Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 24. maijsPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 1 min

Eiropas Komisijas un Amerikas Savienoto Valstu kopīgs paziņojums par Eiropas enerģētisko drošību

Visit of Mike Pence, Vice-President of the United States, to the EC

Krievija Eiropas acīs sevi ir pierādījusi kā neuzticamu enerģijas piegādātāju; tā ir veikusi nepamatotas un nepieņemamas darbības, piemēram, pārtraukusi elektroenerģijas un dabasgāzes piegādi Somijai, apturējusi dabasgāzes eksportu uz Poliju un Bulgāriju un draudējusi līdzīgi vērsties arī pret citām Eiropas valstīm. Eiropas Komisija un Amerikas Savienotās Valstis nosoda Krievijas enerģētisko šantāžu un atkārtoti apliecina apņemšanos stiprināt Eiropas enerģētisko drošību.

Pašlaik visā Eiropā, no Ziemeļvalstīm līdz Balkāniem, tiek meklēti veidi, kā dažādot piegādes un samazināt atkarību no Krievijas gāzes. Kopš 2020. gada, pateicoties Eiropas Komisijas atbalstītajam projektam Balticonnector, starp Somiju un Igauniju ir izveidots savienojums, kas palielina piegādes drošību Somijā un reģionā. Turklāt 1. maijā komercdarbību sāka Polijas un Lietuvas gāzes starpsavienotājs, kas visā Baltijas gāzes tirgū vairo izvēles iespējas un noturību; arī šis projekts tapis ar Eiropas Komisijas Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumenta atbalstu. 

Eiropas Komisija un Amerikas Savienotās Valstis apzinās, ka ir steidzami jārīkojas, lai samazinātu enerģijas importu no Krievijas. Minēto problēmu risināšanai 25. martā ASV prezidents Džo Baidens un Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena paziņoja par kopīgas Enerģētiskās drošības darba grupas izveidi. Ar šīs darba grupas palīdzību mēs turpināsim dažādot Eiropas dabasgāzes piegādes, taču vienlaikus Eiropas mājokļos un uzņēmumos ir jāpaātrina energoefektivitātes uzlabošanas centieni un viedo tehnoloģiju ieviešana, jāelektrificē apsilde un jākāpina tīrās enerģijas ražošana, lai kopumā samazinātu pieprasījumu pēc fosilā kurināmā.

Kā svarīgu soli darba grupas mērķu sasniegšanā Eiropas Komisija un Amerikas Savienotās Valstis atzinīgi vērtē Somijas noslēgto līgumu par peldoša sašķidrinātas dabasgāzes importa termināļa nomu no ASV piegādātāja. Plānots, ka terminālis darbību sāks šā gada laikā.

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 24. maijs
Autors
Pārstāvniecība Latvijā