Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2023. gada 13. martsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

27. martā aicinām atzīmēt Eiropas Rakstnieku dienu!

Eiropas Rakstnieku diena

Eiropas Komisija (EK) šogad uzsāk jaunu iniciatīvu “Eiropas Rakstnieku diena”, lai veicinātu interesi par grāmatu lasīšanu, īpaši jauniešu vidū, kā arī atklātu Eiropas valodu un literatūras daudzveidību. Tā notiks 27. martā un turpmāk katru gadu - marta pēdējā pirmdienā. 

Iniciatīva izveidota, lai atklātu skolēniem, ka literatūra var būt viens no veidiem, lai iepazītu Eiropas kultūras bagātību, kā arī veicinātu personisko izaugsmi un iesaisti sociālajos procesos. Īpaši nozīmīgi šo dienu atzīmēt Eiropas Prasmju gadā, jo, kā liecina Eurostat un OECD pētījuma dati, lasītprasme ir viena no pamatprasmēm, kas balsta gan medijpratību, gan informācijas pratību, gan citas mūsdienu pratības, un tā ir būtiski jāpilnveido visās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Latvijā.

Šajā dienā un visa mēneša garumā aicinām skolas un bibliotēkas spēlēt spēli "Reiz bija...", kā arī organizēt Eiropas autoru darbu lasījumus.
 

Grāmata

 

Spēlē “Reiz bija…”

Lai šo dienu padarītu aizraujošu, Eiropas Savienības māja sadarbībā ar Rīgas Centrālo bibliotēku ir izveidojusi spēli "Reiz bija...". Tieši ar šiem vārdiem sākas lielākā daļa pasaku, stāstu un romānu. Bet vai vienmēr? Atbildi aicinām meklēt spēlē, apskatot Eiropas Savienības valstu bērnu grāmatu vākus un prognozējot šīs grāmatas pirmo teikumu.

Spēles norise:

1. Dalībnieki apskata grāmatu vākus (pielikums Nr.1).

2. Dalībnieka kartītē katrs dalībnieks ieraksta konkrētās grāmatas pirmo teikumu (iztēlojas, kāds tas varētu būt) (pielikums Nr.2). Dalībnieki var izvēlēties piecus vai vairāk grāmatu vākus (atkarībā no spēles ilguma). Ērtības labad kartītes izvietotas uz A4 lapas, pirms spēles lūdzam tās sagriezt.

3. Dalībnieki nodod kartītes spēles vadītājam vai ieliek traukā ar atbilstošās grāmatas numuru.

4. Katrai grāmatai spēles vadītājs izvēlas četrus dalībnieku piedāvātos teikumus, starp tiem iejauc arī īsto teikumu(pielikums Nr.3.). Tad spēles vadītājs nolasa visus piecus teikumus, nemainot intonāciju, lai nepateiktu priekšā pareizo atbildi.

5. Dalībnieki klausās un balso par pareizo atbildi. Spēles vadītājs piefiksē balsojumu, piešķirot punktus pēc šādas metodikas: ja dalībnieks atmin īsto teikumu, saņem 2 punktus; ja kāds dalībnieks nobalso par cita dalībnieka rakstīto teikumu, rakstītājs saņem 1 punktu. Ērti punktu skaitīšanu uzticēt pašiem dalībniekiem, tam noderēs (pielikums Nr.4.)

6. Uzvar dalībnieks, kurš spēlē ieguvis lielāko punktu skaitu.

 

Aicinām pēc pasākuma dalīties ar savu pieredzi, nosūtot uz e-pastu EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORSatec [dot] europa [dot] eu (EAC-DAY-OF-THE-EUROPEAN-AUTHORS[at]ec[dot]europa[dot]eu) īsu aprakstu par Eiropas Rakstnieku dienu jūsu skolā un bibliotēkā, kā arī pievienojot foto un/vai video.

Plakāta sagatave Eiropas Rakstnieku dienas pasākumiem
Vispārīgas publikācijas2023. gada 13. marts
Plakāta sagatave Eiropas Rakstnieku dienas pasākumiem

 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 13. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā