Eiropas Komisija un “Moderna” panākušas vienošanos, kuras mērķis ir labāk apmierināt dalībvalstu vajadzības pēc Covid-19 vakcīnām vasaras beigās un ziemā. Vienošanās nozīmē drošību, ka tad, kad nacionālajām iestādēm vakcinācijas kampaņām savā valstī un globālu partneru atbalstīšanai būs vajadzīgas vakcīnas, tās būs pieejamas — arī variantiem pielāgotas vakcīnas (ja tādām būs piešķirtas atļaujas).
Šī vienošanās pielāgos sākotnēji saskaņotos līgumiskos piegādes grafikus. Piegādēm vasarā sākotnēji plānotās devas tagad tiks piegādātas septembrī un 2022. gada rudenī un ziemā, kad dalībvalstīm, visticamāk, būs vajadzīgi papildu vakcīnu krājumi — gan vakcinācijas kampaņām pašu mājās, gan starptautiskās solidaritātes saistību izpildei.
Vienošanās arī nodrošina, ka tad, ja tirdzniecības atļauju saņem viena vai vairākas pielāgotas vakcīnas, dalībvalstis var izvēlēties saskaņā ar pašreizējo līgumu saņemt šīs pielāgotās vakcīnas.
Šajā sakarā pēc dažu dalībvalstu pieprasījuma vienošanās nodrošina arī vēl 15 miljonus omikrona variantam pielāgotu “Moderna” balstvakcinācijas kandidātvakcīnu, ja tās tirdzniecības atļauju saņems tādos termiņos, kas dotu iespēju šīs devas izmantot vakcinācijas kampaņās.
Veselības un pārtikas drošuma komisāre Stella Kirjakidu:
Gatavojoties rudens un ziemas mēnešiem, izšķirīga nozīme būs Covid-19 pamatvakcinācijas un balstvakcinācijas rādītāju palielināšanai. Lai mēs varētu būt droši par gatavību, dalībvalstu rīcībā jābūt vajadzīgajiem instrumentiem. Kad tās būs apstiprinājusi Eiropas Zāļu aģentūra, šo instrumentu vidū būs vakcīnas, kas pielāgotas vīrusa variantiem. Šī vienošanās nodrošinās, ka dalībvalstīm īstajā laikā būs pieejamas vakcīnas devas, kas tām vajadzīgas iedzīvotāju aizsardzībai.
Konteksts
2020. gadā Eiropas Savienība investēja lielus līdzekļus vairāku Covid-19 vakcīnu ražošanā visā pasaulē. Bija ļoti svarīgi, lai vakcīnas būtu pieejamas pēc iespējas agrāk un vajadzīgajā apjomā, tālab milzīgas investīcijas nācās veikt, pirms bija zināms, vai kāda no šīm vakcīnām izrādīsies iedarbīga.
Šī rīcība, kas 2020. gadā nozīmēja riska uzņemšanos, ir nepārprotami atmaksājusies, jo vakcīnu izstrāde ir bijusi ļoti sekmīga: ES dalībvalstis var iespējami drīz piekļūt drošām un iedarbīgām vakcīnām vajadzīgajā apmērā, un tas nozīmē, ka visi ES iedzīvotāji var saņemt primāro vakcināciju un balstvakcināciju, kas glābj dzīvības un mazina pandēmijas ietekmi uz sociālo dzīvi un ekonomiku.
Turklāt lielu skaitu šo vakcīnu var izmantot arī globālajos pandēmijas apkarošanas centienos. Līdz 2022. gada jūlija beigām ES uz 168 valstīm bija eksportējusi vairāk nekā 2,4 miljardus vakcīnu devu. Dalībvalstis ir dalījušās ar vairāk nekā 478 miljoniem devu, no kurām aptuveni 406 miljoni jau ir piegādāti saņēmējvalstīm (aptuveni 82 % no tām ar COVAX starpniecību). Tajā pašā laikā, rēķinoties ar to, ka nav noteikti zināms, kā Covid-19 vīruss attīstīsies tālāk un kāda būs tā ietekme, dalībvalstīm jāturpina veidot stratēģiski vakcīnu krājumi, kas vajadzīgi, lai reaģētu uz vīrusa iespējamo epidemioloģisko evolūciju. ES Vakcīnu stratēģija dalībvalstīm dod pārliecību, ka vajadzīgās piegādes tām būs, arī attiecīgi pielāgotu vakcīnu piegādes.
Sīkāka informācija
Drošas Covid-19 vakcīnas eiropiešiem
ES rīcība koronavīrusa apkarošanā
Pārskats par Komisijas veiktajiem pasākumiem
Faktu lapa. Kā darbojas vakcīnas?
Faktu lapa. Vakcinācijas radītie ieguvumi veselībai
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2022. gada 9. augusts
- Autors
- Pārstāvniecība Latvijā