Erasmus+
ES programma, kas atbalsta izglītību, apmācības, jaunatnes un sporta jomu Eiropā. Tās aptuvenais budžets ir 26,2 miljardi eiro. Salīdzinājumā ar iepriekšējo programmu (2014.–2020. g.) finansējums ir gandrīz divkāršojies. 2021.–2027. g. programma ir īpaši orientēta uz sociālo iekļautību, zaļo un digitālo pārkārtošanos, jauniešu dalības veicināšanu demokrātijā.
“Erasmus+” piedāvā mobilitāti un sadarbības iespējas šādās jomās:
- augstākā izglītība,
- profesionālā izglītība un apmācība,
- skolu izglītība (tostarp pirmsskolas izglītība un aprūpe),
- pieaugušo izglītība,
- jaunatne,
- sports.
Erasmus jaunajiem uzņēmējiem
"Erasmus jaunajiem uzņēmējiem” ir ES finansēta apmaiņas programma, kas dod iespēju jaunajiem uzņēmējiem un tiem, kas gatavojas uzsākt uzņēmējdarbību, mācīties no pieredzējušiem uzņēmējiem, kuri vada mazos uzņēmumus visās valstīs, kas piedalās programmā.
Šeit uzzini vairāk par programmu.
Latvijā dalību programmā koordinē un konsultācijas interesentiem sniedz divas organizācijas.
Eiropas Solidaritātes korpuss
Programma, kas sniedz iespēju jauniešiem vecumā no 18 līdz 30 gadiem iesaistīties solidaritātes aktivitātēs un jauniešiem no 18 līdz 35 gadiem iesaistīties humānās palīdzības aktivitātēs, risinot sabiedrībai aktuālus izaicinājumus. Jaunieši uzlabo kompetences, sekmē sociālo iekļaušanu un Eiropas vērtību stiprināšanu.
Galvenais mērķis ir veicināt jauniešu un organizāciju iesaistīšanos pieejamos un kvalitatīvos solidaritātes pasākumos, stiprināt solidaritāti un demokrātiju Eiropā un ārpus tās, risināt sociālās un humānās palīdzības izaicinājumus, īpaši sekmējot sociālo iekļaušanu.
Prakse Eiropas Komisijā
Eiropas Komisijā ir divas piecu mēnešu stažēšanās sesijas – viena no tām sākas martā, bet otra – oktobrī. Pieteikšanās marta sesijai noslēdzas iepriekšējā gada augusta beigās un oktobra sesijai tā paša gada janvāra beigās. Stažieri ik mēnesi saņem stipendiju. Stažieru programma ir domāta augstskolu absolventiem no visas pasaules. Pieteikumu iesniedzējiem ļoti labi jāprot divas ES valodas (trešo valstu pilsoņiem tikai viena).
Mācību stūrītis
Tiešsaistes vietne, kurā atrodamas prezentācijas, publikācijas, spēles, konkursi un uzdevumu grāmatas, kas palīdzēs aizraujošā veidā iepazīt Eiropas Savienību. Materiāli sagatavoti dažādām vecuma grupām. Skolotāji šeit var smelties iedvesmu, lai bagātinātu mācību priekšmetu stundu saturu un palīdzētu skolēniem daudzveidīgā un saistošā veidā izzināt Eiropu.
Pamatskolas un vidusskolas skolēniem paredzētas spēles, konkursi un uzdevumu grāmatas, kas palīdzēs klasē vai mājās aizraujošā veidā iepazīt Eiropas Savienību. Pieejama arī informācija par studijām un brīvprātīgo darbu ārzemēs.
Skolotāji, kuri vēlas skolēniem palīdzēt iepazīt Eiropas Savienību un saprast tās darbību, "Mācību stūrītī" var atrast mācību materiālus visām vecuma grupām. Te var gūt iedvesmu nodarbību plāniem, kā arī iegūt informāciju par sadraudzības iespējām ar citām skolām un skolotājiem visā ES.
Euroguidance tīkls apvieno visas Eiropas Savienības Mūžizglītības programmas dalībvalstu karjeras attīstības atbalsta sistēmas. Euroguidance veicina karjeras atbalsta speciālistu pieredzes apmaiņu, apkopo un izplata informāciju par jaunākajām darba metodēm un līdzekļiem. Euroguidance tīkls veicina ES un EEZ iedzīvotāju mobilitāti mācību nolūkos un palīdz karjeras konsultantiem un citiem interesentiem labāk iepazīt Eiropā pieejamās izglītības iespējas; tāpat tīkls nodrošina informāciju par citiem praktiskiem jautājumiem, kas saistās ar karjeras izvēli un studijām ārvalstīs.
EK Karjeras konsultēšanas un informācijas tīkla – Euroguidance uzdevumus Latvijā veic Valsts izglītības attīstības aģentūras Informācijas un karjeras atbalsta departaments. Euroguidance mērķis ir veicināt karjeras attīstības atbalsta sistēmas (KAAS) politiku un praktisko darbību, sniedzot informāciju politikas plānotājiem un atbalstu karjeras konsultantiem un citiem sistēmas pārstāvjiem. VIAA: www.viaa.gov.lv
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)