Skip to main content
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā logo
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Par Eiropas Savienību

Eiropas Savienība vairāk nekā pusgadsimtu nodrošina mieru, stabilitāti un labklājību. Tā palīdz paaugstināt Eiropas iedzīvotāju dzīves līmeni un ES darbojas vienota valūta - eiro.

Eiropas Savienība

Eiropas Savienība vairāk nekā pusgadsimtu ir nodrošinājusi mieru, stabilitāti un labklājību, palīdzējusi paaugstināt Eiropas iedzīvotāju dzīves līmeni un izveidojusi vienotu Eiropas valūtu - eiro. Sākotnēji izveidotā ekonomikas savienība ir attīstījusies, aptverot dažādas politikas jomas no klimata un vides līdz ārējām attiecībām un drošībai.

Eiropas Savienība ir unikāla ekonomiska un politiska savienība starp 27 Eiropas valstīm. Beļģija, Vācija, Francija, Itālija, Luksemburga un Nīderlande to izveidoja 1958. gadā kā Eiropas Ekonomikas kopienu (EEK). Vēlāk tām pievienojās vēl 22 valstis, lai kopā veidotu projektu, kas kopš 1993. gada ir pazīstams kā Eiropas Savienība. Apvienotā Karaliste ES pameta 2020. gada beigās.

ES balstās uz tiesiskumu – viss, ko tā dara, ir balstīts uz līgumiem, par ko brīvprātīgi un demokrātiski vienojušās visas dalībvalstis.

 

ES mērķi un vērtības

ES dalībvalstis un kandidātvalsis

ES skaitļos

ES institūcijas

ES ir unikāla institucionāla struktūra. Dalībvalstu valdības nosaka plašas prioritātes regulāros samitos, lēmumu pieņemšana norisinās vairākas iestādēs, četras galvenās:

 

Vairāk par ES insitūcijām un struktūrām

Kā pieņem ES lēmumus

Nobela Miera prēmija

2012. gadā Eiropas Savienībai piešķīra Nobela Miera prēmiju par pūliņiem stabilizēt lielāko daļu Eiropas un pārveidot to no karojoša kontinenta par reģionu, kur valda miers; par izlīguma, demokrātijas un cilvēktiesību veicināšanu Eiropā.

ES pārstāvju runa saistībā ar Nobela Miera prēmijas saņemšanu 2012. gadā

Nobela Miera prēmijas komitejas paziņojums presei

Saistītās saites:

Kā ES atbalsta Latviju

Uzzini par jaunumiem ES

ES galvenās prioritātes līdz 2024. gadam