Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2022. gada 27. aprīlis
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 7 min

Covid-19: Komisija aicina dalībvalstis uzlabot gatavību nākamajai pandēmijas fāzei

Vakcīnas pret Covid-19

Komisija šodien ierosinājusi darbību kopumu, kas domāts, lai pārvaldītu pašreizējo Covid-19 pandēmijas fāzi un sagatavotos nākamajai. Strādājot kopā, Eiropas Savienība jau ir izglābusi simtiem tūkstošu dzīvību, pateicoties Covid-19 vakcīnām, uzturējusi vienotā tirgus darbību, iespēju robežās samazinājusi ceļošanas ierobežojumus un piegādes ķēžu pārrāvuma gadījumos mobilizējusi kritiski svarīgu produktu ražošanas jaudu. Koordinācijai svarīga loma būs arī jaunajā pandēmijas fāzē, kurā jāsaglabā gatavība un reaģētspēja. Tāpēc Komisija aicina dalībvalstis līdz rudenim veikt darbības, kuru mērķis ir nodrošināt modrību un pastāvīgu koordināciju, kas ļaus būt gataviem un reaģēt veselības jomā.

Saglabāt modrību, izejot no akūtās Covid-19 fāzes

Inficēšanās ar Covid-19 līmenis šobrīd ir zemāks, un tas dod dalībvalstīm iespēju stiprināt slimību uzraudzības un veselības aprūpes sistēmas, kā arī vispārējo sagatavotību pandēmijām. Konkrētāk, Komisija aicina dalībvalstis:

  • intensificēt primāro vakcināciju un balstvakcināciju, ņemot vērā, ka Covid-19 izplatās vienlaikus ar sezonālo gripu;
  • izveidot integrētas uzraudzības sistēmas, kuru pamatā vairs nav visu Covid-19 gadījumu identificēšana un ziņošana par tiem, bet gan uzticamu un reprezentatīvu aplēšu iegūšana;
  • turpināt mērķtiecīgi testēt un sekvencēt pietiekamu skaitu paraugu, lai pareizi aplēstu variantu izplatību un atklātu jaunus variantus;
  • investēt veselības aprūpes sistēmu atveseļošanā un novērtēt pandēmijas plašāko ietekmi uz veselību, arī uz garīgo veselību un ārstēšanas un aprūpes kavēšanos;
  • piemērot ES mērogā koordinētus noteikumus, kas nodrošinātu brīvu un drošu ceļošanu Eiropas Savienībā un plašākā starptautiskā mērogā;
  • atbalstīt nākamās paaudzes vakcīnu un zāļu izstrādi;
  • pastiprināt sadarbību cīņā pret maldinošu informāciju un dezinformāciju par Covid-19 vakcīnām;
  • turpināt izvērst globālo solidaritāti un uzlabot globālo pārvaldību.

Papildus Komisija ir izziņojusi darbības, kas veicamas, lai visā pandēmijas laikā nodrošinātu noturīgas medicīnisko pretlīdzekļu un kritiski svarīgu produktu piegādes ķēdes visās rūpnieciskajās ekosistēmās. Turklāt šodien tā saskaņā ar iniciatīvu “ES FAB” izsludina iepirkuma konkursu, kura mērķis ir veidot dažādu vakcīnu – mRNS, proteīnu un vektoru vakcīnu – ražošanas jaudas rezerves. Tā jaunizveidotā ražošanas jauda tiks rezervēta turpmākām ārkārtas situācijām veselības jomā. Iepirkuma konkurss domāts vakcīnu ražotājiem, kuru ražotnes atrodas ES/EEZ un kuri dalības pieteikumu var iesūtīt līdz 2022. gada 3. jūnijam plkst. 16.00 (pēc Centrāleiropas laika).

Vidējā termiņā un ilgtermiņā arī jāuzlabo gatavība pandēmijām un jāstiprina reaģēšanas koordinācija gan dalībvalstu starpā, gan visā pasaulē, jāīsteno priekšlikumi veidot Eiropas veselības savienību, kas pievērstos plašākai pandēmijas ietekmei uz veselību, arī tā sauktajam “ilgajam kovidam” un slogam uz garīgo veselību, un paātrinātu veselības aprūpes digitalizāciju.

Ko saka kolēģijas locekļi

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Mēs ieejam jaunā pandēmijas fāzē, proti, no ārkārtas režīma pārejam uz ilgtspējīgāku Covid-19 pārvaldību. Tomēr modrību zaudēt nedrīkst: inficēšanās gadījumu skaits ES aizvien ir augsts, un daudzi cilvēki visā pasaulē joprojām mirst no Covid-19. Turklāt var rasties un ātri izplatīties jauni varianti. Taču nu mēs zinām, kā rīkoties: jāizvērš primārā vakcinācija, balstvakcināja un mērķtiecīga testēšana un jāturpina cieši koordinēt reaģēšanas pasākumus visā ES.

Komisijas priekšsēdētājas vietnieks jautājumos par mūsu eiropeisko dzīvesziņu Margaritis Shins: 

Covid-19 pandēmija nav beigusies, un vīruss nekur nepazudīs. Lai gan veselības situācija uzlabojas, mums jāsagatavojas dažādiem scenārijiem, turklāt tas jādara koordinēti. Jautājums nav par to, vai parādīsies jauni varianti, bet drīzāk par to, kad tas notiks. Improvizācija un sadrumstalotība ne pie kā laba nenovedīs. Modrība un gatavība joprojām svarīgas, un darbs jāturpina bez apstājas. Tāpēc, balstoties uz gatavības un reaģēšanas pasākumu sekmīgo koordināciju ES mērogā, varēsim rīkoties valstu un ES līmenī. No ugunsdzēsējiem tagad kļūstam par arhitektiem: būvējam veselības savienību, kas aizsargās sabiedrības veselību un vienlaikus uzturēs sabiedrības un ekonomikas atvērtību un noturību.

Iekšējā tirgus komisārs Tjerī Bretons: 

Covid-19 pandēmija ir parādījusi, cik svarīga krīzes laikos ir brīvi pieejama vakcīnu ražošanas jauda. Agrāk nepieredzētā izrāvienā ES ir izdevies sasniegt ražošanas jaudu, kas atbilst 3–4 miljardiem vakcīnas devu gadā. Iniciatīva “ES FAB” ļaus mums daļu no šīs jaudas saglabāt un iedarbināt turpmāku veselības krīžu gadījumā. Tas ir rūpnieciskās dimensijas stūrakmens, uz kā balstās mūsu gatavība ārkārtas situācijām veselības jomā.

Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu: 

Vakcinācija, spēcīga un koordinēta ES mēroga pieeja un dabiskā imunitāte paver ilgi gaidīto iespēju no ārkārtas režīma pāriet uz ilgtspējīgāku Covid-19 pārvaldību. Inficēšanās gadījumu skaits ES aizvien ir augsts, taču slogs veselības aprūpes nozarē ir samazinājies un mūsu sabiedrība un ekonomika atkal ir atvērtas. Pēc divarpus ārkārtīgi sarežģītiem gadiem cilvēki beidzot var uzelpot, jo ikdienas dzīve šobrīd tiek ierobežota daudz mazāk. Tomēr ir ļoti svarīgi, lai dalībvalstis saglabātu augsta līmeņa modrību un gatavību jauniem uzliesmojumiem un variantiem, jo pandēmija nebūt nav beigusies. Tagad, kad vakcīnu piegādes jautājums ir atrisināts, mums vairāk jāpievēršas vakcinācijai pasaulē. Tas, kā Covid-19 turpinās ietekmēt mūsu dzīvi nākamajos gados, būs ļoti atkarīgs no lēmumiem, ko pieņemsim šodien – gan Eiropas Savienībā, gan visā pasaulē.

Konteksts

Lai gan inficēšanās gadījumu skaits visā Eiropā ir svārstīgs, pie smagas slimības vai nāves tie, pateicoties plašai vakcinācijas aptverei, noved retāk nekā iepriekš. Patlaban dominējošais variants omikrons nav tik smags kā iepriekšējie. Tomēr pasaulē joprojām ir miljoniem inficēšanās gadījumu. Dažās pasaules daļās daudzi cilvēki atrodas mājsēdē, un daudzi joprojām cieš vai mirst no Covid-19. Sarūkošā imunitāte pret infekciju un iespējamā ziemas sezonalitāte palielina risku, ka parādīsies un izplatīsies jauni Covid-19 izraisītājvīrusa SARS-CoV-2 varianti.

Lai gan dalībvalstis īsteno jaunas pieejas, kā pārvaldīt pašreizējo pandēmiju, gatavības un reaģēšanas stratēģiju sadrumstalotība liek uz spēles ieguvumus, ko līdz šim devusi veselības drošības pasākumu koordinācija ES mērogā.

Tāpēc šajā paziņojumā ierosināta pieeja, kā šo jauno pandēmijas fāzi pārvaldīt, pamatojoties uz sekmīgu ES mēroga koordināciju, kas ļauj būt gataviem un reaģēt veselības jomā.

2021. gada februārī tika izziņota iniciatīva “ES FAB”, kuras mērķis ir izveidot darbam vienmēr gatavas vakcīnu ražotnes un nodrošināt, ka pašreizējā mRNS, proteīnu un vektoru vakcīnu ražošanas jauda ES/EEZ tiek saglabāta turpmākām ārkārtas situācijām sabiedrības veselības jomā. Lai izveidotu ES FAB, “Oficiālā Vēstneša” pielikumā “Tender Electronic Daily” tiks publicēts iepirkuma konkurss.

Plašāka informācija

Paziņojums par to, kā uzturēt ES gatavību un reaģēšanu saistībā ar Covid-19

Rīcība koronavīrusa apkarošanā

Drošas Covid-19 vakcīnas

Faktu lapa “Covid-19 – ES gatavības un reaģēšanas uzturēšana: nākotnes perspektīva”

Faktu lapa ES FAB

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 27. aprīlis
Autors
Pārstāvniecība Latvijā