Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Latvija Eiropas Savienībā

Latvija ir ES dalībvalsts kopš 2004. gada 1. maija. Referendumā par Latvijas pievienošanos Eiropas Savienības valstu saimei “par” balsoja 66,97% Latvijas balstiesīgo.

Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā

Ko Latvijai sniedz dalība Eiropas Savienībā?

  • Dzīves līmeņa uzlabošanās: kopš iestāšanās ES, visās nodarbinātības jomās būtiski ir augusi vidējā darba alga Latvijā.
  • Ekonomiskā attīstība: kopš 2004. gada Latvijas eksports uz citām ES dalībvalstīm turpina palielināties un dalība ES paver plašākas iespējas piekļūt pasaules tirgiem.
  • Finansiālā stabilitāte: par katru ES budžetā 2014.-2020. gadam iemaksāto eiro Latvija atgūst vidēji četrus eiro; Latvijas dalība Eirozonā stiprina Latvijas finanšu sistēmu, tās noturību un konkurētspēju.
  • Atbalsts lauku un reģionu attīstībai: Latvijas lauksaimniekiem iestāšanās ES ir sniegusi iespēju izmantot vienotā tirgus priekšrocības, kā arī ES finansiālo atbalstu tiešmaksājumu un ārkārtas maksājumu veidā krīzes situācijās; ES finansējums ir sekmējis dažādu Latvijai būtisku pārrobežas projektu finansēšanu tieši transporta, digitālajā un enerģētikas jomā.
  • ES Vienotais tirgus: preču, pakalpojumu, kapitāla un personu brīva kustība.
  • Latvijas dalība Eiropas Savienībā veicina mūsu iesaisti globālajos procesos un piedāvā jaunus instrumentus reģionālas un globālas drošības veicināšanai.
  • Ārpolitika: Eiropas Ārējās darbības dienesta izveide, Latvijas diplomātu iesaiste tā darbībā un informācijas apmaiņa ar Latvijas diplomātisko dienestu stiprina Latvijas ekspertīzi ārpolitikas jomā.
  • Ilgtspēja: kopš 2004. gada Latvijā pieaudzis augstāko izglītību ieguvušo skaits, programma Erasmus+ sekmē pieredzes apmaiņu un Latvijas izglītības sistēmas modernizāciju. Ar ES fondu līdzekļiem tiek realizēti pētniecības un inovāciju projekti, kuros piedalās nevalstiskās organizācijas, pētniecības institūcijas, uzņēmēji, kā arī citi interesanti. Līdz ar ES likumdošanas pilnveidošanu apkārtējās vides piesārņojuma samazināšanā, Latvija ir ieviesusi jaunus noteikumus.
Vispārīgas publikācijas2023. gada 6. oktobris
Pētījums "Latvijas intereses Eiropas Savienībā" 2019. g.

 

Saistītās saites:

Latvija Eiropas Savienībā

Ieguvumi no Latvijas dalības Eiropas Savienībā

Noderīgi resursi un materiāli par Latvijas 20 gadiem ES

Lugas

Mūsdienīgu materiālu kopa drāmas stundām - nodarbību plāni, metožu apraksti, sniegumu līmeņu apraksti, izziņas un vizuālie materiāli, saistot izstrādāto saturu ar mācību priekšmetu standartā definētajiem rezultātiem.