Kas ir ieceļošanas/izceļošanas sistēma?
Ieceļošanas/izceļošanas sistēma (IIS) ir svarīgs solis ceļā uz digitalizētas robežkontroles ieviešanu Eiropā, ar ko vēl vairāk tiks stiprināta ES pieeja integrētas robežu pārvaldības jomā. Minētā sistēma ir sadarbspējas arhitektūras stūrakmens, kas ļaus panākt to, ka visas robežu un drošības informācijas sistēmas var savstarpēji sazināties.
Konkrēti – IIS ir automatizēta IT sistēma, kas ikreiz reģistrē trešo valstu valstspiederīgos tajā brīdī, kad tie īstermiņa uzturēšanās nolūkā šķērso ārējās robežas kādā no ES dalībvalstīm un asociētajām Šengenas līguma valstīm.
Sistēma digitāli reģistrēs personas vārdu un uzvārdu, ceļošanas dokumentu, biometriskos datus, piemēram, pirkstu nospiedumus un faktiskos sejas attēlus, kā arī ieceļošanas un izceļošanas datumu un vietu. Sistēma arī reģistrēs ieceļošanas atteikumus.
IIS aizstās pašreizējo sistēmu spiedoga iespiešanai pasē, sniegs ticamus datus par robežšķērsošanas gadījumiem un ļaus sistemātiski atklāt personas, kuras pārsniegušas atļauto uzturēšanās termiņu. Tādējādi IIS modernizēs ārējo robežu pārvaldību un stiprinās Šengenas zonas drošību, jo tiks samazināts identitātes viltošanas gadījumu skaits un atvieglināta to personu identificēšana, kuras pārsniegušas vīzā norādīto uzturēšanās termiņu. Minētā sistēma arī ļaus automatizēt robežkontroli, pakāpeniski paātrinot pārbaudes pie ārējām robežām, atvieglojot ceļošanu un uzlabojot ceļotāju iespaidus.
Plašāka informācija par IIS ir pieejama oficiālajā tīmekļa vietnē “Travel Europe”.
Kādi ir pakāpeniskās pieejas galvenie elementi?
Priekšlikumā ir paredzēts pakāpeniski sākt IIS darbību sešu mēnešu laikposmā. Praksē tas nozīmē to, ka visas dalībvalstis jau no pirmās dienas sāks lietot IIS vienā vai vairākās robežšķērsošanas vietās. Robežu iestādes sistēmā pakāpeniski reģistrēs datus par trešo valstu valstspiederīgajiem, kuri šķērso robežas, sākot to darīt vismaz 10 % robežšķērsošanas gadījumu; visu personu pilnīga reģistrācija tiks veikta līdz sešu mēnešu laikposma beigām.
Šajā laikposmā ceļotāju dati tiks elektroniski reģistrēti tikai pie tām robežām, kur IIS jau darbosies. Vienlaikus pie visām robežām turpināsies spiedogu iespiešana pasēs.
Dalībvalstis un eu-LISA izstrādās ieviešanas plānus, kuros izklāstīta detalizēta informācija par pakāpenisku sistēmas darbības uzsākšanu centrālajā un valsts līmenī, un dalībvalstis katru mēnesi ziņos Komisijai un aģentūrai eu-LISA par panākto progresu.
Dalībvalstis, kuras jau no pirmās dienas vēlas pilnībā lietot IIS, varēs to darīt. Pēc sešu mēnešu laikposma visās dalībvalstīs būtu pilnībā jāievieš IIS sistēma.
Kādas ir pakāpeniskās pieejas priekšrocības?
Dalībvalstis var sākt gūt labumu no sistēmas priekšrocībām un tās piedāvātajām iespējām jau no pirmās dienas. Turklāt šī pakāpeniskā pieeja sniedz dalībvalstīm elastību, lai tās varētu pielāgot savas procedūras, labāk sagatavot savas robežas un pārvaldīt ceļotāju plūsmas.
Ceļotāji pakāpeniski varēs izmantot uzlabotas un efektīvākas digitālās robežpārbaudes un automatizētas procedūras, un pie robežām viņiem būs jāpavada īsāks gaidīšanas laiks.
Arī robežu iestādēm un transporta nozarei būs vairāk laika, lai pielāgotos jaunajām procedūrām. Visbeidzot, ar šo priekšlikumu tiks saglabāti centieni un ieguldījumi, kurus eu-LISA, dalībvalstis un citas ieinteresētās personas veikušas infrastruktūrā, tehnoloģijās un resursos, lai sagatavotos IIS darbības sākšanai.
Kādēļ Komisija ierosināja pakāpeniski uzsākt ieceļošanas/izceļošanas sistēmas (IIS) darbību?
