Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 19. maijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 6 min

Eiropas Arodprasmju nedēļa un zaļā pārkārtošanās: Komisija nosauc divpadsmit profesionālās izglītības izcilības balvas ieguvējus

Jaunieši

Eiropas Arodprasmju nedēļa tiek atzīmēta gan Eiropā, gan aiz tās robežām no 16. līdz 20. maijam. Šo konkursu Eiropas Komisija rīko katru gadu, un tā ir iespēja cildināt paraugpraksi profesionālajā izglītībā un apmācībā (PIA) un pulcināt vienuviet visus iesaistītos – no vietējām līdz nacionālajām un reģionālajām pašvaldībām, audzēkņiem, pasniedzējiem un izglītības un apmācības organizācijā ieinteresētajām personām –, lai izceltu PIA priekšrocības kā jauniešiem, tā pieaugušajiem. Šogad konkurss notiek sesto reizi pēc kārtas, un uzmanības centrā ir PIA un zaļā pārkārtošanās, lai palīdzētu cilvēkiem apgūt zaļajā pārkārtošanās vajadzīgās prasmes atbilstoši Eiropas zaļajam kursam.

Vakar PIA izcilības balvas pasniegšanas ceremonijā Komisija nosauca šīs respektablās balvas ieguvējus dažādās kategorijās. Eiropas Arodprasmju nedēļas izcilības balvu 2022 ir ieguvis kāds grāmatvedības māceklis no Grieķijas, Pjemontas reģions Itālijā un Zviedrijas koku kopšanas programma līdz ar 9 citiem balvas ieguvējiem.

Priekšsēdētājas vietnieks jautājumos par mūsu eiropeisko dzīvesziņu Margaritis Shins

Ir jauki redzēt tik daudzus izcilus nominācijām izvirzītos kandidātus un balvas ieguvējus un daudzināt patiesos ieguvumus, ko profesionālā izglītība un apmācība var dot ikvienam – kā jaunietim, tā pieaugušajam. Tie izceļ to, cik liela varbūt izglītības un apmācības pārveidojošā ietekme uz cilvēku karjeru un dzīvi. Vēlos arī īpašu atzinību izteikt mūsu partneriem Ukrainā. Esam strādājuši plecu pie pleca, arī ar Eiropas Izglītības fonda starpniecību, un turpināsim to darīt, lai atbalstītu tādus jautājumus kā kvalifikācija un ukraiņu tautai palīdzētu šajos ārkārtīgi grūtajos laikos.

Darba un sociālo tiesību komisārs Nikolā Šmits:

Zaļā pārkārtošanās var kļūt par īstenu nodarbinātības lokomotīvi, ja cilvēki saņemtu sekmīgas karjeras veidošanā un mainīgajā darba tirgū vajadzīgo atbalstu. PIA izcilības balvas mums palīdz saredzēt labākos veidus, kā iekļauties zaļajā ekonomikā un pārvarēt pašreizējo darbaspēka trūkumu tādās svarīgās nozarēs kā celtniecība, ražošana un enerģētika. Vēlos sveikt visus balvai izvirzītos un PIA izglītojamos un pateikties tūkstošiem profesionālās izglītības un apmācības sniedzēju par viņu pūlēm.

Šī gada uzvarētāji

Komisija piešķīra 12 balvas četrās kategorijās un izteica vienu īpašu atzinību mācekļiem, projektiem, uzņēmumiem un reģioniem, no ES, kaimiņvalstīm un kaimiņreģionu valstīm, kas ir veiksmīgi izmantojuši PIA, lai veidotu zaļāku, digitālāku un iekļaujošāku sabiedrību.

Balvas ieguvēji:

 • Evangels Pufts, māceklis grāmatvedības firmā Grieķijā, kurš parādīja, cik svarīga loma mācekļiem ir mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) digitalizācijas paātrināšanā, palīdzot uzņēmuma klientiem digitalizēt darbu, piemēram, izveidojot tiešsaistes pakalpojumus, lai paliktu konkurētspējīgi, it īpaši Covid-19 pandēmijas laikā un pieaugoša attālinātā darba apstākļos.
 • Itālijas Pjemontas reģions ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu jauniem izglītojamajiem popularizēja ilgtspējas kultūru pārtikas ražošanā un patēriņā visā lauksaimniecības un pārtikas ķēdē.
 • Pro Natura fonda seno koku kopšanas prasmju sertificēšanas projekts. Šī Zviedrijas programma, kas tiek finansēta no Erasmus+, ir veidota ar mērķi paaugstināt standartu, atbilstoši kādam tiek kopti koki, kam ir sevišķa vērtība dabas aizsardzībā, ainavā vai kultūrā, – tā dēvētie senie koki.

Citi ieguvēji:

 • AKMI S.A.Grieķija
 • Darbā iekļaušanas un vienlīdzīgu iespēju programma nelabvēlīgākā situācijā esošiem, ALMI BILBAO S.A.L.Spānija
 • Ciklādu projekts – piektā profesionālās izglītības vakarskola Patrā, Grieķija
 • Vides un lauksaimniecības izglītība skolā, Gruzija
 • Prof. Dr. Linda Klarka, Vestminsteres Universitāte, Apvienotā Karaliste
 • ÖBB Infrastruktur AGAustrija
 • Otto Stöckl Elektroinstallationen GmbHAustrija
 • Rīgas Valsts tehnikums, Latvija
 • Virtual DawnSomija

Papildus balvām dažādajās kategorijās īpaša atzinība tika izteikta partneriem Ukrainā, kas kopā ar Eiropas Izglītības fondu ir reformējuši savas izglītības sistēmas, koncentrējoties uz kvalifikācijām, nākotnes prasmēm svarīgās tautsaimniecības nozarēs un pārvaldības kārtību, lai sistēmu modernizētu un pietuvinātu Eiropas Savienībā esošajai sistēmai.

ES darbības PIA veicināšanai

Komisija aktīvi popularizē profesionālo izglītību un apmācību, strādājot pie tā, lai īstenotu Eiropas sociālo tiesību pīlāru un īpaši tiesības uz izglītību, apmācību un mūžizglītību. Tas arī ir svarīgi, lai izpildītu Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāna ES pamatmērķi, kuru Portu sociālajā samitā apņēmās īstenot visi partneri: katru gadu vismaz 60 % no visiem pieaugušajiem jāpiedalās apmācībā.

2020. gada 1. jūlijā Komisija ierosināja Padomes ieteikumu par profesionālo izglītību un apmācību, lai PIA padarītu modernāku, pievilcīgāku, elastīgāku un piemērotāku digitālajam laikmetam un pārejai uz zaļo ekonomiku. Šis priekšlikums ir iekļauts citās Komisijas iniciatīvās, piemēram, Eiropas Prasmju programmā un paziņojumā "Atbalsts jauniešu nodarbinātībai – tilts uz darbvietām nākamajai paaudzei”.

Turklāt Komisija 2021. gada decembrī iesniedza priekšlikumus par individuāliem mācību kontiem un mikrodiplomiem, lai dotu cilvēkiem vairāk iespēju atrast mācību piedāvājumus un darba iespējas.

Eiropas Komisija profesionālo izglītību un apmācību atbalsta arī ar lielu finansējumu, piemēram, no Eiropas Sociālā fonda Plus (ar kopējo budžetu gandrīz 99,3 miljardiem eiro 2021.–2027. gadam) Erasmus+ un Atveseļošanas un noturības mehānisma, kurā viena no septiņām reformu un ieguldījumu pamatjomām ir pārkvalifikācija un kvalifikācijas celšana. 

Plašāka informācija

Visi balvai izvirzītie kandidāti

2022. gada Eiropas Arodprasmju nedēļas tīmekļa vietne

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 19. maijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā