviest jaunākos sasniegumus, kas pasaules tirgū ir pieejami. 

Ko varat ieteikt citiem uzņēmējiem, kas apsver iespējas attīstīt savu konkurētspēju, arī izmantojot ES sniegto atbalstu uzņēmumu attīstībai, energoefektivitātes celšanai, īstenojot zaļo kursu?
 – Mūsu gadījumā pamudinājums bija elektrības cena. Uzreiz varējām salīdzināt, kāda pašizmaksa produkcijai veidojas, izmantojot saules paneļu enerģiju, un kāda – no iepirktās enerģijas. Ja, projektus īstenojot, papildus ir pieejams arī ES līdzekļu atspaids, tas motivē rīkoties. Tas ir apsveicami, ka Latvijā uzņēmējiem ir šādas iespējas, jo, esot ES saimē, varam izmantot dažādus ES fondus un attīstīties. Tas arī iedvesmo domāt par turpmākām investīcijām, ļaujot prioritizēt ieguldījumus, kas saistīti ar dažādiem alternatīviem enerģijas avotiem. Uzņēmējiem noteikti jāizmanto sniegtās iespējas, īpaši, ja ir vēlme attīstīties. Arī sabiedrībai ir svarīgi, ka mūsu uzņēmumos domā zaļi un ilgtspējīgi, un varam izmantot, kas Latvijai dots – ūdens, saules un vēja spēku.

Sakret ir izmantojis NextGenerationEU iniciatīvas Atveseļošanas fonda investīcijas, kas veicina augstāku uzņēmējdarbības energoefektivitāti, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju attīstību un energoresursu racionālāku izmantošanu, tādējādi mazinot negatīvo ietekmi uz vidi un klimata pārmaiņām, kā arī uzlabojot komersantu produktivitāti, konkurētspēju un eksportspēju, veicinot ilgtspējīgu un videi draudzīgu uzņēmējdarbības attīstību. Šāds ieguldījums sekmē arī Latvijas klimata mērķu sasniegšanu un enerģētiskās neatkarības nostiprināšanu. Latvijai no Atveseļošanas fonda līdzekļiem kopumā jau izmaksāts 801 milj. eiro. Energoefektivitātes paaugstināšanai uzņēmējdarbībā paredzēti 120,5 milj. eiro. Šis finansējums veicina straujāku attīstību, lai uzņēmumi attīstītos un darbotos viedāk un zaļāk.

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds ir daļa no Eiropas Savienības NextGenerationEU iniciatīvas, kas izveidota, lai palīdzētu ES atgūties no krīzes, veidotu zaļāku, digitālāku un noturīgāku nākotni. Latvijai no šī fonda pieejami 1,96 mljrd. eiro kā neatmaksājams ieguldījums reformām un investīcijām. Šie līdzekļi paredzēti sešām prioritārajām jomām: zaļās pārejas atbalstam, digitālajai transformācijai, nevienlīdzības mazināšanai, ekonomikas transformācijai, veselībai un likuma varas stiprināšanai.

Līdz šim Latvijai izmaksāts 801 milj. eiro jeb 41 % no pieejamajiem līdzekļiem. Lielākā daļa projektu vēl ir īstenošanas procesā. Visiem projektiem jābūt pabeigtiem līdz 2026. gada 31. augustam.