Eiropas Savienības (ES) zilā karte – tā ir termiņuzturēšanās atļauja, kas tās turētājam ļauj dzīvot un strādāt ES valstī, kura izdevusi šo karti. Tāpat tā ļauj vienkāršotā veidā saņemt pastāvīgās uzturēšanās atļauju.
Latvijā ES zilās kartes izsniedz, lai darba tirgum piesaistītu augsti kvalificētus darbiniekus no ārzemēm. Tiesības uz ES zilo karti piešķir uz laiku līdz 5 gadiem.
Lai varētu saņemt ES zilo karti, jāievēro šādi papildu nosacījumi:
- jābūt augstākajai izglītībai (vismaz 3 gadu studijas specialitātē vai nozarē, kas norādīta darba līgumā);
- darba samaksas apjoms nevar būt mazāks par Latvijā strādājošo mēneša vidējo bruto darba samaksu iepriekšējā gadā, piemērojot koeficientu 1,5;
- darba samaksas apjoms nevar būt mazāks par Latvijā strādājošo mēneša vidējo bruto darba samaksu iepriekšējā gadā, piemērojot koeficientu 1,2, ja persona tiek nodarbināta profesijā, kurā konstatēts nepietiekams darbaspēka piedāvājums.
Informācija par ES zilo karti: https://www.pmlp.gov.lv/lv/jaunums/eiropas-savienibas-zila-karte-augsti-kvalificetu-darbinieku-uzturesanas-atlauja
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
Ministru kabineta noteikumi Nr. 721 "Kārtība, kādā bērni šķērso Latvijas Republikas valsts robežu" nosaka:
"Ja bērns, kurš ir Latvijas valstspiederīgais, izceļo no valsts pilnvarotas personas pavadībā, uzrāda vismaz viena vecāka (Latvijas pilsoņa, Latvijas nepilsoņa, Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Ekonomikas zonas valsts vai Šveices Konfederācijas pilsoņa vai bezvalstnieka, kam piešķirts bezvalstnieka statuss Latvijas Republikā, Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai Šveices Konfederācijā) vai aizbildņa notariāli apliecinātu pilnvaru bērna izceļošanai no valsts šīs pilnvarotās personas pavadībā. Ja bērna vecāks, kurš ir tiesīgs dot pilnvaru bērna izceļošanai no valsts pilnvarotas personas pavadībā, nav sasniedzams vai atsakās dot pilnvaru, bērns var izceļot no valsts citas personas pavadībā, uzrādot bāriņtiesas lēmumu par atļauju bērnam izceļot no valsts attiecīgās personas pavadībā. Ja bērns izceļo no valsts aizbildņa pavadībā, uzrāda bāriņtiesas lēmumu par aizbildnības nodibināšanu vai tā notariāli apliecinātu kopiju." http://likumi.lv/doc.php?id=214902
Kā arī uzrāda savu pasi:
http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/index_lv.htm
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
ES iedzīvotājam nav ierobežojumu skaidras naudas ievešanai citās ES valstī, savukārt, ja trešās valsts iedzīvotājs brauc uz kādu no ES valstīm (visās valstīs ir vienādi noteikumi), viņam ir jādeklarē skaidrās naudas summa, kas ir lielāka par 10 000 EUR.
Papildu informācija: https://www.vid.gov.lv/lv/skaidras-naudas-deklaresana-celojot
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
Nacionālais veselības dienests informē: ja pacients saņem valsts kompensējamās zāles, tad uz vienas kompensējamo zāļu receptes veidlapas atļauts izrakstīt tikai vienas zāles, iepakojumu skaitu paredzot ne vairāk kā trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam.
Savukārt, lai noskaidrotu informāciju par Latvijā iegādātu zāļu pārvešanu, dodoties uz citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalsti, aicinām interesēties aviokompānijā, kuras pakalpojumus plānots izmantot.
Šobrīd spēkā esošie likumi neparedz Latvijā izrakstītas zāļu receptes izmantošanu citā ES dalībvalstī. Lai saņemtu nepieciešamos medikamentus kādā no ES dalībvalstīm, jāvēršas pie ES dalībvalstī praktizējošas ārstniecības personas, kura, izvērtējot pacienta veselības stāvokli, būs tiesīga izrakstīt zāļu receptes.
Gadījumā, ja iedzīvotājs pārceļas dzīvot uz citu ES dalībvalsti un būs sociāli nodrošināts šajā valstī (piemēram, strādās šajā valstī un maksās nodokļus), šī valsts iedzīvotājam nodrošinās veselības aprūpes pakalpojumus. Ar jautājumiem par veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtību (t. sk. zāļu saņemšanu) citā ES dalībvalstī pacients var vērsties konkrētās dalībvalsts kompetentajā veselības aprūpes nozares iestādē.
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
Zvanot uz 112 no fiksētā vai mobilā tālruņa, var bez maksas izsaukt neatliekamās palīdzības dienestus ES valstīs. 112 neaizstāj valstu neatliekamās palīdzības numurus, izņemot Dāniju, Nīderlandi un Zviedriju, kas 112 ir pieņēmušas par vienīgo neatliekamās palīdzības numuru.
Zvanot uz numuru 112, atbild apmācīts operators, kurš savieno ar atbilstošo operatīvo dienestu. Īpaši noderīgs šis tālrunis ir, atrodoties ārzemēs, kad persona cietusi negadījumā vai bijusi negadījuma aculieciniece un valsts palīdzības dienestu tālruņi personai nav zināmi.
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
Latvijā saskaņā ar Ārstniecības likuma 17. pantu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus var saņemt arī ārzemnieki, kuriem ir pastāvīgas uzturēšanās atļauja Latvijā.
Ārstniecības likums: http://www.likumi.lv/doc.php?id=44108
Jums ir tiesības saņemt arī Eiropas veselības apdrošināšanas karti – EVAK (šo karti varēsiet izmantot, ceļojot uz citām Eiropas valstīm).
Par EVAK: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/nvd-pakalpojumi/evak-izsniegsana
Saskaņā ar Izglītības likuma 3. pantu tiesības uz izglītību ir arī Eiropas Savienības pastāvīgajiem iedzīvotājiem, kuriem ir derīga uzturēšanās atļauja Latvijas Republikā.
Izglītības likums: http://www.likumi.lv/doc.php?id=50759
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)
Nosūtām Jums metodisko materiālu "Par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu preču piegādēm iekšzemē, preču iegādei Eiropas Savienības teritorijā, īpašajiem pievienotās vērtības nodokļa piemērošanas režīmiem, preču importam un jaunu transportlīdzekļu iegādei Eiropas Savienības teritorijā".
https://www.vid.gov.lv/sites/default/files/mm_dazadi_rezimi_11052021.pdf
Tuvāk par PVN var interesēties Valsts ieņēmumu dienestā:
https://www.vid.gov.lv/lv/ka-ar-mums-sazinaties
(Jautājums uzdots ES mājas informācijas centrā)