Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 25. novembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 3 min

Dortmunde ir 2021. gada Eiropas inovācijas galvaspilsēta, un Vantā atzīta par inovatīvo pilsētu uzlecošo zvaigzni

Konkurss “Eiropas inovācijas galvaspilsēta"

Šodien un rīt Briselē notiekošajā Eiropas Inovācijas padomes samitā Komisija paziņo septītā konkursa “Eiropas inovācijas galvaspilsēta” (iCapital) uzvarētājus. Vācijas pilsēta Dortmunde ir 2021. gada Eiropas inovācijas galvaspilsēta, un Somijas pilsēta Vantā ir Eiropas inovatīvo pilsētu uzlecošā zvaigzne.

Pēc spraigas izvērtēšanas divas neatkarīgu ekspertu augsta līmeņa žūrijas izraudzījās uzvarētājus un finālistus divās balvu kategorijās. Otrā vieta Eiropas Inovācijas galvaspilsētas kategorijā ir piešķirta Dublinai Īrijā un Malagai Spānijā. Lietuvas galvaspilsēta Viļņa ieguvusi trešo vietu. Balvu kategorijā “Eiropas inovatīvo pilsētu uzlecošā zvaigzne” otrā un trešā vieta tika piešķirta Kaškaišai Portugālē un Tronheimai Norvēģijā.

Inovācijas, pētniecības, kultūras, izglītības un jaunatnes komisāre Marija Gabriela

iCapital finālistu veikums ir patiešām ievērojams. Man ir gods izcelt šīs pilsētas, kas ir īstas inovācijas izmēģinājumu laboratorijas. Tās kopīgi veido augšupējas iniciatīvas, kas ļauj sasniegt pilsētu attīstības ilgtspēju.

Šie apbalvojumi apliecina pilsētu ilgtermiņa centienus radīt vidi, kas veicina un pieņem inovāciju. Pilsētas ir izstrādājušas un ieviesušas inovatīvas koncepcijas, izveidojot procesus, rīkus un pārvaldības modeļus, kas palīdz sasniegt izcilus rezultātus. Šīs pilsētas varētu būt spilgts piemērs tām Eiropas un pasaules pilsētām, kuras ir cietušas no pandēmijas un kurām nepieciešama pārveide.

Papildus prestižajai atzinībai kategorijas “Eiropas inovācijas galvaspilsēta” uzvarētājs saņems 1 miljona eiro naudas balvu, savukārt katrs no pārējiem diviem finālistiem tiks atalgots ar 100 000 eiro (Dublina un Malaga dalīs šo naudas balvu uz pusēm). Kategorijas “Eiropas inovatīvo pilsētu uzlecošā zvaigzne” uzvarētājs saņems 500 000 eiro, un abi finālisti katrs saņems 50 000 eiro.

Konteksts

Ar Eiropas Inovācijas padomes (EIP) atbalstu pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” ietvaros rīkotais septītais konkurss par Eiropas inovācijas galvaspilsētas balvu (iCapital) noslēdzās ceturtdien, 15. jūlijā. Uzaicinājumā tika saņemti 39 pieteikumi no Eiropas Savienības valstīm un pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” asociētajām valstīm.

Katru gadu Eiropas Savienība, pasniedzot iCapital balvu, izsaka atzinību pilsētām, kuras izveidojušas iekļaujošas inovācijas ekosistēmas. Šī balva cildina pilsētu ekosistēmas, kas veido iedzīvotāju saikni ar publisko sektoru, akadēmiskajām aprindām un uzņēmumiem, lai rezultāti veiksmīgi uzlabotu sabiedrības labklājību, un vienlaikus veicina revolucionāru inovāciju.

Pirmoreiz balva tika pasniegta 2014. gadā. Iepriekšējie uzvarētāji ir Barselona (2014), Amsterdama (2016), Parīze (2017), Atēnas (2018), Nante (2019) un Lēvena (2020).

Papildus galvenajai kategorijai “Eiropas Inovācijas galvaspilsēta”, kurā sacenšas pilsētas, kurās mīt vairāk nekā 250 000 iedzīvotāju, šogad tika izveidota jauna kategorija, proti, “Eiropas inovatīvo pilsētu uzlecošā zvaigzne”. Šajā kategorijā var pieteikties pilsētas, kurās ir no 50 000 līdz 249 999 iedzīvotājiem.

iCapital ir viena no četrām EIP balvām, ko piešķir saskaņā ar ES pētniecības un inovācijas pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa”. Par balvu rūpējas Eiropas Inovācijas padome un MVU izpildaģentūra, un uzvarētājus pēc izvērtēšanas izvēlas divas augsta līmeņa neatkarīgu ekspertu žūrijas.

Sīkākai informācijai

Ziņojums par EIP ietekmi un galvenie sasniegumi

Konkurss “Eiropas inovācijas galvaspilsēta”

ES uzdevums: klimatneitrālas viedpilsētas

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 25. novembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā