Eiropas Inovācijas un tehnoloģiju institūts (EIT) šodien izsludina jaunu inovācijas partnerību zināšanu un inovācijas kopienas veidā, lai atbalstītu Eiropas kultūru un jaunradi un to uzņēmumu konkurētspēju un izaugsmi. Jaunā partnerība palīdzēs paātrināt nozares atveseļošanos un atraisīt neizmantotās ekonomiskās iespējas tādās jomās kā arhitektūra, kultūras mantojums, dizains, mode, kino, mūzika, izdevējdarbība, izpildītājmāksla un videospēles.
EIT koordinētās zināšanu un inovācijas kopienas var pastāvēt 15 gadu. “Apvārsnī Eiropā” ir pieejams ap 300 miljonu eiro ES finansējums divām jaunām zināšanu un inovācijas kopienām, kas izveidojamas pašreizējā finansēšanas periodā, no 2021. līdz 2027. gadam, un ir iespēja piesaistīt vairāk līdzekļu no privātā un publiskā sektora. Pirmā – zināšanu un inovāciju kopiena kultūrai un jaunradei, un to uzņēmumiem – nu var kļūt par īstenību.
Par inovāciju, pētniecību, kultūru, izglītību un jaunatni atbildīgā Komisijas locekle Marija Gabriela:
Kultūra ir Eiropas dvēsele. Eiropas kultūras un jaunrades nozare spēj uzlabot dzīvi, pārveidot sabiedrību, radīt darbu un izaugsmi un plašāk ietekmēt citas nozares, nodrošinot, ka Eiropa kļūst par visas pasaules inovācijas ģeneratoru. Mūsu mērķis ir ar kultūru un jaunradi likt īstu pamatu Eiropas inovācijas ekosistēmai. Jaunā EIT partnerība veicinās šā mērķa sasniegšanu. Tā atbalstīs jaunradi visā Eiropā un prasmes un zināšanas pārvērtīs radikālos jauninājumos.
Šāsdienas aicinājums izteikt priekšlikumus iezīmē 9. EIT kopienas sākumu: tā saucas “Kultūra un jaunrade”, un tai paredzēts sākties 2022. gada vasarā. Ar uzaicinājumiem iesniegt priekšlikumus EIT aicina visus šajā nozarē tieši vai netieši iesaistītos partnerus, proti, uzņēmumus, augstskolas, pētniecības organizācijas, NVO, pilsētas un reģionus, izvirzīt ieceres un projektus, kas kultūrā un jaunradē veicinātu inovāciju un ilgtspējīgu attīstību.
Pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 2022. gada 24. marts, un EIT visu novembri rīkos informatīvus tīmekļseminārus, lai interesenti varētu vairāk uzzināt par priekšlikumu iesniegšanu. Atlasītos partnerus izziņos 2022. gada jūnijā.
EIT jaunā kultūras un jaunrades kopiena apmācīs nozares nākamos uzņēmējus uzņēmējdarbības izglītības programmās, vadīs tās līderuzņēmumus, izmantojot radīšanas un paātrināšanas pakalpojumus, un veidos novatoriskus produktus un pakalpojumus. Jaunās kopienas mērķis ir arī veicināt kultūras un jaunrades integrāciju reģionālās un vietējās attīstības stratēģijās.
Izmantojot uzņēmējdarbības modeli, kas aptver visu inovācijas ceļu no audzēkņa līdz uzņēmējam, no idejas līdz izstrādājumam un no laboratorijas līdz tirgum, EIT ir apmācījis vairāk nekā 100 000 audzēkņu, laidis tirgū 1400 produktu un atbalstījis 3800 jaunu uzņēmumu, kuri pēc darbības sākuma 2008. gadā ir piesaistījuši 3,9 miljardus eiro ārējos līdzekļus.
Konteksts
EIT stiprina Eiropas jaunrades spēju, palīdzot risināt globāli aktuālas problēmas un izkopjot uzņēmējdarbības talantus, lai Eiropā radītu ilgtspējīgu izaugsmi un augsti kvalificētu darbu. EIT ir ES struktūra un ES pētniecības un inovācijas pamatprogrammas “Apvārsnis Eiropa” sastāvdaļa. Institūts atbalsta dinamiskas Eiropas partnerības, EIT zināšanu un inovācijas kopienas, kas sastāv no vadošajiem uzņēmumiem, zinātniskām laboratorijām un augstskolām, kuras katra nodarbojas ar aktuālu pasaules problēmu risināšanu – no klimata pārmaiņām un veselības aizsardzības līdz atjaunojamiem energoresursiem. Kopā ar vadošajiem partneriem EIT kopiena piedāvā:
- komercizglītības grādus un kursus visā Eiropā, kas studentus izaudzina par uzņēmējiem, piemēram, Dora Palfi no “imagiLabs”, kura ar “EIT Digital” atbalstu programmēšanas pamatos apmāca jaunietes un meitenes;
- uzņēmējdarbības radīšanas un paātrināšanas pakalpojumus, kas idejas un uzņēmumus paceļ augstākā līmenī, piemēram, “Northvolt”, kas ražo pasaulē ekoloģiskākos litija-jonu akumulatorus, un to atbalsta “EIT InnoEnergy”;
- inovācijas virzītus pētniecības projektus, kas idejas pārvērš izstrādājumos un vieno partnerus, ieguldītājus un ekspertus, piemēram, “Diabeloop-D4Kids”, mākslīgā intelekta sistēma, kuras mērķis ir ar “EIT Health” atbalstu uzlabot 1. tipa diabēta regulēšanu bērniem.
EIT ir Eiropas lielākā inovācijas ekosistēma, kas apvieno gandrīz 3000 partneru no Eiropas vadošajām uzņēmējdarbības, pētniecības un izglītības organizācijām vairāk nekā 60 inovācijas centros visā Eiropā.
EIT jau ir izveidojis 8 dažādas zināšanu un inovāciju kopienas, kas citu starpā aptver tādus tematus kā veselība, digitalizācija, ražošana, mobilitāte pilsētās un klimatiska inovācija.
Sīkākai uzziņai
EIT “Kultūra un jaunrade” – 2021. gada uzaicinājums iesniegt priekšlikumus
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2021. gada 26. oktobris