Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
Paziņojums presei2021. gada 2. decembrisPārstāvniecība LatvijāLasīšanas ilgums: 3 min

Eiropas Savienība un PTO dalībnieki panāk nozīmīgu vienošanos nolūkā vienkāršot pakalpojumu tirdzniecību

Priekšlikums

67 Pasaules Tirdzniecības organizācijas (PTO) dalībnieki, tai skaitā ES, noslēdza sarunas par nozīmīgu vienošanos birokrātijas mazināšanai pakalpojumu tirdzniecības jomā. Tā dēvētā kopīgā iniciatīva par pakalpojumu iekšzemes regulējumu vienkāršos nevajadzīgi sarežģītos noteikumus un mazinās procesuālos šķēršļus, ar ko it īpaši saskaras MVU. Šī vienošanās palīdzēs globālās pakalpojumu tirdzniecības izmaksas samazināt par vairāk nekā 150 miljardiem ASV dolāru gadā.

Tas ir pirmais PTO sasniegums pakalpojumu tirdzniecības jomā ļoti ilgā laikā. Laba regulatīvā prakse ir būtiska mūsdienu ekonomikas funkcionēšanai. Šīs iniciatīvas ietvaros ir panākta vienošanās par skaidriem noteikumiem attiecībā uz pārredzamību un atļauju piešķiršanu pakalpojumu jomā. Tā rezultātā tiks ievērojami atvieglota pakalpojumu tirdzniecība, it īpaši maziem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem nav tādu pašu resursu un pieredzes kā lielākiem viņu konkurentiem, lai tiktu galā ar sarežģītiem procesiem.

Turklāt šī vienošanās palīdzēs Eiropas Savienībai īstenot tās digitalizācijas programmu, jo no tās labumu gūs tādas nozares kā telekomunikācijas, datorpakalpojumi, inženierpakalpojumi un komercbanku pakalpojumi. Tā ir arī pirmā reize, kad PTO tekstā ir iekļauts saistošs noteikums par nediskriminēšanu dzimuma dēļ.

Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks un tirdzniecības komisārs Valdis Dombrovskis teica: 

Tas ir būtisks sasniegums. Šodien panāktā vienošanās aptver 90 % globālās pakalpojumu tirdzniecības, un, pateicoties skaidrākiem noteikumiem, lielākai pārredzamībai un mazākai birokrātijai, tā pavērs iespēju miljardiem eiro vērtai izaugsmei. Tas jo īpaši palīdzēs mūsu MVU uzplaukt pasaules mērogā. Mēs esam bijuši šīs iniciatīvas priekšplānā, un tā ir arī mūsu atjaunotās ES tirdzniecības stratēģijas prioritāte.

Pakalpojumi ir mūsdienu ekonomikas lielākā un visstraujāk augošā nozare, taču sarežģīti noteikumi un procedūras ir ievērojami ierobežojuši pakalpojumu tirdzniecības apjomu. Šīs iniciatīvas rezultātā tiks saskaņotas pakalpojumu sniedzējiem piemērotās kvalifikācijas prasības un procedūras, tehniskie standarti, licencēšanas prasības un procedūras.

Turpmākie pasākumi

PTO dalībnieki, kas piedalās šajā iniciatīvā, līdz 2022. gada beigām uzņemsies konkrētas saistības atvieglot pakalpojumu tirdzniecību savos tirgos, piemēram, vienkāršojot atļauju piešķiršanas procedūras vai nodrošinot pārredzamību. Atsauces dokumenta disciplīnu pieņemšanas un īstenošanas rezultātā būtiski samazināsies tirdzniecības izmaksas pakalpojumu sniedzējiem un tādējādi tiks atbalstīta nozares atveseļošana pēc Covid-19. Tā ir nozare, kurā svarīga loma bieži ir sievietēm uzņēmējām. Atsauces dokumentā šī loma ir atzīta, proti, tas nodrošina, ka atļauju piešķiršanas procesā netiek pieļauta diskriminēšana dzimuma dēļ. Šis ir pirmais šāda veida noteikums, kas izstrādāts PTO.

Šīs jaunās saistības tiks iekļautas katra dalībnieka tā dēvētajos GATS sarakstos. Visiem PTO dalībniekiem ir šādi saraksti, kas ir iesniegti PTO un veido visu to saistību kopumu, kuras PTO dalībnieki uzņemas, lai ārvalstu pakalpojumu sniedzēji varētu darboties to tirgos. Šīs iniciatīvas ietvaros uzņemtās jaunās saistības attieksies uz jebkura cita PTO dalībnieka pakalpojumu sniedzējiem, pamatojoties uz tā dēvēto vislielākās labvēlības principu.

Sīkāka informācija

Saite uz deklarāciju

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2021. gada 2. decembris
Autors
Pārstāvniecība Latvijā