Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2022. gada 19. oktobrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 2 min

Eiropas pilsoņu iniciatīva: Eiropas Komisija pieņem lēmumu reģistrēt jaunu iniciatīvu par vegāniskas pārtikas pieejamību

Pilsoņu iniciatīva

Šodien Eiropas Komisija pieņēma lēmumu reģistrēt Eiropas pilsoņu iniciatīvu “Eiropas pilsoņu iniciatīva par vegānisku uzturu”.

Iniciatīvas organizatori prasa, lai ar tiesību aktu tiktu noteikts, ka Eiropā privātās un sabiedriskās vietās, kur pārdod pārtiku un dzērienus, vienmēr būtu nepārprotami pieejamas vegāniskas alternatīvas. Organizatori apgalvo, ka tas atbilstu jaunajai tendencei, ka sabiedrība apzinās dzīvnieku tiesības, kā arī palīdzētu cīnīties pret klimata krīzi, palielinot augu izcelsmes pārtikas patēriņu un samazinot pārtikas izmaksas.

Komisija ir atzinusi, ka no juridiskā viedokļa šai Eiropas pilsoņu iniciatīvai var dot zaļo gaismu, jo tā atbilst visiem formālajiem nosacījumiem. Šajā posmā Komisija nav skatījusi priekšlikuma būtību.

Turpmākā rīcība

Pēc iniciatīvas reģistrācijas, kas notika šodien, organizatoriem ir 6 mēneši laika, lai uzsāktu parakstu vākšanu. Ja gada laikā Eiropas pilsoņu iniciatīvu atbalstīs vismaz viens miljons iedzīvotāju no vismaz septiņām dalībvalstīm, Komisijai būs jāreaģē. Komisija var lemt, vai iniciatīvā izvirzīto prasību virzīt tālāk, un savs lēmums tai būs jāpamato.

Konteksts

Eiropas pilsoņu iniciatīvas tika ieviestas ar Lisabonas līgumu kā iespēja pilsoņiem noteikt ES darba kārtību. Šo instrumentu oficiāli sāka izmantot 2012. gada aprīlī. Pēc oficiālās reģistrēšanas Eiropas pilsoņu iniciatīva dod iespēju vienam miljonam iedzīvotāju no vismaz septiņām ES dalībvalstīm aicināt Eiropas Komisiju ierosināt tiesību aktus jomās, kurās Komisijai ir šādas pilnvaras. Iniciatīvas juridiskās pieņemamības nosacījumi ir šādi: 1) iniciatīvā ierosinātā rīcība nav acīmredzami ārpus Komisijas pilnvarām iesniegt tiesību akta priekšlikumu, 2) tā nav acīmredzami aizskaroša, nenozīmīga vai provokatīva un 3) tā nav klajā pretrunā Eiropas Savienības vērtībām.

Kopš EPI ieviešanas Komisija ir saņēmusi 119 pieprasījumus izsludināt Eiropas pilsoņu iniciatīvu, no kuriem juridiski pieņemami bija un attiecīgi tika reģistrēti 95. Ieskaitot iniciatīvu, kas reģistrēta ar šodienas lēmumu, šā gada laikā reģistrētas deviņas iniciatīvas.

Plašāka informācija

Eiropas pilsoņu iniciatīva par vegānisku uzturu

Eiropas Pilsoņu iniciatīvas, kurām patlaban tiek vākti paraksti

Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

#EUTakeTheInitiative kampaņa

 

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2022. gada 19. oktobris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā