Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 5. maijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Eirobarometrs. Eiropieši atbalsta ES reaģēšanu uz karu Ukrainā

Ukraina

Šodien publicētā Eirobarometra zibensaptauja liecina, ka ES pilsoņi visās ES dalībvalstīs sliecas uz vienprātīgu atbalstu ES reaģēšanai uz Krievijas iebrukumu Ukrainā. 

 

Lielākā daļa eiropiešu uzskata, ka kopš kara sākuma ES ir izrādījusi solidaritāti (79 %) un reaģējusi vienoti (63 %) un strauji (58 %).

 

Respondenti plaši izsaka atzinību nelokāmajam atbalstam Ukrainai un tās tautai. Tā, vairāk nekā deviņas desmitdaļas respondentu (93 %) piekrīt humanitārās palīdzības sniegšanai karā cietušajiem. 88 % eiropiešu atbalsta domu ES uzņemt cilvēkus, kuri bēg no kara. 80 % atbalsta Ukrainai sniegto finansiālo palīdzību. 66 % piekrīt, ka „Ukrainai jāpievienojas ES, kad tā būs tam gatava”, 71 % uzskata, ka Ukraina ietilpst Eiropas saimē, un 89 % pauž līdzjūtību ukraiņiem.

 

Ļoti liels ir arī atbalsts sankcijām, kas Krievijai noteiktas pēc uzbrukuma Ukrainai. Lielākā daļa eiropiešu (80 %) atbalsta ekonomiskās sankcijas pret Krieviju. 79 % eiropiešu atzīst par labām sankcijas pret Krievijas oligarhiem, kuras rada skaidras ekonomiskas un politiskas izmaksas Krievijas politiskajai elitei, kas vainīga iebrukumā.

 

Divas trešdaļas eiropiešu (67 %) ir par to, lai ES finansētu bruņojuma iegādi un piegādi Ukrainai. Turklāt 75 % uzskata, ka karš Ukrainā rāda, ka “mums ir vajadzīga ciešāka militārā sadarbība Eiropas Savienībā”.

 

Aptauja liecina arī par plašu atbalstu ES darbībām enerģētikas jomā, kuru mērķis ir izbeigt atkarību no Krievijas degizrakteņiem. Pastāv plaša vienprātība par gāzes glabātavu uzpildi ES, lai nākamziem nedraudētu deficīts (86 %), par ES pasākumiem, kas paaugstina ēku, transporta un preču energoefektivitāti (85 %), un par to, ka karš Ukrainā saasina vajadzību steigšus ieguldīt atjaunojamos energoresursos (84 %). 90 % eiropiešu piekrīt, ka Eiropas līmenī jāveic pasākumi, kas ierobežotu enerģijas cenu pieauguma ietekmi uz patērētājiem un uzņēmumiem. 86 % Eiropas respondentu apgalvo, ka augošās enerģijas cenas būtiski ietekmē viņu pirktspēju.

 

Konteksts

Šī Eirobarometra zibensaptauja 27 dalībvalstīs risinājās 2022. gada 13.–20. aprīlī. Tiešsaistē aptaujāti 26 066 ES pilsoņi.

 

 

Sīkākai uzziņai

Eirobarometra 506. zibensaptauja

EU's response to the war in Ukraine - May 2022 - - Eurobarometer survey (europa.eu)

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 5. maijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā