Eiropas Savienība ir pastiprināti pievērsusies cīņai pret dezinformāciju, lai aizsargātu demokrātiju un nodrošinātu godīgu vēlēšanu norisi. Cīņa pret dezinformāciju ir kopīgs darbs, kurā iesaistītas visas ES iestādes. ES cieši sadarbojas ar tiešsaistes platformām, lai tās rosinātu popularizēt uzticamu, pārbaudītu informāciju, un pazemināt tāda satura rangu, kas pēc faktu pārbaudes izrādījies nepatiess vai maldinošs, un izņemt saturu, kas ir nelikumīgs vai var apdraudēt cilvēku veselību.
Faktu pārbaude ir būtiska, lai mums visiem būtu piekļuve ticamai informācijai, kā arī viedokļu daudzveidībai. Covid-19 krīze ir aktualizējusi to, ka tiešsaistes platformām ir jāsniedz vairāk datu par dezinformācijas būtību, apjomu un ietekmi, kā arī jāsalīdzina un jānovērtē veikto darbību efektivitāte. 2020. gada oktobrī tika izveidots Eiropas Digitālo plašsaziņas līdzekļu novērošanas centrs (EDMO), kura mērķis ir atbalstīt pārrobežu un daudzdisciplīnu neatkarīgu faktu pārbaudītāju un akadēmisko pētnieku kopienas izveidi, kas sadarbosies ar attiecīgajām ieinteresētajām personām, lai atklātu, analizētu un atmaskotu iespējamos dezinformācijas draudus, tostarp Covid-19 jomā. Tāpēc labāka piekļuve platformu apkopotajām datu kopām, kas saistītas ar Covid-19, ir būtiska pētniecības mērķiem un labākai izpratnei par dezinformācijas draudiem un tendencēm. Turklāt ir vajadzīga īpaša pētniecības infrastruktūra, lai atklātu, analizētu un atmaskotu dezinformāciju un ārvalstu veiktas ietekmēšanas operācijas visā ES teritorijā. Tas viss būtu jādara saskaņā ar piemērojamo tiesisko regulējumu, tostarp attiecībā uz datu aizsardzību.
Cīņa pret dezinformāciju un maldinošu informāciju par Covid-19 palīdz glābt dzīvības. Eiropas Komisija atbalsta šo cīņu ar visiem pieejamiem instrumentiem un finansē pētniecību šajās jomās.
EK un Augstā pārstāvja paziņojums
Faktu pārbaude

Bučas slaktiņš: Kremļa apskats par noliegumu gadu
2022. gada aprīļa sākumā parādījās ziņas, ka Krievijas militārie spēki Ukrainas pilsētā Bučā ir nogalinājuši daudzus civiliedzīvotājus. Krievijas propaganda sākās ar meliem par slaktiņu. Laika gaitā mēs esam redzējuši, kā rodas jauna viltus ziņu paaudze.

Divpadsmit mīti par Krievijas karu Ukrainā
Pirms gada Krievija uzsāka neprovocētu agresijas karu pret tās miermīlīgo kaimiņvalsti Ukrainu, parādot pasaulei patieso Kremļa seju un tā imperiālistiskās ambīcijas. Šodien Ukraina turpina cīnīties un turēties pretī un ir apņēmības pilna atspēkot Krievijas agresiju.
Domā pirms dalies
Uzzini, kā pārbaudīt informācijas patiesumu tiešsaistē. Informācija par attēlu, autoru un avotu pārbaudi un visbiežāk pieļautajām kļūdām.

Uzmanies no krāpniekiem tiešsaistē
Uzmanieties no krāpniekiem tiešsaistē, kuri piedāvā līdzekļus, kas, kā viņi apgalvo, palīdz izvairīties no inficēšanās ar Covid-19 infekciju vai ārstēt šo slimību.
