Pāriet uz galveno saturu
Eiropas Komisijas logotips
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
  • Paziņojums presei
  • 2023. gada 10. marts
  • Pārstāvniecība Latvijā
  • Lasīšanas ilgums: 6 min

EK un Padomes prezidentvalsts Zviedrija 20. martā Briselē rīkos starptautisku līdzekļu devēju konferenci, lai atbalstītu iedzīvotājus Turcijā un Sīrijā*

Līdzekļu devēju konference

ES un tās dalībvalstis ir iecerējušas dot ievērojamu solījumu turpmākai palīdzībai, atjaunošanai un rekonstrukcijai Turcijā un turpmākai palīdzībai, atjaunošanai un rehabilitācijai Sīrijā. ES aicina citus starptautiskos partnerus un globālos līdzekļu devējus izrādīt solidaritāti ar Turcijas un Sīrijas iedzīvotājiem šajos sarežģītajos apstākļos, mobilizējot solījumus atbilstoši kaitējuma mērogam un apjomam.

Tāpēc 20. martā Briselē Eiropas Komisija un ES Padomes prezidentvalsts Zviedrija rīkos starptautisku līdzekļu devēju konferenci, lai atbalstītu cilvēkus Turcijā un Sīrijā, kurus skārušas nesenās postošās zemestrīces. 

Līdzekļu devēju konferencē, ko kopīgi vadīs Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena un Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristeršons Padomes prezidentvalsts Zviedrijas vārdā un kas tiek rīkota koordinācijā ar Turcijas iestādēm, varēs piedalīties ES dalībvalstis, kandidātvalstis un potenciālās kandidātvalstis, kaimiņvalstis un partnervalstis, G20 dalībvalstis (izņemot Krieviju), Persijas līča sadarbības padomes dalībvalstis, kā arī ANO, starptautiskās organizācijas, humānās palīdzības sniedzēji un starptautiskās un Eiropas finanšu iestādes.

Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena:

Sešas nedēļas pēc postošajām zemestrīcēm Turcijā un Sīrijā mēs pulcējamies, lai atbalstītu šīs traģēdijas upurus. Mūsu solidaritāte arī turpmāk būs tikpat spēcīga kā pirmajās stundās pēc zemestrīces. Turcijas un Sīrijas iedzīvotājiem būtu jāzina, ka mēs esam kopā ar viņiem ilgtermiņā. ES aicinu visas valstis un visus līdzekļu devējus – gan publiskos, gan privātos – sniegt savu ieguldījumu un godināt zaudēto dzīvību piemiņu, pirmās palīdzības sniedzēju varonību un, pats svarīgākais, kopā veidot labāku nākotni izdzīvojušajiem.

Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristeršons:

Zemestrīces Turcijā un Sīrijā ir vēsturiska mēroga katastrofa. Man ir skumji par zaudētajām dzīvībām un mājām, un cilvēku ciešanām. Sekas patiešām ir šausminošas. Zviedrija kā Eiropas Savienības Padomes prezidentvalsts kopā ar ES un starptautiskajiem partneriem darīs visu, kas ir mūsu spēkos, lai nākamajos rehabilitācijas un agrīnas atjaunošanas posmos palīdzētu traģēdijas skartajiem.

Gatavošanās starptautiskajai līdzekļu devēju konferencei notiek pēc sākotnējām diskusijām starp kaimiņattiecību un paplašināšanās komisāru Olivēru Vārheji, Zviedrijas starptautiskās attīstības sadarbības un ārējās tirdzniecības ministru Jūhanu Fošelu un Turcijas iestādēm viņu nesenā apmeklējuma laikā Ankarā.

Drīzumā ir paredzēts nosūtīt ielūgumus. 

Konteksts

Pēc 6. februāra zemestrīcēm ES ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību nekavējoties nosūtīja atbalstu, piemēram, meklēšanas un glābšanas vienības un medicīniskās palīdzības vienības, pajumti, zāles. Mēs arī ātri piešķīrām humāno palīdzību skartajiem cilvēkiem abās valstīs, kā arī mobilizējām mūsu ES ārkārtas krājumus, izmantojot Eiropas humānās palīdzības spējas un “rescEU”.

Kopumā ES humānā palīdzība gandrīz 12 miljonu eiro apmērā ir piešķirta, lai reaģētu uz Turcijas iedzīvotāju steidzamajām vajadzībām, un aptuveni 10 miljoni eiro ir nekavējoties mobilizēti, lai reaģētu uz Sīrijas zemestrīces tūlītējām sekām.

Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu, tika nosūtīti 1750 glābēji un 111 dienesta suņi, lai atbalstītu meklēšanas un glābšanas operācijas Turcijā. Ar mehānisma starpniecību nosūtītās meklēšanas un glābšanas vienības ir izglābušas vairākas dzīvības. 20 ES dalībvalstis, ieskaitot Zviedriju, un Melnkalne Turcijas iedzīvotājiem ir piedāvājušas miljoniem priekšmetu, tostarp pajumtes aprīkojumu, sildītājus, ģeneratorus, mēbeles, medicīnisko aprīkojumu, higiēnas komplektus, pārtiku un siltu apģērbu. Beļģija, Francija, Itālija, Spānija un Albānija ar mehānisma starpniecību ir arī nosūtījušas medicīniskās palīdzības vienības, un Nīderlande ir piedāvājusi medicīniskās evakuācijas lidmašīnu. Valstī ir nogādāti divi tūkstoši telšu un 8000 gultasvietu, kas mobilizētas, izmantojot “rescEU” rezervi Rumānijā, savukārt no Zviedrijā izvietotajiem krājumiem ir nosūtītas 500 palīdzības mājas, kas aprīkotas ar 2500 gultām. 

ES sniedz atbalstu zemestrīces skartajiem Sīrijas iedzīvotājiem gan valdības kontrolētajās, gan valdības nekontrolētajās teritorijās. 6 lidojumi, kas organizēti, izmantojot Eiropas humānās palīdzības reaģēšanas spējas, jau ir nogādājuši tik ļoti nepieciešamo palīdzību no ES krājumiem Dubaijā un Brindizi uz Sīrijas ziemeļrietumiem un uz valdības kontrolētajām teritorijām. Cietušajiem sīriešiem tiek piegādātas ziemas teltis, sildītāji, segas un silts apģērbs, higiēnas komplekti, medicīnas palīgmateriāli un aprīkojums, kā arī medicīnas vienības, lauka gultas un citi ārkārtas situācijās nepieciešami priekšmeti zemestrīces skartajiem cilvēkiem.  Turklāt 16 Eiropas valstis ar ES civilās aizsardzības mehānisma starpniecību Sīrijas iedzīvotājiem ir piedāvājušas palīdzību natūrā. Palīdzība tiek novirzīta caur centriem Beirūtā un Gaziantepā, kur ES civilās aizsardzības eksperti palīdz koordinēt ienākošos ziedojumus. Lai virzītos uz priekšu, būtiska nozīme būs visu attiecīgo dalībnieku pilnīgai koordinācijai.

Starptautiskā līdzekļu devēju konference notiks līdztekus Eiropas Humānās palīdzības forumam, ko 2023. gada 20. un 21. martā kopīgi rīko Eiropas Komisija un Padomes prezidentvalsts Zviedrija. Forums notiks strauji pieaugošo humanitāro vajadzību, mainīgo ģeopolitisko apstākļu un humānās palīdzības telpas samazināšanās kontekstā. Tas nodrošinās platformu Eiropas dalībniekiem un starptautiskajai sabiedrībai, kurā apspriest pašreizējās humanitārās problēmas, tostarp humānās palīdzības finansējuma deficītu un nepieciešamību paplašināt līdzekļu devēju bāzi.

Papildus starptautiskajai līdzekļu devēju konferencei ES 14. un 15. jūnijā rīkos septīto Briseles konferenci par Sīrijas un reģiona nākotni. Jūnija konferences mērķis būs gan koncentrēt starptautisko iesaisti, lai rastu politisku konflikta risinājumu, gan panākt solījumus sniegt humāno palīdzību Sīrijai un atbalstīt Sīrijas bēgļus un viņu uzņēmējkopienus plašākā reģionā. Kopš krīzes sākuma 2011. gadā ES un tās dalībvalstis joprojām ir lielākās līdzekļu devējas, kas atbalsta cilvēkus Sīrijā un reģionā.

Plašāka informācija

Starptautiskā līdzekļu devēju konference — Kopā Turcijas un Sīrijas iedzīvotājiem

ES humānā palīdzība Sīrijā

ES humānā palīdzība Turcijā

Eiropas Humānās palīdzības forums

ES delegācija Sīrijā

ES delegācija Turcijā

ES un Turcijas attiecības

Lapa par Sīriju

Lapa par Turciju

* Atjaunināts 10/3/2023, pl. 12:05

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2023. gada 10. marts
Autors
Pārstāvniecība Latvijā