Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

ES Atveseļošanas plāns

Iepazīstieties ar Atveseļošanas fonda projektiem Latvijā!

Nama vecākais, iedzīvotāju biedrības valdes loceklis Guntis Kalniņš

Kāds Lielvārdes daudzdzīvokļu nams, pateicoties ES Atveseļošanas fonda atbalstam, ir piedzīvojis apjomīgu renovāciju, kas uzlabojusi gan tā izskatu, gan energoefektivitāti. Iedzīvotāji šo ziemu gaida ar pārliecību, jo enerģijas patēriņš samazināsies uz pusi. Uzzini vairāk par šo projektu!

Latvijas ekonomikas atveseļošana

Visit of Valdis Dombrovskis, Executive Vice-President of the European Commission, to Latvia

Ekonomikas izaugsmi Latvijā veicinās iedzīvotāju reālo ienākumu pieaugums - strauji samazinoties inflācijai un turpinoties algu pieaugumam, palielināsies mājsaimniecību pirktspēja un privātais patēriņš. Papildus stimulu ekonomikai dos ES fondu un ekonomikas atveseļošanas un noturības plāna ietvaros īstenotās investīcijas.

Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis

Atveseļošanas un noturības mehānisms

Atveseļošanas un noturības mehānisms (ANM) ir daļa no visaptveroša reaģēšanas pasākumu kopuma, un tā mērķis ir mazināt koronavīrusa pandēmijas ekonomiskās un sociālās sekas un padarīt Eiropas ekonomiku un sabiedrību ilgtspējīgāku, noturīgāku un labāk sagatavotu zaļās un digitālās pārkārtošanās radītajiem izaicinājumiem un iespējām.

Atveseļošanas un noturības mehānisms stājās spēkā 2021. gada 19. februārī. Tas finansē dalībvalstu reformas un investīcijas laikposmā no pandēmijas sākuma 2020. gada februārī līdz 2026. gada 31. decembrim. Lai finansētu instrumentu NextGenerationEU, Eiropas Komisija ES vārdā aizņemsies līdzekļus kapitāla tirgos.

Lai varētu saņemt atbalstu no mehānisma, dalībvalstīm jāiesniedz Eiropas Komisijai savi atveseļošanas un noturības plāni. Katrā plānā ir izklāstītas reformas un investīcijas, kas jāīsteno līdz 2026. gada beigām, un dalībvalstis var saņemt finansējumu, kas nepārsniedz iepriekš saskaņotu piešķīruma summu.

Šiem plāniem būtu jāsniedz reāli risinājumi Eiropas pusgadā konstatētajām problēmām, jo īpaši ņemot vērā Padomes pieņemtos konkrētām valstīm adresētos ieteikumus. Tiem arī būtu jāveicina zaļā un digitālā pārkārtošanās un jāuzlabo ekonomikas un sabiedrības noturība.

Atveseļošanas un noturības mehānisms ir balstīts uz sniegumu. Plānos norādīto saskaņoto reformu un investīciju starpposma mērķu un galīgo mērķrādītāju izpilde nodrošinās piekļuvi regulāriem maksājumiem.

Karte: ANM atbalstītie projekti dalībvalstīs

Otrais gada ziņojums par Atveseļošanas un noturības mehānisma īstenošanu

Faktu lapa par ANM gada ziņojumu

Atveseļošanas un noturības rezultātu pārskats

Latvijas atveseļošanas plāna apstiprināšana

Speech by Ursula von der Leyen, candidate for the European Commission Presidency (2024-2029) 

Eiropas Komisija apstiprina Latvijas atveseļošanas un noturības plānu mūsu bezprecedenta atveseļošanas plāna “NextGenerationEU” ietvaros. Lai Latvijā noritētu zaļā un digitālā pārkārtošanās, ir vajadzīgas investīcijas un reformas. Latvijas plānā ietvertajiem pasākumiem piemīt milzu potenciāls pārveidot valsti un pavērt ceļu zaļai un digitālai nākotnei tās iedzīvotājiem. Man ir lepnums par to, ka “NextGenerationEU” spēs nodrošināt labāku dzīvi Latvijas iedzīvotājiem.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena sacīja

Kas ir Eiropas atveseļošanas plāns?

ES ilgtermiņa budžets nodrošina, ka vairāk nekā 50% no atveseļošanas plāna finansējuma tiks atvēlēts modernizācijai, veicinot pētniecību un inovāciju, taisnīgu klimata un digitālo pāreju, kā arī atbalstot ekonomikas un sabiedrības noturību.

Eiropas atveseļošanas plāns īstenos arī Eiropas zaļā kursa mērķus, lai cīnītos ar klimata pārmaiņām un aizsargātu biodaudzveidību.

Next Generation EU nodrošinās papildu 806,9 miljonus eiro, no kuriem 723,8 miljardi eiro (šī brīža cenās) tiks piešķirti no Atveseļošanas un noturības mehānisma aizdevumu un dotāciju veidā, lai atbalstītu ES valstu veiktās reformas un ieguldījumus. Eiropas Komisija ir izvedojusi Tehniskā atbalsta instrumentu, kas ļauj palīdzēt dalībvalstīm izstrādāt un ieviest izaugsmi veicinošas un iekļaujošas reformas. Uzziniet vairāk par Tehniskā atbalsta instrumentu un atbalstītajiem reformu projektiem.

ES valstu ekonomikas politikas koordinēšanas ietvars ir tā saucamais Eiropas semestris. Tas ir cieši saistīts ar atveseļošanas un noturības mehānismu, un nodrošina, ka strukturālās reformas ir katras valsts atveseļošanas neatņemama sastāvdaļa.

Lai piekļūtu atveseļošanas un noturības fondiem, ES dalībvalstis iesniedz savus nacionālos atveseļošanas un noturības plānus, kuros vismaz 37% izdevumu ir veltīti klimata un vides mērķu sasniegšanai un 20% – digitalizācijas attīstībai un reformām. plāni jāīsteno līdz 2026. gadam.

Uzziniet, kādas iespējas Latvijai sniedz ES budžets un kā tas tiek veidots.

Ik gadu ES atbalsta vairāk nekā 200 000 uzņēmumus un uzņēmējus, informāciju par to atradīsiet sadaļā Finansējums un granti.

Vairāk par Eiropas atveseļošanas plānu

Jautājumi un atbildes par vienošanos par 1,8 triljonu eiro paketi

Atveseļošanas un noturības mehānisms

Atveseļošanas un noturības mehānisms: fakti un skaitļi

2021. gada Eiropas pusgads - cikls ārkārtas apstākļos

Eiropas zaļais kurss

ES 2021. –2027. gada ilgtermiņa budžets un Next Generation EU

Saistītās ziņas

Visit of Valdis Dombrovskis, Executive Vice-President of the European Commission, to Latvia
  • Raksts par jaunumiem

2023. gada 22. decembrī Latvija iesniedza Eiropas Komisijai (EK) otro maksājuma pieprasījumu Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda ietvaros par 43 rādītāju izpildi. Šo maksājumu par 336 miljoniem eiro Latvija saņem pirmdien, 27. maijā.

  • Lasīšanas ilgums: 4 min