Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Vispārīgas publikācijas2021. gada 14. oktobrisLasīšanas ilgums: 3 min

Eiropas Inovācijas padome izziņo jaunuzņēmumu sacensības jaunos uzvarētājus

Investīcijas

Eiropas Komisijas Eiropas Inovācijas padome ir atlasījusi 65 novatoriskus jaunuzņēmumus un MVU, kuri saņems 363 miljonu eiro finansējumu revolucionārai inovācijai. Katrs uzņēmums saņems dotāciju un kapitālieguldījumus līdz 17 miljoniem eiro radikālu jauninājumu izstrādei un izvērsei veselības aprūpē, ciparu tehnoloģijās, enerģētikā, biotehnoloģijā, kosmosa apguvē un citās sfērās. Tā ir pirmā uzņēmumu izlase, ko finansēs nu jau pilntiesīgais Eiropas Inovācijas padomes (EIC) “Accelerator”.

Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatni atbildīgā Komisijas locekle Marija Gabriela

EIC “Accelerator” ir unikāls Eiropas Inovācijas padomes ES finansēšanas instruments. Tas atbalsta augstākās klases inovācijas attīstību, kolektīvi piesaistot privātos ieguldītājus, un piedāvā pakalpojumu portfeli, kas atbalsta jauninājumu paplašināšanos. Ar Eiropas Inovācijas padomi vēlamies Eiropu izvirzīt inovācijas un jauno tehnoloģiju avangardā, ieguldot jaunos risinājumos veselības, vides un sabiedrības problēmām, ar kurām saskaramies.

Uzņēmumi tika atlasīti jaunā divposmu procesā, kas ieviests “Apvārsnī Eiropā”. Pieteikumus rūpīgi izvērtē ārējie eksperti, un tad notiek pārrunas pieredzējušu ieguldītāju un uzņēmēju žūrijā. Atlasīto uzņēmumu vidū:

  • holandiešu “Sensius BV”, kas izstrādājis termoterapijas sistēmu galvas un kakla vēža ārstēšanai bez negatīvām blakusparādībām;
  • franču “Alise & Bob”, kas izgudrojis jauna veida paškoriģējošu kvantālo iekārtu, lai varētu uzbūvēt pasaulē pirmos pret kļūmēm drošos kvantālos datorus;
  • lietuviešu “UAB INOVATYVI MEDICINA”, kas izstrādājis viedu, sensorisku, tālvadāmu robotikas sistēmu, kura ļauj veikt endovaskulāru procedūru bez kaitīgas eksponēšanas rentgenstariem;
  • norvēģu “Bluegrove AS”, kas, ieviesis modernu risinājumu lašu labturības uzraudzībā un prognozēšanā, rūpējoties par zivju labsajūtu.

65 sekmīgie uzņēmumi darbojas 16 valstīs. Pieprasījums pēc pašu kapitāla finansējuma no jaunā EIC fonda bija īpaši augsts – 60 no 65 uzņēmumiem. Tas nozīmē, ka paredzams, ka no 363 miljoniem eiro 227 miljoni būs ieguldījumu komponenta veidā.

Konteksts

EIC “Accelerator” piedāvā jaunuzņēmumiem un MVU dotāciju līdz 2,5 miljoniem eiro apvienojumā ar EIC fonda kapitālieguldījumu 0,5–15 miljonu eiro diapazonā. Papildus finansiālam atbalstam visi projekti izmanto virkni uzņēmējdarbības paātrināšanas pakalpojumu, kas dod piekļuvi vadošiem ekspertiem, uzņēmumiem, ieguldītājiem un ekosistēmas dalībniekiem. 

Pēc sekmīga izmēģinājuma posma (2018.–2020. gadā) EIC tika izveidota 2021. gada martā un kļuva par būtisku jauninājumu programmā “Apvārsnis Eiropa”. Tās budžets ir vairāk nekā 10 miljardi eiro, no kuriem aptuveni 1,1 miljards 2021. gadā ir pieejams EIC “Accelerator”. Lielākā daļa ir pieejama revolucionārai inovācijai jebkurā jomā, taču 495 miljoni eiro ir atvēlēti stratēģiskajai veselībai, ciparu tehnoloģijām un zaļā kursa risinājumiem.

Jau šogad, janvārī un jūnijāEIC izmēģinājuma projekta divās tiešo kapitālieguldījumu kārtās 111 izcili inovatīvi jaunuzņēmumi un MVU saņēma vairāk nekā 500 miljonus eiro revolucionāru inovējumu izvēršanai. To vidū bija divi “vienradžuzņēmumi”.

Šogad “Apvārsnī Eiropā” ir ieviests jauns, pret jaunuzņēmumiem draudzīgs pieteikšanās process, kurā uzņēmumi jebkurā brīdī var iesniegt idejas tūlītējai ātrai novērtēšanai. Izturējušie kandidāti tiek aicināti sagatavot pilnīgu iesniegumu, izmantojot bezmaksas pamācības uzņēmējdarbībā. Pēc tam visus pieteikumus izvērtē regulāros robeždatumos, kas ir apmēram reizi trijos mēnešos. Kopš marta idejas ir iesūtījuši vairāk nekā 4000 jaunuzņēmumu un MVU, no kuriem 801 ir iesniedzis pilnīgu pieteikumu pirmajam robeždatumam 2021. gada 16. jūnijā un vēl 1098 – otrajam robeždatumam 6. oktobrī, un tie pašlaik tiek vērtēti. Otrās EIC “Accelerator” uzņēmumu atlases rezultāti tiks izziņoti gada beigās, un nākamais robeždatums gaidāms 2022. gada sākumā.

Sīkākai uzziņai

Atlasīto uzņēmumu saraksts

EIC projektu datu centrs

Reģistrēties EIC samitā

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 14. oktobris