Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

ES Atveseļošanas fonda atbalsts veselības aprūpē: onkoloģijas pacientiem Kurzemē staru terapija jaunā kvalitātē

Kāpēc Liepājas Reģionālā slimnīca nolēma piesaistīt Atveseļošanas fonda līdzekļus jauna lineārā paātrinātāja iegādei?
 – Mūsu līdzšinējā iekārta tuvojās ražotāja rekomendētajam dzīves cikla beigām. Nācās rast risinājumu, kā turpināt staru terapiju onkoloģijas pacientiem un kā šo iekārtu aizvietot ar modernāku. ES finansējums ir labs atspaids moderna aprīkojuma iegādei un uzstādīšanai. Pašreizējā pakalpojumu apmaksas sistēmā veselības aprūpes iestādēm iegādāties modernu iekārtu tikai par pašu līdzekļiem ir diezgan problemātiski. Zinu, ka šādas iekārtas ir gan Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, gan Daugavpils Reģionālajā slimnīcā, bet no Latvijas reģionālajām slimnīcām mēs bijām pirmie, kas tādu uzstādīja.

 Ar šo iekārtu strādājat jau trešo gadu. Vai varat novērtēt tās sniegtos ieguvumus?
 – Jauns lineārais paātrinātājs ļauj paplašināt un pilnveidot sniegto staru terapijas pakalpojumu klāstu – spējam ieviest ārstēšanas metodes, ko iepriekš tehniski nebija iespējams piedāvāt. Nu varam ārstēt pacientus ar uroloģijas, galvas, prostatas, aknu, plaušu, mugurkaula un spinālā kanāla un LOR orgānu (ausu, kakla un deguna) onkoloģijas saslimšanu – viņi var saņemt konkrētai klīniskajai situācijai vispiemērotāko ārstēšanu. Būtiskākās jaunās Varian TrueBeam sistēmas priekšrocības ir ērtāka lietošana, precizitāte un ātrums. Tā ir intensitātes modulētā staru terapija, kas uzlabo klīnisko rezultātu un pacientam prognozējamo dzīvildzi. Iekārtas ātrums saīsina procedūras laiku – ārstniecību, kas kādreiz ilga 10 līdz 30 minūtes, tagad paveicam mazāk nekā divās minūtēs, un pacients saņem par 25 % mazāku rentgenstaru dozu. Tas samazina audzēja kustības iespējamību ārstēšanas laikā un palīdz aizsargāt tuvumā esošos veselos audus un kritiskos orgānus. Esam reģionālā slimnīca, un mums ir jāapmierina pieprasījums visā Kurzemes reģionā. Nevaram atļauties greznību specializēties kādā noteiktā slimības lokalizācijā, tāpēc šī iekārta lieti noder.
Savukārt man kā profesionālim, kas ar šo iekārtu strādā ikdienā, ir iespēja darboties ar ļoti mūsdienīgu tehnoloģiju, kas šobrīd ir vispāratzīta gan Eiropā, gan citviet pasaulē. Ja varam palīdzēt pacientiem – ko gan vairāk var vēlēties?

Vai saredzat ieguvumus arī plašāk: reģionālā, varbūt pat valstiskā mērogā?
 – Reģiona līmenī šī iekārta nodrošina ārstēšanas pakalpojuma pieejamību. Ja finansiālu apsvērumu dēļ nāktos slēgt staru terapijas programmu, pacientiem atliktu tikai viens ceļš – uz galvaspilsētas slimnīcām. Visiem nav iespējams aizbraukt uz Rīgu un mēnešiem ilgi ārstēties. Kurzemes reģionā, kurā sniedzam pakalpojumu, ir apmēram 280 000 iedzīvotāju, un tas ir diezgan ievērojams cilvēku skaits. Var teikt, ka lielākais ieguvums no šīs investīcijas ir reģiona iedzīvotājiem, jo viņiem šis pakalpojums ir pieejams, turklāt tuvāk mājām.

Lineārā paātrinātāja iekārtas iegāde un telpu pielāgošana īstenota, izmantojot NextGenerationEU iniciatīvas Atveseļošanas fonda projekta „Atbalsts universitātes un reģionālo slimnīcu veselības aprūpes infrastruktūras stiprināšanai” finansējumu. No Atveseļošanas fonda gandrīz 150 milj. eiro ir paredzēti Latvijas trīs klīnisko universitāšu slimnīcu un septiņu reģionālo slimnīcu infrastruktūras uzlabošanai.

Par Atveseļošanas fondu

Atveseļošanas fonds ir daļa no Eiropas Savienības NextGenerationEU iniciatīvas, kas izveidota, lai veicinātu valstu ekonomisko atveseļošanos pēc Covid-19 pandēmijas un veidotu zaļāku, digitālāku un noturīgāku nākotni. Latvijai no šī fonda pieejami 1,96 mljrd. eiro kā neatmaksājams ieguldījums reformām un investīcijām. Šie līdzekļi paredzēti sešām prioritārajām jomām: zaļās pārejas atbalstam, digitālajai transformācijai, nevienlīdzības mazināšanai, ekonomikas transformācijai, veselībai un likuma varas stiprināšanai.

Līdz šim Latvijai izmaksāts 801 milj. eiro jeb 41 % no pieejamajiem līdzekļiem. Lielākā daļa projektu vēl ir īstenošanas procesā. Visiem projektiem jābūt pabeigtiem līdz 2026. gada 31. augustam.