Dalībvalstis, eu-LISA un Komisija ir pielikušas ievērojamas pūles, lai IIS varētu sākt darbību līdz 2024. gada beigām (kā to 2023. gada oktobrī apstiprināja Tieslietu un iekšlietu padome). Taču tādas lielapjoma IT sistēmas kā IIS ieviešana ir sarežģīts uzdevums, un nebija iespējams pilnībā izslēgt kavēšanos.
Tieslietu un iekšlietu padomes 2024. gada 10. oktobra sanāksmē Komisija informēja, ka tā vēl nav saņēmusi no visām dalībvalstīm paziņojumus par gatavību, kas ir juridiska prasība, lai varētu sākt sistēmas darbību.
Tādēļ tika uzskatīts, ka IIS pakāpeniska darbības uzsākšana ir labākais veids, kā panākt strauju progresu. Taču pašreizējā IIS regulā ir paredzēta vienīgi sistēmas darbības uzsākšana pilnā apmērā, un regula nesniedz dalībvalstīm elastību, lai tās varētu novērst atlikušās problēmas, vienlaikus jau izmantojot IIS. Tādēļ Komisija ir nākusi klajā ar priekšlikumu par pakāpenisku IIS darbības uzsākšanu.
Priekšlikums nodrošina elastību, lai dalībvalstis varētu ieviest IIS atbilstīgi savām spējām, vienlaikus ievērojot IIS regulā noteiktās minimālās robežvērtības. Tajā pašā laikā tās dalībvalstis, kuras jau no pirmās dienas būs gatavas pilnībā izmantot IIS, varēs to darīt. Tas sniegtu iestādēm un ceļotājiem pielāgošanās periodu, vienlaikus nodrošinot pie ārējām robežām veicamo robežpārbaužu drošību un efektivitāti.
Priekšlikumā būs arī paredzēta iespēja traucējumu gadījumā uz laiku apturēt sistēmas darbību. Ārkārtas apstākļos dalībvalstis varēs arī atteikties no biometrisko datu vākšanas, kas tām ļaus novērst pārmērīgi ilgu gaidīšanas laiku pie robežām, vienlaikus neapdraudot drošību. Par šo pieeju TI padome vienojās 2024. gada oktobrī.
Kā priekšlikums pievēršas ārkārtas apstākļiem, piemēram, tehniskām problēmām vai pārmērīgi ilgam gaidīšanas laikam? Vai tas atrisinās transporta nozares izvirzītos jautājumus, piemēram, saistībā ar garajām rindām?
Ar šodien iesniegto priekšlikumu tiek ieviesta iespēja uz laiku apturēt IIS darbību tehnisku kļūmju vai citu traucējumu gadījumā, kas rodas pie robežām. IIS darbības pagaidu apturēšana nozīmē to, ka sistēmā tiek izbeigta ceļotāju datu elektroniskā reģistrācija, kas tiek panākts, vai nu nereģistrējot ceļotāju biometriskos datus, vai arī vispār nereģistrējot viņu datus. Atļaujot sistēmas darbības pagaidu apturēšanu, tiks ievērojami samazināts risks, ka pie robežām ir jāpavada ilgs gaidīšanas laiks. Taču drošība nekādā gadījumā netiks apdraudēta, jo iestādēm būs jāveic regulārās robežpārbaudes, kas tiek veiktas pašlaik.
Kādas ir izmaksas ES budžetā saistībā ar IIS?
Regulas ietekmes novērtējumā tika prognozēts, ka izmaksas ES budžetā par IIS īstenošanu četru gadu laikā sasniegs 480,2 miljonus eiro.
Kādi ir nākamie soļi?
Pirmkārt, priekšlikums ir jāpieņem abiem likumdevējiem. Tiklīdz priekšlikums būs pieņemts un stāsies spēkā, Komisija – pēc tam, kad tā būs saņēmusi visu dalībvalstu paziņojumus par gatavību – lems par IIS pakāpeniskās darbības sākšanas datumu. Vēlākais sešus mēnešus pēc pakāpeniskās darbības sākšanas IIS sistēmai būs jādarbojas pilnā apmērā. Lai nodrošinātu sekmīgu IIS darbību pilnā apmērā, eu-LISA un dalībvalstīm būs jāizstrādā plāni IIS ieviešanai centrālajā un valsts līmenī.
Kad ceļotāji var sagaidīt, ka IIS darbosies pilnā apmērā?
Ceļotāji tiks informēti par turpmākajiem soļiem IIS tīmekļa vietnē, kā arī tieši pie robežām. Pirms sistēmas darbības uzsākšanas tiks īstenota informācijas kampaņa.
Kāda saikne pastāv ar ETIAS?
IIS darbību pakāpeniska uzsākšana noritēs saskanīgi ar gaidāmās Eiropas ceļošanas informācijas un atļauju sistēmas (ETIAS) piemērošanu. Komisija, dalībvalstis un eu-LISA apspriedīs un vienosies par pārskatītu ETIAS plānošanu, ņemot vērā gaidāmo IIS darbības uzsākšanu.
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 6. decembris
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā