Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 12. oktobrisLasīšanas ilgums: 3 min

Afganistāna: Komisija paziņo par atbalsta paketi 1 miljarda eiro apmērā

The Berlaymont Building and European Flags

Šodien G20 sanāksmē par Afganistānu Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņos par atbalsta paketi gandrīz 1 miljarda eiro vērtībā Afganistānas iedzīvotājiem un kaimiņvalstīm, kas risina neatliekamās vajadzības šajā valstī un reģionā. Sociālekonomiskā situācija Afganistānā pasliktinās, un ziemas tuvošanās apdraud simtiem tūkstošu afgāņu. Ar humāno palīdzību vien nepietiks, lai novērstu badu un nopietnu humanitāro krīzi.

Kopumā ES attīstības palīdzība Afganistānai vēl aizvien ir iesaldēta. Joprojām ir spēkā pieci kritēriji, par kuriem vienojās ES ārlietu ministri. Regulāra sadarbība attīstības jomā netiks atsākta, kamēr tie nebūs izpildīti.

Paziņojums izskanēja pēc ES attīstības ministru diskusijām par to, ka ir vajadzīga izsvērta pieeja, kas sniegtu tiešu atbalstu Afganistānas iedzīvotājiem nolūkā novērst humanitāro katastrofu, neatzīstot par leģitīmu Taliban pagaidu valdību.

Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena:

Jādara viss iespējamais, lai novērstu liela mēroga humanitāro un sociālekonomisko katastrofu Afganistānā. Jārīkojas strauji. Mēs esam skaidri pauduši savus nosacījumus sadarbībai ar Afganistānas iestādēm, tostarp attiecībā uz cilvēktiesību ievērošanu. Līdz šim saņemtā informācija komentārus neprasa. Taču Afganistānas tautai nebūtu jācieš Taliban darbību pēc. Tāpēc Afganistānas atbalsta pakete ir paredzēta Afganistānas tautai un kaimiņvalstīm, kas pirmās piedāvāja tai palīdzību.

Afganistānas atbalsta pakete

Afganistānas atbalsta paketē ES humānā palīdzība ir apvienota ar mērķtiecīga atbalsta sniegšanu pamatvajadzībām, kas tieši nāk par labu Afganistānas tautai un kaimiņvalstīm.

Šodienas paketē ir iekļauti 300 miljoni eiro humāniem mērķiem, par kuriem jau panākta vienošanās. Līdztekus šai humānajai palīdzībai tiek sniegts papildu specializētais atbalsts vakcinācijai, pajumtes nodrošināšanai, kā arī civiliedzīvotāju un cilvēktiesību aizsardzībai.

Eiropas Komisija strādā pie tā, lai vismaz 250 miljonus eiro no Afganistānai paredzētajiem līdzekļiem varētu izmantot, lai sniegtu “humanitāru plus” atbalstu Afganistānas iedzīvotājiem neatliekamo vajadzību apmierināšanai, sevišķi veselības jomā, pilnībā ievērojot NDICI plānošanas procedūras.

Šis finansējums būs tiešs atbalsts vietējiem iedzīvotājiem un tiks novirzīts starptautiskām organizācijām uz vietas, vienlaikus ievērojot iesaistes principus, kas noteikti Padomes secinājumos, par kuriem ES ārlietu ministri vienojās 21. septembrī.

Afganistānas kaimiņvalstis pirmās ir sniegušas patvērumu no valsts aizbēgušajiem afgāņiem. Tāpēc tiks piešķirti papildu līdzekļi, lai palīdzētu šīm valstīm migrācijas pārvaldībā, kā arī sadarbībā terorisma novēršanā, cīņā pret organizēto noziedzību un migrantu kontrabandu.

Pavisam līdzekļi dažādās afgāņu tautai paredzētajās atbalsta jomās sasniegs aptuveni 1 miljardu eiro.

Kā uzsvērts ES Augsta līmeņa forumā par aizsardzības nodrošināšanu apdraudētiem afgāņiem, droši un likumīgi ceļi uz aizsardzību Eiropas Savienībā īstermiņā ietver drošu pārvietošanos afgāņiem, kas ir saistīti ar ES un tās dalībvalstīm, un neaizsargātām grupām, piemēram, cilvēktiesību aizstāvjiem, sievietēm, žurnālistiem, pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem, policijas un tiesībaizsardzības amatpersonām, tiesnešiem un tiesu sistēmas profesionāļiem, t. sk. viņu ģimenēm.

Vidējā termiņā un ilgtermiņā Komisija ar daudzgadu shēmas palīdzību atbalstīs dalībvalstis, kuras nolemj uzņemt riskam pakļautos Afganistānas iedzīvotājus, izmantojot ES finansējumu pārmitināšanai un humanitārajai uzņemšanai un citiem papildu kanāliem, kā arī operatīvo palīdzību no ES tieslietu un iekšlietu aģentūrām.

Konteksts

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja paziņoja par Afganistānas atbalsta paketi 2021. gada 15. septembra runā par stāvokli Eiropas Savienībā.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 12. oktobris