Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2024. gada 10. decembris
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 4 min

Komisija groza noteikumus par nelielām valsts atbalsta summām lauksaimniecības nozarei

Eiropas lauksaimniecība
Eiropas Savienība, 2021

Šodien Eiropas Komisija pieņēma grozījumu de minimis regulā attiecībā uz lauksaimniecības nozari (“Lauksaimniecības de minimis regula”). Ar šo regulu nelielas atbalsta summas lauksaimniecības nozarē tiek izslēgtas no valsts atbalsta kontroles, jo tiek uzskatīts, ka tās konkurenci un tirdzniecību vienotajā tirgū neietekmē. Pārskatītā regula stāsies spēkā trīs dienas pēc tās publicēšanas Oficiālajā Vēstnesī, un to piemēros līdz 2032. gada 31. decembrim.

Grozījums

Saskaņā ar pašreizējo Lauksaimniecības de minimis regulu dalībvalstis var piešķirt atbalstu lauksaimniecības nozarei līdz 20 000 EUR apmērā vienam saņēmējam (25 000 EUR, ja dalībvalstij ir centrālais reģistrs de minimis atbalsta reģistrēšanai) trīs fiskālo gadu laikposmā, iepriekš par to nepaziņojot Komisijas apstiprināšanai. Papildus šiem maksimālajiem apjomiem vienam saņēmējam katrai ES dalībvalstij ir valsts maksimālais apjoms šādam atbalstam (tā sauktais “valsts maksimālais apjoms”), lai izvairītos no iespējamiem konkurences izkropļojumiem.

Šodien pieņemtais grozījums ietver šādas izmaiņas.

  • Maksimālā de minimis apjoma palielinājums vienam uzņēmumam trīs gadu laikposmā no 25 000 EUR līdz 50 000 EUR, lai atspoguļotu vairākus faktorus, tostarp gūto pieredzi, kā arī tirgus attīstību un nozarei raksturīgo ārkārtas inflāciju pēdējos gados, kā arī gaidāmo inflāciju nākotnē līdz regulas darbības termiņa beigām.
  • Korekcijas “valstu maksimālajos apjomos”, ko aprēķina, pamatojoties uz dalībvalsts lauksaimniecības produkcijas vērtību. Valstu maksimālie apjomi ir atjaunināti no 1,5 % līdz 2 % no valsts lauksaimniecības produkcijas, un pārskata periods ir pagarināts no 2012.–2017. gada līdz 2012.–2023. gadam. Tas ļauj ņemt vērā lauksaimnieciskās ražošanas vērtības pieaugumu, jo īpaši pēdējos gados, tādējādi palielinot valsts maksimālo apjomu visām dalībvalstīm.
  • “Nozares maksimālā apjoma” svītrošana, kas liedza dalībvalstīm piešķirt de minimis atbalstu, kas pārsniedz 50 % no valsts maksimālā apjoma, tai pašai produktu nozarei.
  • Obligāta centrālā de minimis atbalsta reģistra ieviešana valsts vai Eiropas līmenī. Tas palielinās pārredzamību un samazinās administratīvo slogu lauksaimniekiem, galvenokārt mikrouzņēmumiem, kuri pašlaik izmanto pašdeklarācijas sistēmu. Turklāt viņiem vairs nebūs jāveic atbilstības paškontrole (pašlaik šādi centrālie reģistri dalībvalstīm ir brīvprātīgi).
  • Pārskatītās Lauksaimniecības de minimis regulas darbības termiņa pagarināšana līdz 2032. gada 31. decembrim.

Ar šodien apstiprināto grozījumu dalībvalstis var lielākā mērā atbalstīt lauksaimniekus vienkāršā, ātrā, tiešā un efektīvā veidā, jo par šādu de minimis atbalstu nav jāpaziņo un Komisijai tas nav jāapstiprina.

Līdztekus šodien pieņemtajam grozījumam Komisija veica turpmākus pasākumus, lai stiprinātu lauksaimnieku pozīciju ES. Komisija ierosināja mērķorientētus grozījumus pašreizējā tiesiskajā regulējumā, kas noteikts Regulā, ar ko izveido lauksaimniecības produktu tirgu kopīgu organizāciju (TKO), un jaunu regulu par pārrobežu izpildi negodīgas tirdzniecības prakses gadījumos.

Konteksts

Līguma par Eiropas Savienības darbību 108. panta 3. punktā dalībvalstīm ir noteikts pienākums paziņot Eiropas Komisijai par visiem valsts atbalsta pasākumiem un tos īstenot tikai pēc Komisijas apstiprinājuma saņemšanas. Tomēr Komisija ar Padomes regulu valsts atbalsta jomā ir pilnvarota konkrētas valsts atbalsta kategorijas atzīt par saderīgām ar vienoto tirgu un atbrīvot tās no Līgumā paredzētā paziņošanas pienākuma.

Lauksaimniecības de minimis regula pēdējo reizi tika pārskatīta 2019. gadā, un bija noteikts, ka tās darbības termiņš beigsies 2027. gada 31. decembrī. Komisija 2024. gada maijā sāka Lauksaimniecības de minimis regulas pārskatīšanu, ņemot vērā inflācijas spiedienu pēdējos gados un pašreizējo kontekstu, ko cita starpā raksturo augstas preču cenas, kas ietekmē lauksaimniecības nozari. Pārskatīšanas process ietvēra sabiedrisko apspriešanu, kas tika sākta 2024. gada jūnijā, kā arī sanāksmes ar dalībvalstīm 2024. gada jūlijā un oktobrī. Apspriešanās un sanāksmju laikā daudzas ieinteresētās personas aicināja palielināt individuālo robežlielumu un valsts maksimālo apjomu, lai atspoguļotu inflāciju, kā arī tirgus attīstību. Daudzas ieinteresētās personas arī lūdza paredzēt elastīgumu, lai reaģētu uz strauji progresējošām krīzēm tirgū, kā arī krīzēm, ko izraisa arvien biežākas dabas katastrofas klimata pārmaiņu dēļ.

Plašāka informācija par valsts atbalstu lauksaimniecības nozarē ir pieejama Konkurences ģenerāldirektorāta tīmekļa vietnē.

Pārskatītie noteikumi par nelielām atbalsta summām lauksaimniecības nozarē palīdzēs lauksaimniekiem pārvarēt inflācijas spiedienu un augstās preču cenas. Palielinot atbrīvojuma maksimālos apjomus, dalībvalstis tagad var sniegt lielāku atbalstu ātrākā un vienkāršākā veidā. Mēs esam arī ieviesuši centrālu reģistru, lai lauksaimniekiem samazinātu ziņošanas pienākumus.

Teresa Ribera, priekšsēdētājas izpildvietniece tīras, taisnīgas un konkurētspējīgas pārkārtošanās jautājumos

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 10. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā