Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
EIRO 10 GADI LATVIJĀ
#EIRO10

Pirms 10 gadiem, 2014. gada 1. janvārī, Latvija kļuva par 18. eirozonas dalībvalsti. Šobrīd eiro banknotes un monētas ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa aptuveni 347 miljoniem cilvēku 20 valstīs. Eiro ir ne tikai ērts maksāšanas veids, tas ir taustāms, ikdienišķs atgādinājums par brīvību, ērtībām un iespējām, ko sniedz Eiropas Savienība. 

Eiro ir droša un stabila valūta, kas ļauj ar pārliecību veidot uzkrājumus un veikt ieguldījumus. Eiro atvieglo dzīvi, darbu un mācības citās eirozonas valstīs:

 • nodrošināta cenu stabilitāte,
 • vienkāršāk, lētāk un drošāk pirkt un pārdot preces eirozonas valstīs un tirgoties ar citām pasaules valstīm,
 • attīstīta konkurētspēja, stabilāka ekonomika un izaugsme,
 • labāk integrēti un līdz ar to efektīvāki finanšu tirgi,
 • lielāka ietekme uz pasaules ekonomiku.

Eiro ir otra nozīmīgākā valūta pasaulē.

Visit of Valdis Dombrovskis, Executive Vice-President of the European Commission, to Latvia

Šogad aprit jau 10 gadi kopš mūsu Milda rotā pasaules otrās lielākās valūtas – eiro – monētas. Pa šo laiku esam novērtējuši eiro priekšrocības, ceļojot un veicot norēķinus, un esam bijuši eirozonas aizvējā globālo satricinājumu laikā.
Šogad atzīmējam arī 20 gadus kopš Latvija ir pievienojusies Eiropas Savienībai. Savukārt ar pievienošanos eirozonai pirms 10 gadiem, Latvija ieņēma vietu Eiropas Savienības kodolā, tas ir īpaši būtiski pašreizējā ģeopolitiskajā situācijā.

26.janvārī konferencē Rīgā par eiro 10 gadiem Latvijā, atskatīsimies uz laiku, kad šie lēmumi tika pieņemts, kā arī runāsim par eirozonas nākotni un iespējām Latvijai.

Valdis Dombrovskis, Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks

Augsta līmeņa starptautiska konference

Dalībvalstis, kurās izmanto eiro

Patlaban eiro (€) ir oficiālā valūta 20 no 27 ES dalībvalstīm, kuras kopā veido eirozonu.

Eiro ieviešanas Latvijā galvenie soļi

 1. 2004. gada 1. maijs
  Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā

  Latvija kļuva par ES dalībvalsti, saņemot vairākuma atbalstu nacionālās tautas nobalsošanas rezultātā. Pievienošanās līgums arī paredzēja, ka Latvija ieviesīs eiro, tiklīdz būs tam gatava.

  Lai ieviestu eiro, Latvijai bija jāizpilda Māstrihtas līgumā noteiktie kritēriji. Kaut gan salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm Latvija smagi cieta no globālās ekonomiskās krīzes 2009. gadā, tās ekonomika strauji atlaba pēc īstenotajām reformām un taupības pasākumiem, kļūstot pat par veiksmes stāstu ar visātrāk augošo ekonomiku Eiropas Savienībā 2012. gadā, kad Latvijas IKP pieauga par 5,6%.

 2. 2012. gada 19. septembris
  Plāns eiro ieviešanai

  Ministru kabinets apstiprina Latvijas Nacionālo eiro ieviešanas plānu, un to papildināja ar detalizētu Pasākumu plānu Eiropas vienotās valūtas ieviešanai. Plānā ir uzsvērti pasākumi, kas jāīsteno veiksmīgās pārejas uz eiro nodrošināšanai Latvijā.

 3. 2013. gada 5. jūnijs
  Atbilstību apliecinošs ziņojums

  Latvija saņem Eiropas Komisijas un Eiropas Centrālās bankas Konverģences ziņojumu, kurš apliecināja atbilstību visiem Māstrihtas kritērijiem.

 4. 2013. gada 9. jūlijs
  Pieprasījuma apstiprinājums

  Eiropas Savienības Padome apstiprina Latvijas pieprasījumu pievienoties Eirozonai no 2014. gada 1. janvāra. Latvija ir otrā Baltijas valsts, kas pēc Igaunijas (pievienojās 2011. gadā) grasās kļūt par Eirozonas dalībvalsti. Lietuva gatavojas pievienoties Eirozonai 2015. gadā.

 5. 2014. gada 1. janvāris
  Latvija pievienojas Eirozonai

Eiro nosaukums un simbols

Nosaukums “eiro” tika izraudzīts 1995. gadā Eiropadomes sanāksmē Madridē. Pārējie priekšlikumi tika noraidīti to nacionālās ievirzes dēļ. Daži no priekšlikumiem bija dukāts (ducat), ekijs (ecu), florīns (florin), frankens (franken) vai priedēkļa "euro" pievienošana jau esošajiem valūtu nosaukumiem, piemēram, euromarka.

Tāpat kā nosaukumam, arī simbolam bija nepārprotami jāsaistās ar Eiropu, tam bija jābūt viegli rakstāmam un pievilcīgam. Simbola € pamatā ir Grieķijas burts epsilon (Є) un pirmais burts vārdā “Eiropa”, bet divas paralēlās līnijas simbolizē stabilitāti.

Eiro ISO kodu — “EUR” — izmanto, lai norādītu uz eiro izteiktām summām, neizmantojot simbolu.

Eiro monētu un banknošu dizains

Svarīgākais banknotes dizaina faktors ir spēja nodrošināt tās aizsardzību pret viltošanu. Taču banknotei, īpaši banknošu sērijai, kas paredzēta lietošanai lielā valstu grupā, jāizskatās arī pievilcīgai.
Eiro laišanai apgrozībā 2002. gada janvārī tika izstrādāts 7 banknošu un 8 monētu dizains. Banknotēm ir viens un tas pats dizains visās eirozonas valstīs. Monētām ir vienāds dizains vienā pusē, bet otra noformēta katrai valstij raksturīgā veidā.

Infografika – Eiro banknotes un monētas 20 gadu garumā

Latvijas eiro monētu un banknošu dizains

Ekonomikas un monetārā savienība

Ekonomiskā un monetārā savienība (EMS) ir tapusi pakāpeniskas ekonomiskās integrācijas rezultātā, un tās veidošana nav bijis pašmērķis.

EMS ir veidota tā, lai atbalstītu ilgtspējīgu ekonomikas izaugsmi un augstu nodarbinātības līmeni, izstrādājot atbilstīgu ekonomikas un monetāro politiku. EMS, kas tika izveidota 1992. gadā, ietver ekonomikas un fiskālās politikas koordināciju, kopēju monetāro politiku un vienotu valūtu — eiro. 

Tā ietver trīs galvenās jomas:

 1. tādas monetārās politikas īstenošanu, kuras galvenais mērķis ir nodrošināt cenu stabilitāti,
 2. izvairīšanos no iespējamas negatīvas plašākas ietekmes, ko rada ilgtnespējīgas valsts finanses, makroekonomikas nelīdzsvarotības rašanās novēršanu dalībvalstīs un dalībvalstu ekonomikas politikas koordinēšanu līdz zināmam līmenim,
 3. vienotā tirgus netraucētas darbības nodrošināšanu.

Digitālais eiro

Papildinformācija

Euro with miniature figurines
Eiro vēsture. Valstis, kas izmanto eiro kā savu valūtu. Kā Eiropas Centrālā banka pārvalda eiro. Kopējie fiskālie noteikumi. Eiro ārpus ES.
The banner welcoming Latvia in the euro zone on the Berlaymonr
Pašlaik eirozonā dzīvo apmēram 347 miljoni cilvēku 20 valstīs. Šis skaits vēl pieaugs, jo eirozonas paplašināšanās turpināsies.
Euro - European Central Bank
Euro banknotes un monētas ik dienu ir taustāms atgādinājums par brīvību, ērtībām un iespējām, ko jums nodrošina ES.

Saistītās ziņas