Pēdējie gadi Eiropā un visā pasaulē nākuši ar dažādām krīzēm un izaicinājumiem – sākot no klimata pārmaiņām, pandēmijas, Krievijas uzsāktā kara Ukrainā un ekonomikas nozares satricinājumiem. Katra no krīzēm nesusi līdzi dezinformācijas viļņus, kas vēlušies pāri sabiedrībai, nešķirojot ne pēc vecuma, ne izglītības, ne ieņemamajiem amatiem. Dezinformatoru un viltus ziņu izplatītāju darbības sekas izjutis teju katrs no mums.
Eiropas Savienība ir pastiprināti pievērsusies cīņai ar dezinformāciju, jo skaidri redzams, ka jāaizsargā demokrātija un mums svarīgās vērtības, arī godīgas vēlēšanas, vārda brīvība un cilvēktiesības. Cīņa pret dezinformāciju ir kopīgs darbs, kurā iesaistītas visas ES iestādes, dalībvalstu valdības, dažādas valstu institūcijas, domapmaiņas platformas, mediji un pilsoniskā sabiedrība. Tāpat ES cieši sadarbojas ar tiešsaistes platformām, lai tās rūpētos par uzticamas, pārbaudītas informācijas pieejamību, un samazinātu ziņas un informāciju, kas pēc faktu pārbaudes izrādījusies nepatiesa un maldinoša, arī no platformām izņemot saturu, kas ir nelikumīgs vai var apdraudēt cilvēku veselību, drošību un labklājību.
2020. gadā tika izveidots Eiropas Digitālo plašsaziņas līdzekļu novērošanas centrs (EDMO), kura mērķis ir atbalstīt pārrobežu un daudzdisciplīnu neatkarīgu faktu pārbaudītāju un akadēmisko pētnieku kopienas izveidi, kas sadarbosies ar ieinteresētajām pusēm, lai atklātu, analizētu un atmaskotu dezinformāciju.
Baltijas informācijas traucējumu apkarošanas centrs (BECID), kas ir daļa no EDMO, ir ekspertu tīkls, kas strādā, lai cīnītos ar informācijas traucējumiem un veicinātu plašsaziņas līdzekļu lietotprasmi Igaunijā, Latvijā un Lietuvā. BECID partneri no Latvijas ir Vidzemes Augstskola, Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs “Re:Baltica”, Vidzemes televīzija, kā arī Baltijas mediju izcilības centrs.
Lai vairotu Latvijas sabiedrības noturību pret dezinformāciju un citām manipulācijas metodēm informatīvajā telpā, Valsts kancelejas Stratēģiskās komunikācijas koordinācijas departaments īsteno projektu “Melns uz balta”. Platformā apkopotās zināšanas un resursi palīdz trenēties domāt kritiski, nošķirt faktus no meliem un nostiprināt objektīvu skatu uz apkārt notiekošo.
Eiropas Komisijas iniciatīvas, kuru mērķis ir labāk regulēt ES digitālo tirgu un apkarot dezinformāciju:
Digitālo pakalpojumu regula (DPA), kas ir tieši piemērojama visā ES no 2024. gada 17. februāra. Latvijā Digitālo pakalpojumu koordinators ir Patērētāju tiesību aizsardzības centrs.
2024. gada februārī tika izveidots Eiropas Mākslīgā intelekta birojs (MI), kas ir MI ekspertīzes centrs, veidojot pamatu vienotai Eiropas MI pārvaldības sistēmai.
Komisija nosūta X informācijas pieprasījumu saskaņā ar Digitālo pakalpojumu tiesību aktu
Faktu pārbaude
Uzmanieties no krāpniekiem tiešsaistē, kuri piedāvā līdzekļus, kas, kā viņi apgalvo, palīdz izvairīties no inficēšanās ar Covid-19 infekciju vai ārstēt šo slimību.
Uzzini, kā pārbaudīt informācijas patiesumu tiešsaistē. Informācija par attēlu, autoru un avotu pārbaudi un visbiežāk pieļautajām kļūdām.
Pirms gada Krievija uzsāka neprovocētu agresijas karu pret tās miermīlīgo kaimiņvalsti Ukrainu, parādot pasaulei patieso Kremļa seju un tā imperiālistiskās ambīcijas. Šodien Ukraina turpina cīnīties un turēties pretī un ir apņēmības pilna atspēkot Krievijas agresiju.
2022. gada aprīļa sākumā parādījās ziņas, ka Krievijas militārie spēki Ukrainas pilsētā Bučā ir nogalinājuši daudzus civiliedzīvotājus. Krievijas propaganda sākās ar meliem par slaktiņu. Laika gaitā mēs esam redzējuši, kā rodas jauna viltus ziņu paaudze.