EK priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas, priekšsēdētājas vietnieces Veras Jourovas un komisāres Helenas Dalli paziņojums Eiropas romu holokausta upuru piemiņas dienā - Eiropas Komisija Pāriet uz galveno saturu
Oficiāla Eiropas Savienības tīmekļa vietneOficiāla ES tīmekļa vietne
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2024. gada 1. augusts
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 3 min

EK priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas, priekšsēdētājas vietnieces Veras Jourovas un komisāres Helenas Dalli paziņojums Eiropas romu holokausta upuru piemiņas dienā

Eiropas Savienība

Gatavojoties romu holokausta upuru piemiņas dienai, kas tiek atzīmēta 2. augustā, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova un līdztiesības komisāre Helena Dalli norādīja:

“Šodien mēs atzīmējam 80. gadadienu kopš traģiskajiem notikumiem, kas 1944. gada 2. augustā norisinājās Aušvicas-Birkenavas koncentrācijas nometnē. SS apsargi tajā dienā tumsas aizsegā izdzina no barakām vairāk nekā 4300 sintu un romu bērnu, sieviešu un vīriešu un piespieda viņus doties uz gāzes kamerām.

Holokausta laikā koncentrācijas nometnēs, atklātos laukos un vaļējās tranšejās tika sistemātiski noslepkavoti vairāk nekā 500 000 romu. Viņu dzīvības tika izdzēstas, viņu kultūra tika apspiesta un viņu stāsti tika apklusināti. Mūsu pienākums ir gādāt par to, ka viņu ciešanas netiek aizmirstas, un mums jāgodina viņu atstātais mantojums, cīnoties par taisnīgumu un vienlīdzību par labu visām rasu diskriminācijai pakļautajām minoritāšu grupām.

Mēs atceramies vēsturi un arī turpmāk apņemamies iestāties par pasauli, kurā tiek ievērota cilvēka cieņa, kurā tiek cildināta daudzveidība un kurā naidam nav vietas.”

Konteksts

Eiropas Parlaments 2015. gadā pasludināja 2. augustu par ikgadējo “Eiropas romu holokausta upuru piemiņas dienu”, lai pieminētu 500 000 Eiropas romu, kuri tobrīd nacistu okupētajā Eiropā veidoja gandrīz ceturto daļu no romu iedzīvotāju kopskaita un tika noslepkavoti. 

Eiropas Komisija un ES dalībvalstis ir apņēmušās apkarot antičigānismu, romu izcelsmes cilvēku diskrimināciju un aizspriedumus pret viņiem, kas arī bija pret Eiropas romiem vērstā genocīda pamatcēlonis. Tas ir galvenais mērķis ES 2020.–2030. gada stratēģiskajā satvarā romu jautājumos, kas izstrādāts, lai panāktu romu līdztiesību, iekļaušanu un līdzdalību gan Eiropas, gan valstu līmenī. Komisija turpina būt nelokāma savā apņēmībā apkarot naidu un cīnīties pret diskrimināciju, kā vēlreiz apstiprināts kopīgajā paziņojumā “Naidam nav vietas: Eiropa ir vienota savā nostājā pret naidu”, ko Eiropas Komisija un Augstais pārstāvis pieņēma 2023. gada decembrī. Mērķis ir pastiprināt ES centienus apkarot naidu (tostarp antičigānismu) visās tā izpausmēs, izmantojot visu sabiedrību aptverošu pieeju un aktīvāk rīkojoties dažādās politikas jomās. Komisija turpinās cieši sadarboties ar dalībvalstīm, lai uzraudzītu progresu virzībā uz ES pamatmērķrādītājiem, kas ir noteikti ES 2020.–2030. gada stratēģiskajā satvarā romu jautājumos. Komisija šoruden publicēs ziņojumu par valsts stratēģisko satvaru romu jautājumos īstenošanu; minētā ziņojuma pamatā būs informācija, ko sniegušas dalībvalstis un valstu kontaktpunkti romu jautājumos, kā arī Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūras veiktās aptaujas un pilsoniskās sabiedrības izteiktās atziņas.

Programmas “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (CERV) ietvaros Eiropas Komisija 2024. gadā atvēlēs ES finansējumu 14 miljonu eiro apmērā, lai atbalstītu Eiropas atceres projektus. Prioritāte tiek piešķirta projektiem, kuru mērķis ir stiprināt holokausta piemiņu, izglītību un pētniecību vai apkarot holokausta noliegšanu un faktu sagrozīšanu. Turklāt Eiropas Komisijas un Eiropas Padomes kopīgā projekta RomaMemory mērķis ir palielināt informētību par romu sistemātisko vajāšanu un genocīdu pret romiem holokausta laikā.

Papildu informācija

Programma “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (CERV)

Romu līdztiesība, iekļaušana un līdzdalība Eiropas Savienībā

ES stratēģiskais satvars romu jautājumos

Eiropas atcere

Eiropas Komisijas un Eiropas Padomes kopīgais projekts RomaMemory

Padomes ieteikums par romiem

Novērtējuma ziņojums par dalībvalstu stratēģiskajiem satvariem romu jautājumos

Kopīgs paziņojums “Naidam nav vietas: Eiropa ir vienota savā nostājā pret naidu”

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 1. augusts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā